Dobrodružství mašinky Vendy – Lucie Krystlíková

Autor: Lucie Krystlíková
Ilustrace: Daniela Skalová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 96

„Vendy zahoukala a vyrazili dál. Netrvalo dlouho a už byli u opic. To je ale rámus, co se to tady děje? Takové vřeštění a překřikování překvapilo i pana Křepelku.
„Copak se stalo, že tu tak vyvádíte?!“ zavolal na opice.
Ty se zarazily, protože hlas strojvedoucího slyšely poprvé. Podívaly se směrem k Vendy, kterou už znaly. „To je dost, že je tu někdo, kdo nám snad pomůže,“ řekla jedna z opic.“

Depa, koleje, nádraží – to je svět mašinek a vagónků od chvíle, kdy vyjedou z továrny a začnou sloužit k přepravě cestujících a různých věcí. Jenže co se s nimi stane, když svoji službu lidem jednoho dne ukončí?
Většina lokomotiv a vagónů se dostane do starého železa. Některé ale mají štěstí, smutnému konci se vyhnou a mohou dělat parádu třeba v železničním muzeu.
Mašinku Vendy ale čeká velké překvapení – začne vozit spolu s kamarádem vagónkem Edou návštěvníky zoologické zahrady.
Přečtěte si o jejím dobrodružství s neposednými opicemi, vlčí rodinou, moudrým slonem nebo rozpustilými lachtany. A podaří se jí napravit zlobivé kluky z 1. B?

Jistě to všichni znáte, ať už u svých dětí, sourozenců nebo neteří a synovců. V období dětství se u dětí projevují různé větší náklonnosti k různým věcem. Dám příklad. Před několika měsíci to u nás bylo prasátko Peppa a traktory, ještě nedávno to byla Tlapková patrola a dinosauři, no a v těchto dnech kupuju vše, co vypadá jako vlak. Takže je vám jasné, že dětská knížka Dobrodružství mašinky Vendy se četla ihned, co přišla.

V této pohádkové knížce se děti seznámí s mašinkou Vendy, která dosloužila ve svém depu, dojela poslední jízdu na svých kolejích, odvezla poslední cestující do práce, do školy či na výlet a obávala se toho, co se s ní stane.
Všechny mašinky totiž ví, že skončí ve starém železe. Jenže Vendy tam neskončila! Stala se hlavním vláčkem v zoo, dostala nový barevný nátěr, vagónek Edu a vyrazila vstříc novému dobrodružství spolu s panem strojvedoucím Křepelkou.
A že to tedy bylo pořádné dobrodružství. Vaše děti se dočtou, koho Vendy v zoo potkala, co udělali s malým vlkem a jak dopadla první projížďka s návštěvníky zoologické zahrady. Takže se děti pohodlně usaďte a pusťte se do čtení knihy Dobrodružství mašinky Vendy.

„Poprvé netušila, kam ji koleje zavedou. Vždycky jezdila podle jízdního řádu a věděla, že jede třeba z Kostelce do Brodu nebo z Brodu do Lhoty. Ale dnes to neví. Co ji asi na konci cesty čeká?“

Pohádka o Vendy má své pro i proti. Začnu tím kladným.
Za prvé, ilustrace. K nim nemám žádné výhrady. Jsou velké, jsou barevné, jsou veselé, a hlavně, odpovídají vždy danému okamžiku v ději, takže je považuji na skvělé.
Za druhé, příběh. Vyprávění o Vendy je milé, něžné, trochu napínavé, s lehkým ponaučením, zábavné.
Za třetí, větší font písma a větší řádkování, mezery mezi odstavci. Díky všem těmto detailům se kniha bude dobře číst i menším čtenářům, za to tedy palec nahoru.
Ovšem Dobrodružství mašinky Vendy má jednu nevýhodu, která mi při předčítání vadila. Poměrně dlouhé kapitoly. Četli jsme tuto knihu přibližně 4 dny, z toho dvakrát za sebou syn usnul po pár odstavcích a do další kapitoly zbývalo hodně stran. Takže jsem musela následující večer začít od kapitoly, kterou jsme už četli. Možná, že to vadí jen mi, a vy ostatní na to budete mít jiný názor, což je naprosto v pořádku, ale vy, kteří také v dětských knížkách upřednostňujete kratší kapitoly, tak tohle není úplně to pravé.

Ale i přesto hodnotím knížku Dobrodružství mašinky Vendy kladně. Malý se pobavil, díky tomu, že autorka zvolila tematicky zoologickou zahradu, zopakovali jsme si se synem zvířátka, v ilustracích byla často vidět mašinka, a vůbec byl příběh nejen roztomilý, ale jak jsem psala výše, také zábavný. Pokud máte doma mladšího čtenáře, co má rád zvířátka a mašinky, rozhodně se po této knize poohlédněte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Dobrodružství mašinky Vendy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *