Dobrodružství na moři i na souši – Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 447

„Jaký šok, Percevale? Snažíte se mě vyděsit.“
„Nikoliv, pane Stanniforde. Ale přál bych si, abyste se připravil… obrnil se proti… nenechal se…“ Mezi nesouvislými větami si musel olizovat suché rty a mně se najednou rozsvítilo: Perceval ví, co se za těmi zavřenými dveřmi ukrývá, a doopravdy je to něco strašlivého.“

Nechme se okouzlit vypravěčským mistrovstvím Arthura Conana Doylea, jehož dílo vyzařuje žíznivou zvědavost, roznícenou fantazii i neuhasitelnou touhu po lepším světě, což ho jednoznačně vřazuje do jednadvacátého století.
Tento druhý svazek zahrnuje Doyleovy prózy s dobrodružnými náměty, a to v moderním a jiskřivém českém překladu, přičemž některé z těchto próz vycházejí česky vůbec poprvé. Doyle se intenzivně zajímal o tajemné události a jevy, takže reagoval i na záhadné zmizení americké lodi Marie Celeste, jež byla nalezena roku 1872 opuštěná u Azorských ostrovů za okolností, o nichž se dodnes pouze spekuluje. O vysvětlení se Doyle pokusil v povídce Zpráva J. Habakuka Jephsona. Dalším nevšedním tvůrčím počinem je Vězňova obhajoba, která tvoří pandán ke známé holmesovské povídce Poslední poklona, v níž se Sherlock Holmes ve službách vlasti ujímá role falešného špiona.
Třetí svazek, jenž vyjde s několikaměsíčním odstupem, ponese název Doktoři a další vědci. Čtyřdílnou Doyleovskou sérii uzavřeme novým překladem slavného Psa baskervillského, jehož vydání doprovodí působivé dobové ilustrace.

Jestliže jste se stejně jako já, rozplývali nad předchozí povídkovou knihou Tajemství a záhady, tak to si počkejte, jakým způsobem se budete rozplývat nad knihou Dobrodružství na moři na souši. Tento soubor povídek je, dle mého názoru, mnohem lepší než předchozí. Má v sobě více napětí, více zanícenosti poděsit čtenáře a dát jim všechno, co jen krátké povídky můžou poskytnout.

Kniha obsahuje sedmnáct povídek autora a nechybí ani úvodní slovo překladatelky Evy Kláskové, která do pár řádků napsala nejen něco málo o autorovi, něco k jeho povídkám, které vás v knize čekají, ale svými slovy ve vás doslova vyvolá touhu, abyste si tento povídkový sborník přečetli.
Věřím tomu, že pokud budete nad přečtením váhat, stačí, abyste si přečetli těch několik málo řádků překladatelky a budete mít jasno, že Dobrodružství na moři i na souši vás nesmí minout.

„Všude vládl naprostý klid, a přece jsem shledal, že moje smysly jsou ve stavu krajního napětí. Byl snad někdo u mě v pokoji?
Okolo vládla naprostá tma, ale já se stejně opřel o loket a rozhlédl se. Nebylo nic vidět, ten záhadný pocit mě však neopouštěl. V tom okamžení odplynul z tváře měsíce mračný cár a do mé ložnice se najednou linul proud chladného světla. Instinktivně jsem vzhlédl a – dobrý Bože! – u okna byla tvář, zlá, potměšilá tvář s hrubě řezanými tahy, která se zřetelně rýsovala ve stříbřité záři a civěla na mě jako včera v noci na Minnii.“

Hned první povídka mne utvrdila v tom, že tohle čtení bude nejen napínavé, ale také lehce strašidelné. Případ lady Sannoxové byl skvělým odrazovým můstkem, aby si čtenář dokázal představit, v jakém duchu a v jakém stylu budou následující povídky.
Teď nebudu přehánět, když napíšu, že každá povídka, která je v tomto povídkovém sborníku je opravdu dobrá. Neobjevila jsem ani jednu, která by mne, byť jen na pár okamžiků, nudila nebo nebavila.

Dobrodružství na moři i na souši má i tu výhodu, jako mnoho jiných povídkových knih, že ji nemusíte číst v kuse, ale můžete si povídky dávkovat. Já to tak třeba dělala. Když jsem věděla, že mám nějakou chvilku volnou a nemám ji čím vyplnit, pustila jsem se do nějaké povídky, podle času, krátké či delší, abych vyplnila prázdný okamžik.
Ale víte, co mne naštvalo? Když jsem v jednu takovou volnou chvilku zjistila, že už není žádná povídka, kterou bych četla. Tudíž netrpělivě očekávám další knihu, která by u nakladatelství měla vyjít.

Pokud jste o autorovi jen slyšeli, ale nic od něj nečetli, rozhodně doporučuji jednu z těchto povídkových knih. Ať už to bude ta první Tajemství a záhady nebo tato druhá, Dobrodružství na moři i na souši, můžu vám zaručit, že po přečtení pár autorových děl zjistíte, jak skvělým vypravěčem byl a budete chtít další „nášup“.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Dobrodružství na moři i na souši můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *