Doktor Spánek – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 456

„Ať jdeš, kam chceš, sebe si bereš s sebou.“

Stephen King navazuje na svůj slavný román Osvícení
Čtyřicet let po hrůzných událostech v hotelu Overlook se, nyní už dospělý, Dan Torrance usilovně snaží zapomenout na staré démony i děsivé zážitky z dětství a vymanit se ze závislostí na alkoholu. Pracuje v hospicu, kde jako „doktor Spánek“ doprovází umírající na jejich poslední cestě. Jeho snahu o nalezení klidu v duši však naruší dvanáctiletá Ambra, stejně tajuplně nadaná dívka, která potřebuje jeho pomoc. A tak se Dan znovu vrhá do nemilosrdného souboje na život a na smrt.

Stephen King (*21. září 1947 Portland) je současný americký spisovatel, publikující také pod pseudonymem Richard Bachman. Vystudoval anglickou literaturu, krátce pracoval v prádelně, rozvážel noviny nebo učil. Spisovatelskou dráhu odstartoval v roce 1974 a úspěšně v ní pokračuje dodnes.Proslavil se zejména jako autor hororů, ale píše také thrillery nebo sci-fi a fantasy. Lákají ho i nejrůznější experimenty; tvoří teoretická díla popisující žánr hororu.Většina jeho děl vyšla také v českém překladu, o což se velkou měrou zasloužilo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA.Mnohé z jeho knih byly úspěšně zfilmovány. Na motivy Kingových děl byly natočeny snímky Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle, které se dnes řadí mezi desítku nejlepších filmů všech dob. Knihy Stephena Kinga plné odkazů na americké reálie, populární kulturu a zejména rockovou hudbu, úspěšně propojují fiktivní svět se světem reálným. Do atmosféry obyčejného života, kterou autor  umí mistrně navodit, postupně zasazuje prvky nadpřirozené, nezřídka gradující v naprosté inferno.Píše o umělcích potýkajících se s tvůrčími problémy a pronásledovaných nadpřirozenými silami, o zlu na malém městě, o násilí páchaném na ženách nebo o dětském vidění světa.

Doktor Spánek je volným pokračováním úžasné knihy Osvícení, která mi doslova vzala dech. U této tomu nebylo jinak, už jen při vzpomínkách Dana na jeho dětství a minulost jsem měla opět husí kůži všude možně.
Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem tyto knihy četla hned po sobě, ten zážitek, který z nich mám, je nepopsatelný.

S Dannym se setkáme opět po téměř 40ti letech, kdy se z něj stal docela ztroskotanec. Týpek, závislý na alkoholu, který se tak nějak protlouká životem a nikde nemá stání.
To se změní ve chvíli, kdy vystoupí z autobusu a seznámí se s Billem a Caseym. Tito dva muži mu pomůžou dosáhnout ve svém životě něčeho víc, než jenom kocoviny.
Jenže se také v té době objeví tajemná dívka jménem Abra, a v tu chvíli se hodí hláška z knihy Osvícení, kdy Dick řekl Dannymu, že jakmile se někde objeví žák, objeví se i učitel…
Jenže Abra má opravdu velký problém s Pravým rodem a Dan se ocitá zpátky v minulosti… na místě, kde už být nechtěl…

Velmi se mi líbilo, a za to jsem autorovi vděčná, že se v knize Doktor Spánek nejednou ocitl hlavní hrdina zpátky v minulosti. Že vzpomínal nejen na určité okamžiky, které byly pro první knihu docela zásadní, ale také na lidi, kdy mi někteří fakt přirostli k srdci.
Přiznám se, že mi kapitoly, které se věnovaly Pravému rodu, neubíhaly tak rychle, jak bych si představovala, ale i přesto je tohle skvělé čtení, které jsem si užila na maximum.

„Hlavně jsem ráda, že už nejsem sama s tím, co mám v hlavě.“

Doktor Spánek už nebyl pro mne tak strašidelný, jako Osvícení, ale rozhodně má něco do sebe. V tomto příběhu mě fascinovalo „umění“ Pravého rodu a to, jakým způsobem žili a mysleli.
Další věc, kterou na autorovi a jeho stylu psaní mám ráda, a nesetkala jsem se s tím poprvé, je fakt, že mám u některých jeho knih pocit, jako by se ze začátku nic nedělo. Tady to předvedl naprosto skvěle. Po prvních stránkách, které mi připomínaly opatrné našlapování batolete při prvních krůčcích, se od poloviny stala naprostá, a všemi určitě očekávaná změna, příběh dostal takový spád, až jsem místy nemohla popadnout dech.
Musím říct, že i Doktor Spánek, stejně jako Osvícení, je naprosto fenomenální.

Pokud by se mne někdo zeptal, zda může tuto knihu číst bez předchozí četby Osvícení, řeknu mu že ano, protože Danny, vlastně Dan, ale pro mě to je napořád už Danny, se často v myšlenkách vrací do hotelu Overlook, a tak si čtenář jistý obrázek udělá.
Možná mu nedojdou všechny souvislosti, ale ty důležité ano.
Taky je to perfektně vymyšleno pro čtenáře, kteří četli Osvícení už dávno. Nemusíte si dávat žádný re-reading, autor skvěle vystavěl příběh, aby vám vše připomenul…

Jednoduše řečeno, za mě je Doktor Spánek – společně s Osvícením – naprostý skvost, který by neměl uniknout žádným milovníkům hororových, napětí plných a nervy drásajících příběhů.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Doktor Spánek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *