Domácí úkol mi sežrala mumie! – Thiago de Moraes

Autor: Thiago de Moraes
Ilustrace: Thiago de Moraes
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240

„Učitel se jmenoval Mistr Tchaj. Předvedl nám několik pohybů a potom jsme ho měli napodobit. Kammy a já jsme si našli koutek ke cvičení. Trošku mi připomínal mou sestru, jen se zbraní v ruce. To nebylo dobré. Snažil jsem se přijít na to, jak tu věc mám vůbec držet, když jsem ucítil ostrou bolest v koleni. Kammy mě právě bodl kopím. A pravda je, že mě bodl docela dost.“

Pořádná nálož napětí, krokodýlů a zábavy ve starověkém Egyptě! Návštěva Egypta kolem roku 1300 před naším letopočtem rozhodně nebyla na Henryho seznamu úkolů.
Dokáže si tam poradit s novou školou, podivnými sporty, nečekanými přáteli a smrtelně nebezpečnými domácími zvířaty? A najde vůbec cestu zpět do současnosti?
Legrační obrázky a parádní hieroglyfy k rozluštění! Spousta zajímavých informací o životě v Egyptě za vlády faraonů.

Úžasné vyprávění o Henrym, klukovi ze šesté třídy z Anglie, který se magickým okamžikem ocitne v Egyptě v roce 1300 před naším letopočtem. Kniha se jmenuje Domácí úkol mi sežrala mumie! a nebojte se, nepřijdete ani o faraony, ani o bohy a i ta mumie tam opravdu bude! Těšte se!

Jak se to všechno semele a co Henry zažije? Začne to tím, že ve škole se postaví k tabuli a začne vypočítávat matematickou rovnici. Najednou uslyší divný zvuk a černý vír ho vtáhne nějak do neznáma. Henry se probere na poušti, obklopen lidmi, kteří jsou velmi zvláštní.
A v tu chvíli začíná jeho dobrodružství, ve kterém mu půjde i o život – ač to zní moc drsně na dětskou knihu, tak pochopíte, jak to myslím, až si příběh Domácí úkol mi sežrala mumie! pochopíte.

„O něco později jsme dorazili k potůčku a šli dál kolem něj, dokud se nerozdělil na dva menší pramínky. Právě jsem se snažil vzpomenout si, který je ten náš, když se k nám od stromů před námi donesl hlasitý dupot a praskání.
Vytasili jsme loveckou výzbroj a spěchali se schovat za stromy. Znělo to, jako když se lesem valí nějaké obří zvíře, což není nikdy ideální, když se zrovna snažíte najít cestu domů.“

Krom života ve starověkém Egyptě Henry zjistí, spolu s vámi, mnoho dalších zajímavostí, které se té doby týkají. Tak například co Egypťané jedli, jak se učili, co se ve škole učili, podnikne výlet do Údolí smrti, sveze se na lodi směrem do džungle a bude spát s opravdu divným, domácím mazlíčkem. Některé věci samozřejmě nejsou pravdou, protože budou pro vás, tak jako pro mě, trochu pochybné, ale co my víme? Nikdo jsme tu dobu nezažili, takže si klidně necháme popustit uzdu fantazii, no ne? Domácí úkol mi sežrala mumie! vám k tomu dá spoustu důvodů a díky tomu je čtení nejen magické, ale také napínavé, vtipné a zajímavé.

V neposlední řadě také chci zmínit, že Domácí úkol mi sežrala mumie! má v sobě spoustu nádherných ilustrací, které má na svědomí samotný autor. Je to perfektní, jak se střídají stránky s textem a poté jsou tam jen obrázky, k tomu na malé čtenáře čeká „škola“ psaní hieroglyfů, kde si můžou zkusit napsat své jméno, soupis faraonů, bohů a mnoho dalšího.

Ač kniha patří do dětské literatury, tak věřím tomu, že si její čtení užijí i samotní rodiče, protože já to tak měla. Čtení je pro děti cca od 9 let, ale pokud máte doma zvídavého špunta, klidně to zvládnou i mladší, můj syn má skoro 6 a moc se mu mé předčítání líbilo a dokonce mi dokázal říct, o čem to bylo, takže ověřeno! 🙂 Domácí úkol mi sežrala mumie! opravdu s radostí, vřele doporučuji do vaší domácí knihovny. A kdo ví, třeba díky ní si příští rok dáte dovolenou v Egyptě. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Domácí úkol mi sežrala mumie! můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *