Domluvený sňatek – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 168

„Jenže ve způsobu, jakým skláněl hlavu, když stál ve stínech, a ve výrazu jeho tváře bylo něco znepokojivého. Na rtech mu hrál smyslný úsměv a v očích pod temnými obočími plál plamen.
Lucia se donutila sklopit pohled, přesto však toužila ho sledovat.
Pod jeho pohledem měla pocit, že je příliš vyzývavě oblečená.
Pohrdám muži, jako je on, pomyslela si, když kráčela k velkému sálu, kde si chtěla vzít něco k pití. Edward a ostatní už z tanečního sálu odešli a ona čekala, že na ně v přilehlé místnosti narazí.“

Lucia Mountfordová si žije jako v bavlnce, dokud se její život jednoho jarního dne neobrátí zcela naruby. Její otec zemře, matka se znovu provdá a k dovršení všeho se rodina náhle ocitne na mizině. Luciin otčím si v zoufalé situaci půjčí značnou sumu peněz od lorda Wintertona, pohledného muže s prachbídnou pověstí, a dívka ke svému zděšení zjišťuje, že se za to má ona stát nejprve jeho sekretářkou a později i manželkou. Její matka vážně ochoří a Lucia zůstane zcela napospas plánům svého otčíma, proti nimž je zcela bezmocná. 
Zatímco muže, jemuž byla slíbena, pramálo zajímá, protože ten má oči jen pro atraktivní lady Shelleyovou, objeví se na scéně jiný mladík – Edward de Redcliffe a požádá ji o ruku.
Uvědomí si Lucia včas, koho z nich miluje doopravdy, nebo zahodí šanci na opravdovou lásku? A podaří se jí odhalit, jak se věci mají doopravdy, nebo se nechá ošálit tím, jaké se zdají být?

Krátký příběh, který se odehrává v knize Domluvený sňatek je velice přitažlivý. Nečekala jsem na tak málo stránkách takový zážitek. I přesto, že se jedná o historický román, dostanete vše, co očekáváte u romance dnešní doby. Ano, popis sexuálních praktik neočekávejte, ale jiskření, fantazii i milostné pletky jsou vám k dispozici.

Lucia Mountfordová má před sebou budoucnost jako z pohádky. Žije si v bohatství, její rodina je velmi významná a má dobré vychování. Když její otec zemře na Titanicu a její matka se znova provdá, aniž by dodržela smutek, vše se zbortí jako domeček z karet. Když zjistí celou pravdu o jejich finanční situaci, její otčím ji najde práci a i manžela, pokud se osvědčí. Lucii práce nevadí, ale nehodlá se zaslíbit muž o tolik let staršímu a s tak špatnou pověstí. Navíc, když ji nadbíhá slušný a hezký mladík v jejím věku. Bohužel ale zjišťuje, že je velmi malým pánem v rozhodování o své budoucnosti a i v tom, jakým směrem se vydá její srdce.

Domluvený sňatek má velkou výhodu v tom, že i když je hlavní hrdinka velmi mladá, její myšlení je velmi nevšední na dobu, ve které žije. A díky tomu věkový rozdíl mezi nim splývá. Kdyby to tam nebylo zmíněno, neodhadla bych, že se jedná o tolik let.

„Vidím, že jsem vám nechyběl!“
Lucia nahlas vydechla. Ve dveřích stál lord Winterton.
Byl nedostižně nádherný. Překypoval zdravím, pleť se mu leskla a oči jasně zářily.
A měl radost, že ji vidí.
„Richarde!“
V okamžiku, kdy vypustila z úst jeho křestní jméno, zrudla ke kořínkům vlasů. Napadlo ji, že by ho neměla oslovovat tak důvěrně.“

Když už jsem zmínila věkový rozdíl. U čtení příběhu Domluvený sňatek jsem si uvědomila, že v historických románech je úplně běžné, že existují velké rozdíly, díky té době. Ale když v knize ze současnosti na něco takového narazíme, tak nás to překvapí, zaujme, vyvede z míry nebo i odradí. Jaký je váš názor na věkový rozdíl mezi hlavními hrdiny?

Styl psaní této spisovatelky je velice jasný a přímý. Žádné natahování, plavání v omáčce či nezajímavé popisy. Čeština spisovná, žádné historické nářečí nebo básnický jazyk.

Pokud vás čeká kratší cesta, víkendová dovolená či máte méně volného času a nechce se vám rozečítat dlouhý příběh, je Domluvený sňatek dobrou volbou. Troufám si říct, že to zvládnete i na jedno otevření a přesto dostanete příjemný pocit ze čtení. Někdy prostě není čas ani chuť na něco delšího a proto jsem ráda, že mám v záloze pro vás tyto knihy.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Domluvený sňatek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *