Dost dobrá matka – Bev Thomasová

Autor: Bev Thomasová
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2019
Počet stran: 359

„Když se k ostatním chováte opakovaně hnusně, dost brzo se stáhnou. Nechají vás na pokoji. A tím vás utvrdí v přesvědčení, že jste vážně kus hnusáka.“

Ruth Hartlandová je zkušená psychoterapeutka, ale její profesní praxe ji neuchrání před osobním utrpením. Je totiž matkou dospělých dvojčat a jedno z nich – složitý a křehký Tom, který „nikdy nikam nezapadal“ – před časem náhle zmizel.
RUTH SE NEVZDÁVÁ NADĚJE, ŽE SYNA NAJDE, ČEKÁ VŠAK NA JEHO NÁVRAT TAK ÚPĚNLIVĚ, ŽE ŽIJE POUZE NAPŮL.
V tragickém rozpoložení začíná pracovat s labilním a traumatizovaným pacientem. Je tady ale háček: Dan Griffin se nesmírně podobá jejímu pohřešovanému Tomovi. Ruth nasazuje všechny síly, aby novému pacientovi pomohla, jenže osobní těžkosti a výčitky svědomí zeslabily její profesionální úsudek.
I PROTO SE SITUACE VYMKNE KONTROLE – A NÁSLEDUJÍCÍ DĚSIVÉ UDÁLOSTI PŘEKONAJÍ I TY NEJTRAGIČTĚJŠÍ PŘEDSTAVY…
Dost dobrá matka nás zavede do utajeného světa mezi psychoterapeutem a jeho pacientem, v jehož centru tiká časovaná bomba. Držíme v rukou dramatický příběh o nekončícím závazku matky a o tom, že…
… I KDYŽ TO CÍTÍME JINAK, MUSÍME DÁT TĚM, JEŽ MILUJEME, CO NEJVÍC SVOBODY.

Bev Thomasová má rozsáhlou praxi klinické psycholožky, v posledních letech je konzultantkou v oblasti psychologie práce. Žije v Londýně s manželem a dvěma dětmi. Kniha Dost dobrá matka je její první román.

Dost dobrá matka je dost dobře napsaný psychologický román. Je to jedna z nejdepresivnějších knih, kterou jsem vůbec četla, ale přitom tak perfektně zpracovaná, že si tu depresi kolikrát ani neuvědomíte, a čekáte na rozuzlení, jež vám nedá spát.

Autorka díky svým zkušenostem v oblasti psychologie, které dokázala v příběhu využít na sto procent, dává svým čtenářům něco nového, sahajícího do hloubky, ale přitom jednoduchého k pochopení, takže i takový analfabet v psychologických pojmech, jako jsem já, se ani jednou neztratil a doslova se nechal vtáhnout do děje.

Celý příběh je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Ruth. Přeskakuje z přítomnosti do minulosti, ale díky ladným skokům se neztratíte a všechno vám bude dávat smysl. Líbilo se mi, že téměř na každou věc v přítomnosti měla něco z minulosti, co právě její smýšlení ovlivnilo, takže jsem se mohla skvěle vžít do hlavní postavy.

Podstatou knihy Dost dobrá matka je náš přístup k sobě samému. Ruth pracuje na traumatologickém oddělení jako psycholog, pomáhá lidem v těch nejhorších obdobích jejich života. Seznámíme se s pár pacienty, někteří budou mít šťastný, jiní trochu tragičtější konec. Nejvíce ovšem její práci a vlastně i život ovlivní Dan, který se u ní objeví, a je velmi podobný jejímu synovi Tomovi, který se před rokem ztratil.
Tom vyrůstal jako jedno z dvojčat, kdy Carolyn, jeho sestra, byla ta průbojná, oblíbená, šikovná a on byl uťápnutý, zakřiknutý, mimo okruh kamarádů. A to byl právě důvod, proč si jeho zmizení dávala Ruth o to víc za vinu.
Jak je vidět, ani psycholog v rodině nedokáže zabránit katastrofě. A s tím pocitem, že Tom zmizel a ona jej nedokázala ochránit, Ruth dál provozuje svou praxi, jenže v den, kdy se u ní objeví již zmíněný Dan se ji začne život otáčet o 180 stupňů. Tohle prostě nemůže dopadnout dobře. Přesvědčte se sami přečtením této knihy a dáte mi za pravdu.

„Chápala jsem, co se s ním děje. Veškerý stres, obavy o syna, strach ze stáří, zklamání z neúspěšného pokusu získat místo vedoucího katedry, to všechno se přetavilo v soustředěný zájem o vlastní zdraví. Absolvoval pohovor, který sám považoval za zdárný, nicméně šéfovské místo přesto nabídli někomu mladšímu a dynamičtějšímu, jehož David charakterizoval jako člověka, „který ví sice o literatuře hovno, zato je machr na práci s tabulkovým procesorem“.“

Díky tomu, že autorka pracovala s tématem, kterému dobře rozumí, se dokáže nejeden čtenář vžít do pocitů všech hrdinů, kteří se v knize vyskytují. Pochopíte, o co jde, co se jim honí hlavou, proč reagují tak, jak reagují. Některé situace jsou docela dost vyostřené, jako například s Hayley, ale nic není přitažené za vlasy, takže si umím představit a to docela živě, že takto nějak by se to klidně mohlo odehrát. Vše je uvěřitelné a všechny postavy si v pohodě zhmotníte a přiblížíte k obrazu svému.

Na konci knihy Dost dobrá matka jsem uronila i pár slz, dokonce ve dvou pasážích, nebo jak to napsat. Prostě mě dostaly dvě situace, které byly napsané nenuceně, citlivě, jemně. Podle mě se ani autorka nesnažila, aby u mě vzbudila právě tyto pocity, ale dokonale mne odzbrojila.

Pokud si chcete přečíst dobře propracovaný psychologický román, pokud vás zajímá psychologie jako taková, pokud hledáte příběh, který vám nedá vydechnout, dokud jej nedočtete, tak Dost dobrá matka je to správné (depresivní) čtení na sychravé podzimní dny. Za sebe můžu vřele doporučit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství LEDA, kde si knihu Dost dobrá matka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *