Drak do kapsy – Ed Clarke

Autor: Ed Clarke
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 228

„Nezapsal ale vůbec nic, protože stejně jako Mari nemohl odtrhnout oči od nebe. Dráčkův let byl totiž neodolatelně úchvatný. Stáli vedle sebe v němém úžasu a vychutnávali si krásnou chvíli, jen tu a tam se otočili jeden na druhého, mrkli na sebe a vyměnili si šťastný úsměv.“

„Když nejsi běžně žijící zvíře a když nejsi vyhynulý tvor, tak co vlastně jsi?“
Mari Jonesové je sice teprve jedenáct, ale zoufale touží stát se vědkyní. Maminka by chtěla, aby byla zvěrolékařkou, jenže jediná zvířátka, která Mari zajímají, jsou ta zkamenělá. A právě při hledání fosilií najde Mari malého dráčka a ví, že jde o největší objev jejího života. Mohl by změnit celou vědu! Rozhodne se tvorečka důkladně prozkoumat, než ho ukáže světu.
Naneštěstí pro Mari, její okřídlené tajemství nehodlá zůstat skryto. Možná je to prcek do kapsy, ale má obrovský talent dostat se do maléru. A to jsou s Mari dva. Malá vědkyně rychle zjistí, že když jde o přátelství, věda nemusí mít odpověď na všechno. . .

Drak do kapsy je pohádkový příběh pro všechny malé slečny, od desíti let. A ani tentokrát nebudu jiná a budu tvrdit, že si myslím, že nejednomu klukovi se tohle čtení bude taky líbit. Však kterému dítěti by se nelíbilo, kdyby se procházelo po pláži, hledalo fosilie a místo toho našlo malého, živého, krásného dráčka, kterého si může nechat?

Hlavní hrdinka Mari je jedenáctiletá slečna, která se touží stát vědkyní. Chce zkoumat a hlavně hledat fosilie, tak jako její tatínek, který bohužel už není s ní a maminkou. Její maminka je milovnicí zvířat, ale to po ni Mari nezdědila – s živými zvířaty to neumí, ale vůbec!
Jednoho dne, se při svých toulkách po pláži, rozhodne zkoumat kameny, zda nenajde nějakou tu fosilii. A místo toho najde kámen, který ovšem není jen tak obyčejným kamenem – je to vajíčko a v něm je ukrytý malý dráček, tak akorát do dlaně. Krásný, s hřebínkem, ocasem, šupinami po celém těle. Mari jako správná vědkyně se rozhodne tento nález zkoumat, zvlášť, když zjistí, že drak je živý! Udělala objev svého života, stane se slavnou!
Jenže… Co se stane, když objevíte něco, co nikdo jiný nikdy a nikde neviděl? Co když je to něco, co se objevuje pouze v legendách a pohádkách? Můžu vůbec Mari dráčka někomu ukázat, aniž by ho poslala „do záhuby“ a přišla o něj i o svou slávu? Zvládne to sama, nebo bude muset k tomu někoho přizvat? To vše se dozvíte v knížce Drak do kapsy.

„Všude kolem bylo moře a nic než moře. Příliv každou vteřinou stoupal. Vlny už narážely do hromady popadaných kamenů. Pláž kompletně zmizela pod vodní hladinou a s ní i úniková cesta. I kdyby se jim podařilo dostat z jeskyně, zkoušet doplavat ke břehu by bylo mimořádně nebezpečné – na to byly proudy příliš silné a moře příliš rozbouřené. Voda by je roztříštila o skály.“

Teď něco k samotnému příběhu. Drak do kapsy není jen o tvorovi, kterého bude Mari zkoumat, ale také se autor přibližuje k tomu, jak může na děti působit ztráta někoho blízkého. Nelíbilo se mi, že Mari celou dobu žila v nějaké „lži“, která byla pak ke konci děje vyplivnuta a nikdo se tím nijak více nezabýval. Myslím si, že když se tohle stalo a autor to tam chtěl dát, měl se tomu více věnovat. Takto to na mne působilo docela divně.

Ale je to snad jediná chyba, kterou jsem při čtení objevila. Je pravdou, že tuto knížku jsem si užila sama, bez předčítání synovi a byly to velmi příjemné chvíle. Bylo fajn se zabalit do deky, když venku prší, a užívat si pohádkový příběh o tom, jak malá holčina touží získat pozornost téměř celého světa, jak objevuje přátelství a hlavně v sobě nachází touhu starat se o zvířata, což ji nikdy dříve ani nenapadlo.

Drak do kapsy bude více bavit dívky, přeci jen hlavní hrdinka je jedenáctiletá holka a právě dívky se do její situace dokáží více vžít. Ale tím, že se zde objeví i klučičí hrdina, možná se najde pár kluků – čtenářů, kteří si ji také zkusí přečíst.
A ať už to zkusí kdokoliv, myslím si, že se bude líbit. Vždyť koukněte na mne, jsem dávno „za zenitem“ a stejně jsem si čtení užila. 🙂
Nechybí napětí, velké dobrodružství, ukázka toho správného přátelství a přístupu jak k sobě samým, tak k rodičům a také zvířatům.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Drak do kapsy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *