Drobkovo podivuhodné dobrodružství – Ondřej Elbel

Autor: Ondřej Elbel
Ilustrace: Petra Josefína Stibitzová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 96

„Bývalý dočasný starosta popadl pana staronového starostu a rychle ho odváděl pryč z mostu. Někteří trpaslíci začali tleskat. Drobkovi rodiče pochopili, že největší koupání bylo naprosto zbytečné a že za všechno může mluvčí. A že tu obrovskou nespravedlnost nemůžou nechat být jen tak.“

Drobkovo podivuhodné dobrodružství je fantaskní příběh ze světa trpaslíků, kteří sami sebe nazývají smradlíci, protože se nemyjí (nesnášejí vodu) a živí se vyhozenými, nevábně už zavánějícími potravinami, které si opatřují na svých zásobovacích výpravách k odpadkovým kontejnerům. Lidé je nemůžou vidět ani slyšet, ale pouze – zato velmi výrazně – cítit.
Trpasličí svět v originální a vtipné prvotině pro odrostlejší děti od brněnského režiséra, dramatika a scenáristy, Ondřeje Elbela, zrcadlí nejeden společenský problém: příběh podprahově upozorňuje na bezbřehé plýtvání potravinami (vždyť jimi nakrmíme celý trpasličí svět!), starostův tiskový mluvčí dokáže odstranit pana starostu a zmanipulovat trpasličí lid a nakonec v inscenovaném, nespravedlivém soudu hlavního hrdinu Drobka potrestá velkým koupáním, nejhroznějším trestem pro každého smradlíka.

Drobkovo podivuhodné dobrodružství je knihou, kterou bych klidně mohla zařadit mezi fantasy žánr v dětské literatuře. Není to pohádka jako taková, takže rozhodně by se do čtení měly pustit poněkud starší děti. Když budou číst tento příběh, poznají trochu jiný svět, svět smradlíků, kteří nejsou úplně obyčejnými trpaslíky, jak je známe z pohádek pro malé děti.

Smradlíci jsou trpaslíci, kteří se živí zkaženým jídlem, jež lidé vyhodí do odpadků. Oni se každý den vydávají na potravinové mise, vylezou z podzemí, kde mají své město, a naberou všechno, co unesou, aby nasytili všechny obyvatele jejich říše.
Drobek, po němž je pojmenována kniha, je mladý kluk, tedy pardon, mladý smradlík trpaslík. Touží jezdit autem. Neskutečně moc. Proto si sestrojí růžné pomůcky, aby i se svou výškou mohl řídit.
Získá auto, řídí, všechno vypadá, že funguje jak já. Jenže potom se to pokazí. A to tak moc, že je Drobek odsouzen k velkému koupání. A jeho život visí doslova na vlásku, ovšem ne jenom jeho. Kolem smradlíků se začíná ochomítat nějaký chlap, který ohrožuje jejich životy.

„Když byli asi v polovině cesty, prošli kolem popelnic, u kterých se válel příšerný nepořádek. Drobek se zastavil, protože si všimnul, že se mezi odpadky něco pohnulo. Chvíli místo pozoroval a za okamžik se do vzduchu vzneslo upečené a okousané kuřecí stehno.“

Drobkovo podivuhodné dobrodružství provázejí ilustrace, které svým vzhledem už vám dají tušit, že tohle čtení je opravdu pro starší děti, cca od dvanácti, třinácti let. Ale tím netvrdím, že nejsou dobré. Jsou! A místy působí i komiksovým dojmem a za mě palec nahoru.
V anotaci na přebalu knihy je napsáno, že bude „varovat“ před plýtváním jídlem. Mi to tak nepřišlo. Pro mne to byl prostě a jednoduše příběh o trpaslících, kteří díky své výšce a díky tomu, jak se živí, jsou v ohrožení, protože lidé je můžou přehlídnout, a také krysy nejsou jejich kamarádi.

Na jednu stranu se mi líbil svět, který autor vymyslel, líbila se mi představa trpaslíků, kteří chodí na potravinové výpravy, kteří mají své vlastní město a ve chvíli, kdy začnou smutnit, tak usnou. Ale bohužel, to je asi jediné, co si z knihy odnáším.
Bylo zde pár vtipných situací – třeba Drobek nahý na cestě, kdy ho zastavili policisté, ale nic víc zde pro mne nebylo. Věřím, že děti si v knize Drobkovo podivuhodné dobrodružství můžou najít něco, co je bude fascinovat, záleží na fantazii a na zápalu, ovšem u mě nezafungoval ten správný spouštěč.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Drobkovo podivuhodné dobrodružství můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *