Druhá šance pro Zoe – Michaela Schmiedlová

Autor: Michaela Schmiedlová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 216

„Dnes je první den zbytku tvého života.“

Zoe právě odmaturovala a chystá se do Londýna na koncert slavné britské kapely, jejímž zpěvákem je její otec. Muž, jehož nikdy nepoznala, se jí po jejím narození zřekl. Nebo to bylo jinak?
O dvacet let dříve se Tereza v Londýně pokouší utéct před temnou minulostí. Pilně studuje a postupně se jí zase daří najít radost ze života. Nachází tu nové přátele a zamiluje se do vycházející rockové hvězdy. Quentin je úžasný, má to v hlavě srovnané, není sukničkář ani nebere drogy. Zdá se, že budoucnost bude patřit jejich lásce. Jenže osud má na věc jiný názor…
Dva navzájem propletené příběhy od sebe dělí dvě desítky let. Příběh matky a dcery, Terezy a Zoe, dvou božských cukrářek, jejichž dorty dokážou otevírat srdce. 

Druhá šance pro Zoe je romantický příběh od mladé, české autorky. Jsem velmi mile překvapena, ač young adult není přímo pro mou věkovou kategorii, čtení jsem si opravdu užila, líbilo se mi. Vyprávění odsýpalo, nebylo žádným způsobem naivní, a přestože nastalé situace působily jako pohádka, bylo to fakt milé snění, i když místy smutné…

Zoe nemá lehký život, spoléhá se na své dvě nejbližší osoby, které je postupně opustí a najednou se ocitne v situaci, kterou ji nikdo nebude závidět, i když… Možná bude. Protože po mnoha smutných okamžicích se její život změní a začne se objevovat ve společnosti, která je nejen pro ni vzácná, ale také veřejně známá, její život dostává nové obrátky.
Mnohým, tak jako mi, může Druhá šance pro Zoe připomínat tak trochu Popelku. Náznaky záchrany, nečekaných a neuvěřitelných situací, které Zoe pomůžou dostat se ze dna, tam jsou. Ale i tak si čtení budete užívat a pokud máte rádi romantiku a k tomu young adult příběhy, u této knihy se nudit nebudete.

Ale není to jen Zoe, která vás bude provázet svým pohádkovým životním osudem. Je to také Tereza, jež vám bude vyprávět svůj příběh, který se odehrál před dvaceti lety a ovlivnil nejen ji, ale také samotnou Zoe a několik lidí, kteří se náhle objevili právě v životě Zoe.
Jak jste určitě pochopili, kniha je postavena na dvou dějových linkách, které mají mnoho společného a hlavně, budou do sebe dobře zapadat a vytvoří příběh Druhá šance pro Zoe, jenž je ideální pro náctileté čtenáře, ale s radostí jej doporučím i starším ročníkům, spíše tedy ženskému publiku.

„Když jsem ti dával kuchyň k dispozici, ani v nejdivočejším snu mě nenapadlo, že to tu bude vypadat jako po výbuchu,“ divil se. Ale opravdu se jen divil.
„Neboj, já to uklidím, jen ještě dodělám tohohle krasavce.“
Ale Quentin si hned začal vyhrnovat rukávy.“ Kdybych myl něco, co nemám, tak mi řekni.“ Bez dalšího otálení se pustil do nádobí. A já jsem si v tu chvíli pomyslela, že snad není nic víc sexy než chlap, který si stoupne ke dřezu.“

Druhá šance pro Zoe je knížkou, která vám vykouzlí nejednou úsměv na rtech, ale také vám může potrápit srdce několika smutnými okamžiky. Líbí se mi, že se autorka nebála zabrousit i do tragických situací, čímž sice posunula děj výrazně dopředu a vytvořila si skvělou kulisu pro další dějovou linku, ale hlavně na tom předvedla jistou míru empatie, protože dokázala hlavní hrdinku charakterově napsat tak, aby odpovídala dospívající dívce, která se snaží smířit s těžkou ranou osudu (a ne jen jednou…). Ale za to Tereza, což je druhá hrdinka našeho příběhu, ta mi trochu pila krev a nechápala jsem její chování. Zvlášť v tak důležitých chvílích, o jakých se dozvíte. Kdyby sebrala odvahu, mohlo být vše jinak, ale zase musím uznat, že autorka by neměla svůj příběh… A jde o to vyvolat při čtení ve čtenáři nějaké emoce a to se povedlo. 🙂

Když to shrnu, tak kniha Druhá šance pro Zoe je milý příběh, který rozhodně odsýpá a má ve svém žánru svým čtenářům určitě co nabídnout. Nejsou zde jen samé cukrbliky, což mnozí můžou očekávat, už jen z toho důvodu, že je obálka růžová a žánrově se řadí kniha do romantiky a young adult literatury, ale také se objeví situace, které nejsou příjemné, ovšem patří k životu.
Určitě příběh doporučím těm, kterým je určen – dospívající dívky, ale klidně se můžou začít i starší dívky, dámy, ženy. Proč se nezasnít v průběhu dne, proč si nepředstavit, jaké by to bylo, mít najednou možnost místo primabaleríny poznat vrcholového fotbalistu z Chelsea a zazpívat si na pódiu s jednou z nejznámějších kapel?

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Druhá šance pro Zoe můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *