Dva v srdci – Josie Silver

Autor: Josie Silver
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 376

„Potřebuju se trochu prospat,“ zamumlám. David se natáhne, vezme mi klíče z ruky a odemkne dveře místo mě. „Chceš, abychom na chvilku zaskočili k tobě?“ zajímá se Elle. Podívám se z jednoho na druhého a moc dobře vím, že by stačilo jediné slovíčko, a udělali by to pro mě. Šli by dovnitř se mnou, ujistili by se, že spím, potom by se ujistili, jestli se zase vzbudím, jestli jím, a ačkoli mě láká nechat je, ať se o mě postarají, zavrtím hlavou. Když jsem dneska vstoupila do hospody sama, něco se ve mně pohnulo. Možná mě posílilo noční setkání s Freddiem nebo jsem snad někde hluboko v nitru objevila studnici nevyužité statečnosti, nevím. Vím ale to, že lidé, kteří mě milují, mě drží za ruce tak pevně, že jsem ještě nemusela udělat ani krok sama. Jenomže dříve nebo později k tomu dojde. A dnešek, tahle chvíle, je k tomu stejně vhodná jako kterákoli jiná.“

Dva životy. Dvě lásky. Jedna volba.
Lydia a Freddie. Freddie a Lydia. Jsou spolu víc než deset let a ona je přesvědčená, že jejich lásku nemůže nic zničit. Brzy ale zjistí, jak moc se plete…
Freddie zemře při autonehodě a Lydia je poprvé sama. Jediné, co chce, je zůstat v posteli a brečet. Moc dobře však ví, že Freddie by si přál, aby žila šťastně a naplno i bez něj. Proto se o to pomalu, krůček po krůčku, snaží. Pak se ale stane něco neskutečného. Lydia najde způsob, jak získat svůj starý život i s Freddiem zpátky.
Život, ve kterém k žádné tragické nehodě nedošlo. Život, pro který plakala celé měsíce. Znovu a znovu překračuje práh do minulosti. Ač se to zdá neskutečné, žije dva životy zároveň. Návštěvy ve světě, kde Freddie pořád žije a kde Lydiino srdce stále patří jenom jemu, si však vybírají svoji daň. Protože v tom skutečném se objeví někdo, kdo chce, aby zůstala s ním.

Kniha Dva v srdci mi totálně vyprázdnila slzné kanálky. A bohužel to nebylo smíchy. Podle obrázku na obálce by člověk řekl, že ho čeká romance s růžovými brýlemi, ale opak je pravdou.
Romance to je, protože celý příběh je o velké lásce mezi mužem a ženou, ale to, co stránky odkrývají, je ráj pro slzy. Každopádně po přečtení máte ten blažený pocit, že jste to zvládla jak vy, tak hrdinka a vše je jak má být.

Lydie Birdová prožívá lásku jako trám. Už ve škole se zamilovala a její srdce pro tohoto muže bije dodnes, a tak stejně to má její Freddie. Nedávno ji požádal o ruku a ona pomalu plánuje svatbu. Dnes má ale narozeniny a čeká ji večeře s jejími nejbližšími, když v tom ji zazvoní telefon a Freddie ji oznamuje, že musí zajet pro Jonaha , ale že se nemá strachovat, že bude na svém plese včas.
Jonah je její nejstarší kamarád, ale od té doby co se objevil Freddie je to jeho nejlepší kamarád, takže jejich přátelství se posunulo do pozadí. Každopádně ho vidí dennodenně, protože ti dva jsou nerozluční a ona má pocit, že prožívá vztah ve třech. Její narozeninový dárek, ale není veselý, třpytivý ani krásný, bohužel ji na dveře zaklepe policie a oznámí ji, že se stala autonehoda. Lyds se na její narozeniny změní svět, ale otázkou je který, protože se najednou ocitá ve dvou světech. Jeden reálný, kde trpí zlomeným srdcem a druhý , kde stále její srdce patří Freddiemu, ale mění se její osobnost a lidi kolem ní. Jak ale víme, nejde sedět na dvou židlích, a tak je třeba jednu vrátit ke stolu, ale kterou? To se dozvíte v románu Dva v srdci.

Freddie Hunter je podle Lyds dokonalý muž. Vzhledově i povahově.  Celou dobu o něm čtete jen pozitivní věci, jak byl nadaný, pracovitý, vtipný, společenský. První věc, která vám začne vrtat hlavou, protože každý má své plusy i  mínusy. Nevymyslela si ho Lydie? Zjistíte, že ne, protože aby si ho vymyslel i Jonah, který o něm mluví taky v superlativech, je nemožné. Takže nás Freddie celým příběhem Dva v srdci provází jako super přítel i kamarád. 

„Podle toho, co mi stihla prozradit mezi krátkými přerývavými nádechy, vím, že dítě je na cestě, David odjel za prací a ona netuší, proč se její stav tak rychle zhoršil. To ani já ne – až do dnešního dne se moje jediné zkušenosti s porodem omezily na těhotnou zlatou rybičku, kterou jsem vyhrála na pouti, když jsme byly malé. Ze zjevných důvodů jsme ji pojmenovaly Ariel a s fascinovaným zděšením jsem ji pozorovaly, když za několik dní nakladla tolik jiker, že to připomínalo sněhovou bouři. Lhostejně je ze sebe vyfukovala jako miniaturní napodobenina sněhového děla, které by potřebovalo nové baterie. Tohle a několik dílů seriálu Volejte sestřičky je mojí jedinou kvalifikací, která mě ani v nejmenším neopravňuje být osobou, která bude pomáhat sestře rodit.“

Druhým mužem v Lydiině životě je Jonah. Jak už jsem napsala, její nejstarší kamarád. Když oba přijdou o Freddieho, v jednu chvíli jsem měla pocit, jako by Jonah trpěl mnohem více než Lyds. Úplně se změnil a uzavřel do sebe, ale důvodem nebyla jen smrt nejlepšího kamaráda. Nakonec stačí jedna cesta za oceán, aby oba začali nový život s novým protějškem.

Dva v srdci je velmi smutný příběh o tom, jak se vyrovnat se smrtí milovaného člověka. Vidíme zde pohled ženy, která ztratí muže a muže, který ztratí nejlepšího kamaráda. Musím uznat, že to bylo dobré čtení, ale někdy jsem si říkala, že to Lydie už přehání, ale je pravda, že jsem takovou situaci nikdy nezažila.
Líbilo se mi, že jeden den byla na zhroucení a druhý den plná optimismu, že začne znova a následující den zase na dně. My ženy to tak máme, jako na houpačce. Zato Jonah byl celou dobu na dně a až si ten žal prožil, tak se vzpamatoval a šel dál.

Celý příběh je popisován jen ze strany Lydie, je to její život, o kterém čtete. Životy jsou od sebe označeny jako bdění a snění s datem, takže není problém se zorientovat, ve kterém se zrovna nacházíte. Díky tomu i jednoduše zjistíte, jak dlouho Lydie truchlila. 

Kniha Dva v srdci není na rozehnání špatného dne či chmur nebo špatné nálady, ale je třeba si uvědomit, že není dobré číst jen pozitivní a pohádkové příběhy. I toto se může stát a není to nic nereálného a i když je to smutný příběh, je napsán velice hezky, a proto ho doporučuji všem, co mají rádi romantiku. U některých knih musíme sundat růžové brýle a procvičit si slzné kanálky.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Dva v srdci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *