Eleanor a Grey – Brittainy C. Cherry

Autor: Brittainy C. Cherry
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 416

„Schovala jsem se za zábradlí, když táta pomáhal mámě zpátky do ložnice. Potom se vrátil a zůstal stát uprostřed obývacího pokoje. Díval se před sebe, jako by sledoval černou televizní obrazovku, a pak si zakryl ústa a začal nekontrolovaně vzlykat. Tlumil slzy rukama a ze všech sil se snažil udržet bolest pod kontrolou, aby mně nebo mámě nepřidával starosti.     
Můj táta se vždycky choval statečně. Celou dobu se staral o mámu a nikdy přitom nezapomínal na mě, pokaždé se ujistil, že jsem v pořádku. Kdykoliv jsem se ho zeptala, jak se mu daří, vždycky mi odpověděl: „Skvěle!“ i když jsem věděla, že je to lež. Můj otec měl zlomené srdce. Nikomu by to nepřiznal, ale já jsem to poznala ještě dřív, než se rozplakal.“

Greyson East ve mně zanechal svoji trvalou stopu.
Když jsem se do něho jako mladá dívka poprvé zamilovala, o životě jsem toho moc nevěděla.  Ale již brzy jsem věděla vše o jeho úsměvu, hlasitém smíchu i motýlech v břiše, které jsem cítila pokaždé, když mi byl nablízku.
Život byl dokonalý… jenže pak se to všechno pokazilo a každý z nás byl nucen jít dál svojí vlastní cestou. Nechala jsem svou první lásku být, držela jsem se vzpomínek a žila jen pro ten den, kdy se znovu shledáme.
Když se mé přání konečně splnilo, vůbec to nebylo tak, jak jsem si představovala.
Když jsem se rozhodla přijmout práci chůvy, nemohla jsem tušit, že to budou jeho děti, o něž se budu muset starat, a že mým novým šéfem bude právě ten kluk, kterého jsem kdysi znala. Ten kluk, z něhož byl nyní muž – chladný, osamělý, odtažitý muž.
Jeho sladký úsměv i nakažlivý smích, jež jsem kdysi tolik milovala, zůstaly už jen vzdálenou vzpomínkou. Potýkal se se silnými pocity smutku a bolesti ze ztráty.
Když si uvědomil, kdo jsem, donutil mě ke slibu, že budu dělat jenom svou práci a nic jiného než svou práci. Přinutil mě, abych mu slíbila, že se ho nebudu snažit znovu poznat, že se nepokusím znovuoživit vzpomínky, které jsem si celou tu dobu hýčkala.
Ale občas jsem v jeho divokých očích zahlédla toho chlapce, jehož jsem kdysi znávala. Viděla jsem toho Greysona, který se usmíval a hlasitě smál, který ukradl srdce mladé dívce. A ani v nejmenším jsem nepochybovala o tom, že za toho chlapce stojí bojovat.
Dostala jsem druhou šanci usilovat o někoho, kdo hluboce poznamenal můj život. Mohla jsem jen doufat, že i já jsem dokázala zanechat stopy na jeho duši.

Eleanor a Grey je příběh, který mě několikrát dovedl k slzám. Zjistíme, co to znamená, když jsou si dva lidi souzeni a jak se se smrtí blízkého člověka vyrovnávají různí členové rodiny. Smutné na tom je, že nám to ukazují nejen dospělí, ale i děti. Přesto je příběh plný naděje a síly.

Kniha Eleanor a Grey je tobogán emocí, prvně smutníte, pak se bavíte, pak netrpělivě čekáte, smích, pláč, napětí a nakonec všechno dohromady. Jediné, co mi do celého příběhu nesedělo, když je kladen důraz na pravou lásku a pravdivou upřímnost, byla časová osa.
Od chvíle kdy se spolu rozloučí a kdy se Greyovi narodí první dcera, je to asi 2 roky a to bylo pro mě brzo, abych uvěřila tomu, že se jedná o pravou lásku. Nakonec mi to ten příběh vynahradil a přesvědčil mě, ale stále to v mé mysli viselo.

Rakovina. Slovo, které v žádném kontextu nikdy nebude pozitivní. Když ho Eleanor uslyší poprvé, je jí šestnáct let a čelí ji její matka. V této době, když se její svět hroutí potká parťáka. Je to divné, ale je to tak. Ellie je knihomol a extrovert, vystačí si sama a u spolužáků se ji dostává jen ignorace a výsměch.
Na jedné párty s ní začne mluvit nejoblíbenější kluk ve škole a udělá nakonec vše proto, aby ji dokázal, že je viditelná. Když se trochu poznají, slíbí ji, že najde každý den důvod, aby se mohla usmát, protože ví, jak se cítí a že si připadá úplně sama. Nakonec je její důvod proč se neutopila, když ji matka zemřela.
I když po 16 letech nastupuje jako chůva k jedné zlomené rodině, není její šéf nikdo jiný než Grayson East. Ale už to není ten veselý, pozitivní a milý chlapec. Je to zlomený, negativní a zuřivý muž, který dělá, že ji nezná. Ale v jeho očích vidí tu ztracenost a smutek, který si ona pamatuje. Rozhodne se, že pro něj udělá to samé, co on pro ní a tak bojuje, aby ho zachránila před utonutím a stmelila ho znova s jeho dcerami.
Eleanor miluje bezpodmínečně, a tak často narazí do zdi, která ji rozbije srdce. V tomhle mi někdy přišla jako slepá a že nedbá na své dobro, ale když vidíte štěstí jen v jedné věci, tak si asi zatím jdete za každou cenu (jako v příběhu Eleanor a Grey).

„Pevně jsem ji objal a držel ji jako o život. „Já tě nedám, Karlo. Nikdy tě nedám. Odteď budeme spolu. Jen ty a já a Lorelai, ano?“     
„Jenom my tři?“ zeptala se s údivem v očích.     
„Jo. Jenom my tři. Nikdo na světě pro mě není důležitější než ty a tvá sestra. Vy dvě jste celý můj svět, Karlo. Vy jste moje všechno.“     
Myslel jsem to naprosto vážně.     
Pro své dcery bych se dokázal vzdát úplně všeho.     
Vzdám se úplně všeho, pokud to bude znamenat, že jejich srdce budou v pořádku.“

Grayson East je bohatý kluk na kterého rodiče kašlou, jediná spása pro něj byl dědeček, který umřel na rakovinu. Dostal se z toho a byl veselý kluk, který nechtěl od života nic jiného než štěstí. Když potkal Eleanor něco se v něm změnilo a kdykoliv byl s ní, byl šťastný. I přesto, že on ji dodával sílu, aby překonala rakovinu své matky, nakonec se cítil zachráněn on.
Když se s ní po smrti její matky loučil na Floridě a vracel se zpět domů, kam ona se už nevrátí, miloval ji celým srdcem. Nakonec našel štěstí s jinou ženou, se kterou měl dvě dcery, ale jeho štěstí bylo jen dočasné, když jednoho dne měli nehodu. Jeho žena umřela a jeho starší dcera byla zjizvená ve tváří a kulhala. Smutek ho natolik pohltil, že jen pracoval a nevnímal svět kolem sebe. Dcery miloval, ale byl schopen je vidět, jen když spí a tak najal chůvu. Několik jich vyměnil, až jednoho dne do jeho kanceláře jeho tchýně, která mu pomáhala, dovedla Elenor Gableovou, jeho první lásku.
I přesto, že ji zaměstnal, dělal že si na nic nevzpomíná a byl na ni zlý a nepříjemný. Když mu řekla, že to nevzdá, že ho zachrání jako on zachránil ji, začal cítit, že by možná nemusel být tak osamělý a tak ji po malých krůčcích nechal znova vstoupit do svého srdce. A to jsou Eleanor a Grey.

S hrdiny jsem častěji prožívala smutek, těžkost jejich situace a zmatek, tak můžu říct, že tento příběh by pro někoho mohl být inspirativní. I když vám totiž zemře někdo blízký, nemusí to znamenat konec světa pro váš život, pořád existují věci, které vás mohou znova udělat šťastnými.
Eleanor a Grey je kniha, která i po přečtení ve vás zanechá stopu, kterou je třeba vstřebat, než se přesunete k dalšímu příběhu. Tohle je pro knihy velmi důležité, protože bude chvíli trvat než na ni zapomenete a tak může v doporučení přijít do další domácnosti.

Kniha Eleanor a Grey si zaslouží místo ve vaší knihovně, protože tenhle příběh vám kromě všeho, co už jsem napsala, může přinést i zvednutí nálady, když vám bude ouvej, protože na konci příběhu zjistíte, že vždy může být i lépe. Všechny postavy jsou totiž tak uvěřitelné, že jim věříte každé slovo, každý pocit a povzdechnutí. Navíc vás čeká pěknej chlap, který je milý a starostlivý, a co víc si přát?!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Eleanor a Grey můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *