Elena to ví – Claudia Pineiro

Autor: Claudia Pineiro
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 216

„…nevím, jak se cítí žena, která potratí, ale vím, co cítí žena, která nechtěla být matkou a stala se jí, víte co, Eleno?, vinu nad prázdnými prsy, sevřené srdce, když se k ní natahuje ruka a prosí o tu její, a ta její ruka, i když ji konečně stiskne, se jí dotýkat nechce. Lítost nad tím, že neumí kolébat, oblékat, zahřívat, houpat, hladit, cítí hanbu nad tím, že nechce být matkou, protože všichni ti, co tvrdí, že vědí, ji ujišťují, že žena musí chtít být matkou.“

Rita byla nalezena oběšená ve zvonici kostela. Toho dne pršelo. Případ byl uzavřen jako sebevražda, ale její matka ví, že se dcera nezabila. Ví, že by Rita nikdy za bouřky nešla ke kostelu. Ví, že Ritě kdysi táta řekl, že kostel je jako místní hromosvod. A ona se od té doby za deště ke kostelu nikdy nepřiblížila. Začala se dokonce tak bát, že už za bouřky vůbec nevycházela ven.
Jenže její matka Elena má Parkinsona a nikdo jí nechce naslouchat. Do kostela by Rita šla jen v případě, že by se něčeho bála víc než blesků, opakuje na policii. U policie a justice se ale setkává jen s alibismem. Případ byl přece uzavřen, byla to sebevražda. Její stav se zhoršuje, plete si slova, zapomíná. Ale tu a tam se zničehonic rozpomene na věci, které by mohly pomoct vyšetřování.

Elena to ví je příběhem o vztahu matky a dcery. O společenském systému, o tom, jak zlé věci dokážou člověka nakopnout k výkonům, ve které ani nevěřil. Kniha byla nominována na Bookerovu cenu v roce 2022 a autorka získala řadu prestižním ocenění a patří mezi tři nejpřekládanější argentinské autory. Tato novela vám ukáže, jak jedna postava dokáže utvářet srdceryvný, bolavý, dojemný a přesto napínavý děj.

Elena má dceru Ritu, respektive měla. Rita spáchala sebevraždu, což Elena razantně odmítá, protože ví, že ten den, kdy byla Rita nalezena v kostele oběšená pršelo, a ona se v dešti ke kostelu nikdy nepřiblížila.
Jenže ji nikdo neposlouchá. Ani policie, které nosí seznam s podezřelými. A tak se Elena vydává na cestu za ženou, která jako jediná ji může pomoct. Jenže Elena trpí Parkinsonem, a tato cesta je pro ni velmi obtížná, ne-li nemožná. Ovšem Elena jako správná matka se nevzdává a jde si za tím, co chce, ať to bolí sebevíc…

„… kvůli bezpečnosti v domě tady v noci zavíráme. – A kdo pak bdí u mrtvých? zeptala se. Časy se změnily, paní, je lepší starat se o živé.“

Elena to ví je příběhem o jedné hrdince, a to o Eleně. Ač jsou tam i další postavy, ona je tou, která vše řídí a vede, společně se svou nemocí vám ukáže, jak dokáže matka i přes bolest a trápení dojít k cíli.
Je to docela bolestivé čtení, když Elena vzpomíná na minulost, tak je to spíše takové opatrné, ale ta přítomnost je dost emoční. Nebudete mít slzy v očích, takto emoční to není, ale spíše, když se zamyslíte, že byste byli vy v takové situaci, bude vám z toho úzko.

Ač se na první pohled kniha Elena to ví tváří jako detektivka, spíše je to zpověď ženy, kterou znenadání skolila nemoc, se kterou se nedá bojovat a jak se ona snaží nenechat se jí zlomit. A také je to tak trochu o Ritě, o ženě, která měla sny, ale musela se přizpůsobit nastalé situaci, ač to pro ni nikterak nebylo jednoduché. Je to novela, kterou budete mít přečtenou za pár hodin, donutí vás k zamyšlení, co by kdyby a nenechá vás jen tak ji zavřít, což ji připisuju k dobru. Není to klasická detektivka, takže k ní ani takto nepřistupujte, nechce otevřenou mysl a začtěte se, sami uvidíte, co tento příběh s vámi udělá…

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Elena to ví můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *