Evina Iluze – Giovanna & Tom Fletcher

Autor: Giovanna & Tom Fletcher
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 303

„Výbuch je silný a úmyslný. Část mého já pořád ještě doufá, že ty záblesky způsobily výbuchy plynu anebo zhroucení nějaké části starého města, k němuž čas od času dochází, ale moje oči, upřené tím správným směrem, tu naději vyvrátí. Když dojde k další explozi, už není pochyb, že v Hlubině došlo k útoku.“

Druhý díl poutavé dystopické trilogie: Eva a Bram uprchli, dokážou ale přežít?
Eva je poslední dívka na planetě. Do svých šestnácti let, kdy musí naplnit svůj osud, žije jako ve vězení, v péči matek a na očích celého světa. Dokud nevyužije příležitosti a neunikne. Eva konečně získá svobodu, po níž tolik touží, i chlapce, kterého tolik miluje. Nic ale není zadarmo. V nebezpečném světě mimo stěny věže je jim Organizace proti zániku neustále v patách. Společně se skupinou rebelů bojujících proti režimu se Eva nachází v mnohem větším nebezpečí, než si kdy dokázala představit.

Druhý díl dystopie Dcera života s názvem Evina iluze byl stejně výborný jako ten první. Od prvního okamžiku, kdy jsem se do knihy pustila, jsem doslova cítila napětí na vlastní kůži. Pořád se něco dělo a všichni fanoušci tohoto žánru by se po sérii měli poohlédnout. A ty obálky…. 🙂

Trochu popíšu, co se v tomto díle děje, takže vy všichni, kteří jste klikni na tuto recenzi a ještě nečetli první díl, ZAVŘETE OKNO PROHLÍŽEČE – případně pokračujete na vaše vlastní nebezpečí! 🙂
To myslím vážně, možná prozradím nějaké informace, které by pro vás byly spoilerem a rozhodně vás nechci nijak ošidit.
V knize Evina iluze jde právě o tu její iluzi. Celou dobu žila ve věži, na můstku strávila většinu svého času a věřila tomu, co ji říkali její nejbližší.
Jenže ono je to úplně jinak a Eva na to přijde ve chvíli, kdy uteče. Na jejím útěku z věže ji pomáhá Bram, který mi přirostl k srdci už v prvním díle, ač mi představa, že je Holly, přijde pořád docela divná. 🙂

A abych se vrátila k tomu, co se stane. Nejen, že OZP a všichni pátrají po Evě, do popředí se dostane Michael, který mnoho prostoru v prvním díle neměl a tentokráte jej poznáte úplně z jiného úhlu.
A Eva? Ta prožívá doslova šok. Dostane se do Hlubiny a zjišťuje, že všechno, co doposud věděla a znala, byla právě ta iluze. A jak to nakonec dopadne? Vrátí se Eva ke svému životu ve věži? Co Michael? A co Bram? Bude potrestán za to, že pomohl Evě utéct? To vše se dozvíte v druhém díle Evina iluze.

„Vím, že mi lhali a že celý můj život provázely jejich manipulace. Ale byl v tom všem aspoň kousíček pravdy?“ chcivědět. „Anebo mám truchlit nad celým životem, který jsem vlastně nikdy neměla?“

Autoři navázali ve svém vyprávění přesně tam, kde v prvním díle skončili a hlavně, zachovali pocit napětí, nebezpečí, při čtení jsem měla pocit, že děj jde pořád dopředu a rozhodně jsem neměla možnost se ani na minutu nudit.
Líbilo se mi, že se Fletcherovi nebáli ničeho a vytvořili svět, který na vás bude působit téměř až futuristicky. Jen si počkejte na to, až zjistíte, co je Hlubina, jak tam lidi bydlí, čím se dopravují, co používají v OZP ke sledování lidí, jak vypadají hologramy a co vše dokážou. Musím uznat, že fantazie jede autorům na plné obrátky a dokáží to dát na papír tak, aby si to čtenář oblíbil. Výborná věc.

Příběh Evina iluze je opět vyprávěn z více pohledů. Nejen z pohledu Evy a Brama, ale tentokráte se podíváte i „do hlavy“ Michaelovi. Všechny tři charaktery nejde nemít rád, ke každému si uděláte svůj vlastní vztah. Ač jsou to mladí lidé, nejsou naivní, nejsem divní, přemýšlí nejen nad svými činy, ale také nad myšlenkami. To se mi líbilo asi nejvíc. Že nepůsobí jako děti, ale jako někdo, kdo ví, co chce a jak toho může docílit a přitom myslí nejen na sebe, ale také na všechny ostatní.

Když to shrnu, tak autoři skvěle navázali na první díl a troufám si tvrdit, že Evina iluze je ještě o malinký chloupek lepší. Vy všichni, kteří máte rádi dystopie, se všemi vymoženostmi, na které se autoři vzmůžou a vymyslí je, vy, kteří máte rádi, když v tom světě po světě nechybí napětí, pořádné akce a špetka té romantiky, rozhodně se po sérii Dcera života podívejte. Věřím, že nebude zklamáni.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Evina iluze můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *