Frajer Ferda – Kravál v kanále – Antje Szillatová, Jan Birck

Autor: Antje Szillatová
Nakladatelství: Bambook
Ilustrace: Jan Birck
Rok vydání: 2020
Počet stran: 144

„Teď se na mě Tonda zahleděl ještě podivněji -možná jsem trošku přeháněl. Maličko. Jen minimálně. Fajn, znělo to příšerně vychloubačně! Rychle změnit téma. Tonda totiž nemá rád chlubily.
A já zase nemám rád, když mě Tonda nemá rád. Koneckonců nebyl jen můj asistent, ale také můj kamarád. Můj nejlepší kamarád.“

Největší frajer ve městě, skunk Ferda, je zpět. A tentokrát se naplno projeví jeho nový talent – Ferda je totiž originální hráč na bicí! Avšak v ulici se děje něco velmi podezřelého. Beze stopy se začnou ztrácet zvířata, zmizí dokonce i jeho elegantní sekretářka, lasička Cecilka. Může za to snad prohnaný kocour Rupert a jeho partička? Nebo snad kuchař Bob? Ještě že jsou tu superdektivové Ferda a Tonda! Čeká je strastiplná cesta do podzemního kanálu a napínavé pátrání. Podaří se jim nakonec odhalit viníka?

Druhý díl o skunkovi Ferdovi, pardon superdetektivovi skunkovi Ferdovi, s podtitulem Kravál v kanále, je podle mého názoru lepší než díl předchozí. Ač je to kniha pro děti od devíti let, sama jsem musela vyvinout „značné“ úsilí, abych přišla na kloub tomu, proč postupně všechny zvířata ze čtvrti mizí a kam. Kdo za tím stojí. Myslím si, že malí čtenáři budou nadšeni a že si zahrají na detektivky, společně s Ferdou a Tondou, na maximum.

Jak už jsem nastínila v předchozím odstavci, Ferda a Tonda se pustí do vyšetřování záhady, kam mizí všechny zvířata, která obývají jejich čtvrť. Zmizí velitel party O, zmizí sekretářka Cecilka, Šmudlapudla, ba co víc, i úhlavní nepřítel Ferdy, kocour Rupert. Sice by Ferdovi zmizení Ruperta nevadilo, ale co už… Musí tomu společně s Tondou přijít na kloub a hlavně zachránit Cecilku!

„Přestaň cvrlikat, ty darebáku, nebo ti upravím ciferník!“ zavrčel dotyčný značně nepřátelským hlasem.
Cvrlikat? Považuje mě snad za nějakou andulku? Je to čím dál tím horší. Jsem uvězněný v podběráku. Nechal jsem se polapit při běhu, a navíc od darebáka, který nemá ani tušení, že má co do činění s extrémně nebezpečným skunkem.“

V prvním díle, tak stejně i v druhém, je písmo větší a kniha Kravál v kanále je bohatě ilustrována. Bude se skvěle číst všem malým čtenářům, navíc je text sem tam doplněn i bublinami, takže pocit, že na některých stránkách se ocitáte v komiksu, čtenáře nemine.
Líbí se mi, že ilustrátor si dal záležet a některé situace nakreslil s vtipem, jednoduše, ale hlavně také tak, aby ukazovaly daný okamžik. Dodává to tu správnou atmosféru, nejvíce ve chvíli, kdy se Ferda a Tonda ocitnou v kanále. Tam ty ilustrace dokonale vykreslují nejen ponurou tmu, ale celkově prostředí kanálu – ehm, ne že bych o tom věděla něco ze své zkušenosti, jen předvídám. 🙂

Ač v příběhu Kravál v kanále nevystupuje žádná postava ženského rodu (výjimkou Cecilky), tohle čtení můžou číst jak kluci, tak holky. Je to ideální pro všechny, kteří se chtějí na chvíli ocitnout v kůži superdetektivů, přijít na kloub tomu, proč mizí zvířata a pořádně si provětrat mozkové závity.
Věřím, že se tato kniha bude našim dětem líbit a ač je doporučována pro děti od devíti let, myslím si, že i mladší ročníky – ty zdatnější – ji zvládnou levou zadní, díky tomu, jak je psána. Jednoduše, hravě a prostě přímo pro děti.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Kravál v kanále můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *