Frajer Ferda – Největší smraďoch – Antje Szillatová

Autor: Antje Szillatová
Ilustrace: Jan Birck
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 128

„Ne-ne, jen se m-musím něčeho n-napít,“ zaskuhral jsem a běžel k sudu, kde byla dešťovka z okapu. Naštěstí předtím pořádně pršelo, takže bylo vody až po okraj. A protože mě polévalo žhnoucí, pekelné, upocené, vařící, namouduši nesnesitelné vedro, strčil jsem do sudu celou hlavu.“

Frajer Ferda přichází!!! Ferda je nejtalentovanější a nejúžasnější skunk – alespoň to o sobě rád říká. Žije spokojeně na dvorku, kde si pravidelně pochutnává na milovaných houskových knedlících z popelnice. Ovšem jen do chvíle, kdy se ho pokusí lapit Bob, prchlivý šéfkuchař a majitel místní restaurace. Při útěku se Ferda seznámí s jeho synem Tondou a zjistí, že mají společný sen – oba se chtějí stát superdetektivy. Jen co společně založí detektivní kancelář a seženou si sekretářku, krásnou lasičku Cecilku, už mají na stole první případ. Někdo chce Boba zničit a donutit ho věhlasnou restauraci zavřít. Podaří se Ferdovi ve spolupráci s Tondou zločince zastavit?

Frajer Ferda – Největší smraďoch je dětská kniha, pro čtenáře od devíti let, která bude bavit kluky i holky. Je plná ilustrací, nutno podotknout, že docela vtipných a také příběh, který na děti čeká, je nejen plný humoru, ale také v sobě skrývá velké dobrodružství.

Ferda je skunk. Ti, kteří se s ním neseznámí blíže, jej považují za kočku, kunu, či dokonce krysu a ho to teda vytáčí nadoraz. Jednoho dne se podaří šéfkuchaři Bobovi ho chytit do pytle od brambor (od brambor! – další potupa), jenže Ferda se jen tak nedá, osvobodí se a při svém útěku narazí na Tondu – syna šéfkuchaře Boba.
A jak už to tak bývá, stanou ze s nich přátelé, ale ne tak obyčejní, stanou se z nich partneři. Založí svou detektivní kancelář, a první případ na sebe nenechá dlouho čekat. Do restaurace šéfkuchaře Boba totiž začne chodit neplatící zákazník, který pokaždé přijde v jiném převleku a tím pádem nejde odhalit. Podaří se Ferdovi a Tondovi přijít na to, kdo to je a odhalit jej?

„Bob se ke mně ale přiblížil tak moc, že jsem té dámě přece jen rozdíl mezi prvotřídním skunkem a nějakou obyčejnou šedou krysou z kanálu musel ukázat.
A pak znova začal s kraválem ten otravný host. „Neříkal jsem snad, že kde jsou děti, tam jsou i zvířata?! Teď se budu jen opakovat, ale je to neslýchané!“

Frajer Ferda – Největší smraďoch je příběhem, který je docela úderný (jo, to slovo ráda používám), kdy budou děti řešit případ Ferdy a Tondy bez zbytečných vedlejších linií a tím pádem se do čtení zaberou. Věřím, že někteří zdatní malí čtenáři se s tímto vyprávěním poperou za jeden den.
Líbí se mi, že autorka v tomto příběhu použila známé pohádkové spojení – zvíře a člověk, který mu rozumí, mluví stejnou řečí a navíc, že vymyslela jednoduchou, velmi základní detektivní zápletku, se kterou se děti poperou a ti bystří na to možná přijdou ještě dřív, než Ferda s Tondou.

Pokud máte doma malého, zvídavého čtenáře, kterého už nebaví „obyčejné“ pohádky, ale chce příběh, kde prožije nějaké to dobrodružství, zasměje se a bude luštit záhadu jako velký detektiv, tak se podívejte po knížce Frajer Ferda – Největší smraďoch. Písmo je většího fontu, ilustrací je dostatek, tudíž se kniha bude dětem číst jedna báseň. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Frajer Ferda – Největší smraďoch můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *