Freyja & Huldar I. – DNA – Yrsa Sigurdardóttir

Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2017
Počet stran: 408

„Bolí tě hlava?“ Freyja se zeptat musela, i když věděla, že dívčinu bolest neutiší žádné léky.
„Není to jako bolení hlavy. Spíš jako kdybych se zranila, ale v hlavě, takže se to nedá léčit.“
„Vím, jak to myslíš.“
„Ne, nevíš. To neví nikdo, jenom já. Je to moje hlava, ne tvoje.“

Brutální vražda jako trest – jaký skutek si ale zaslouží tak hrůzostrašnou odplatu?
Mladá žena byla brutálně zavražděna. Jediným člověkem, který by snad mohl zodpovědět mnohé z otázek, je její sedmiletá dcerka, která se v době vraždy ukrývala pod postelí. Ta však mlčí.
Čerstvě povýšený detektiv Huldar se obrací na psycholožku Freyju a Dětský dům, zabývající se dětskými traumaty. Freyja, která nedůvěřuje policii a už vůbec ne Huldarovi, není nadšená. Jejich spolupráci totiž komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za někoho jiného. Přesto souhlasí a je rozhodnuta postarat se o bezpečnost malé Margrét.
Vrah mezitím pokračuje v zabíjení, zdá se, že je vždy o krok napřed a zanechává za sebou nesmyslné stopy: číselné řady, varovné SMS, záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru. Poodhaluje se temný příběh, který měl zůstat zapomenut. Lze rozlousknout šifrované vzkazy včas? Kdo je další na řadě?
Autorka špičkových bestsellerů Yrsa Sigurdardóttir opět dokazuje, jak mistrně umí napsat napínavou a strhující detektivku, které nechybí spád, čtivost, přesvědčivé postavy ani inteligentní zápletky.
Tato kniha je prvním dílem nového cyklu, jehož protagonisty jsou psycholožka Freyja a policista Huldar.

Začnu tím, že se přiznám, jaká jsem ostuda, ale já se ke knihám autorky dostala až teď, respektive přede dvěma dny, kdy jsem se pustila do čtení prvního dílu ze série s psycholožkou Freyjou a policistou Huldarem. DNA bylo pro mne naprosto skvělým čtením, kdy jsem obětovala spánek, protože jsem nemohla přestat číst a jsem doslova nadšená.

Byla jsem ujištěna, než jsem se pustila do čtení, že můžu číst knihy na přeskáčku, protože každá obsahuje ukončený případ. Jenže… Já právě v těchto sériích mám ráda a dávám tomu velký důraz, posun a vývoj hlavních hrdinů, zvlášť pokud je něco spojuje nebo mají něco společného.
Proto už teď, na začátku vám napíšu, že knihy nemusíte číst tak, jak vycházely za sebou, ale pro stoprocentní prožitek ze čtení vám doporučím začít DNA a pak se vrhnout na díl další – tak jako já, zrovna včera na Černou díru. 🙂

Policista Huldar je povolán k případu, který nemá obdoby. Brutální vražda mladé ženy nenechá nikoho chladného, zvlášť, když se zjistí, že jediným svědkem je malá holčička. Proto je také povolána psycholožka Freyja, která se má postarat o to, aby holčička byla nejen v pohodě, ale začala mluvit a dokázala se popasovat s tím, co viděla a slyšela bez následků.
Jenže právě ta malá holčina oznámí oběma, že ví o tom, že vrah ještě neskončil. Dokáže policie zabránit vrahovi, aby opět brutálně zabíjel? Nebude chtít vrah zneškodnit jediného svědka? Jak se dokáže policista s psychologem spojit, aby mohli pracovat bok po boku, zvlášť když je to ambiciózní muž a ambiciózní mladá žena?

„Elísa slyší, jak jí hučí v uších, daleko znepokojivější je ovšem chrčení, které ji vychází z nosu. A taky bolestivější. Tlak na prsou mizí. Skrz pásku zaslechne tlumený hluk a konečně jí dojde, co si muž s sebou do ložnice přitáhl. Zrovna z tohohle strach neměla. Když ji znova popadne, uvědomí si, jak bláhový byl její optimismus.“

Už od prvních stránek jsem si oba hrdiny oblíbila. Huldar byl pro mne tím správným chlapem, policistou, který se nehonil za vyšší šarží, ale hledal opravdu jen spravedlnost a Freyja zase byla skvělou mladou ženou, která rozumí své práci, není naivní a dokáže používat selský rozum a k tomu si zachovat chladnou hlavu i ve vypjatých situacích.
Oba dohromady tvoří dvojici, kterou si musí snad každý čtenář oblíbit a jsou velkým plusem v příběhu DNA.

Teď přijde na řadu něco, co už jsem dlouho do recenze nenapsala. DNA je thrillerem, který byl pro mne opravdu úžasným zážitkem a já četla celou noc, jen pro to, abych věděla, jak všechno dopadne a že to teda byl mazec! U rozuzlení mi spadla čelist, bylo to nečekané, byl to wow efekt!

Na autorku jsem četla a slyšela samou chválu a jestli tato série bude pokračovat v takovém tempu jako DNA, mám nejen novou oblíbenkyni, ale také získají knihy čestné místo v mé knihovně. Nic už nebudu psát, nebudu to nijak obkecávat, pokud chcete opravdu skvělý thriller, který je čtivý, napínavý, s nečekaným koncem, otevřete první díl série s Freyjou a Huldarem a pusťte se do čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu DNA můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *