Freyja & Huldar III. – Katarze – Yrsa Sigurdardóttir

Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 400

„Sendvič chutnal divně; chléb byl okoralý a scvrklá hrudka uprostřed ničím nepřipomínala tuňákový salát. Datum spotřeby se nedalo přečíst a Huldara napadlo, že ho majitel obchodu možná setřel záměrně. Zmuchlal obal a hodil ho přes celou místnost. Koule proletěla vysokým obloukem nad hlavou jednoho z kolegů a přistála v koši – tedy ve skutečnosti v kontejneru na kompostovatelný odpad, ale co. „Tjadá!“

Policie se o tom brutálním útoku dozví stejným způsobem jako ostatní: přes Snapchat. Na videozáznamu prosí vyděšená oběť o odpuštění. Když se najde její tělo, je označené číslem 2.
Detektiv Huldar se připojí k vyšetřování a požádá psycholožku Freyju, aby policii pomohla s vyslýcháním kamarádů zavražděné dospívající dívky. Brzy odhalí, že Stella měla do anděla, za jakého ji dospělí považovali, opravdu hodně daleko. Ale přesto, kdo by ji mohl nenávidět až tak, že by ji chtěl zavraždit?
Jenže pak zmizí další teenager a na internetu se objeví nové nahrávky. Freyja s Huldarem se shodnou přinejmenším na dvou věcech: Pravda není ani zdaleka jednoduchá. A vrah ještě neskončil. Chce jediné – aby litovali… 
V dalším thrilleru královny islandské krimi tentokrát jde o vztahy mezi dospívajícími a odvrácenou tvář sociálních sítí. 

Yrsa Sigurdardóttir je právem nazývána královnou islandské krimi. S každou další knihou ze série Freyja a Huldar se ocitám v knižním nebi, protože s příběhy dostávám tu správnou dávku napětí, vzrušení, dobrodružství. Z třetího dílu s názvem Katarze na mne proudila velká dávka energie, měla jsem pocit, že jsem nakopnutá stejně jako hrdinové, abych se dobrala konce a zjistila, jak to všechno je.

Katarze v sobě nese těžké téma – o dětech. Freyja a Huldar se pustí do vyšetřování vražd, které je dostanou do školních chodeb, jen kvůli jednoho problému, který je ovšem „metlou“ teenagerů. Když se někdo liší, když je jiný, zakřiknutý, vzhledově neodpovídající ideálům mládeže, tak se často stává obětí šikany.
A právě o šikanu jde. Ač je to těžké téma, autorka se úkolu zhostila skvěle, tam, kde byla potřeba přitvrdit, tak přitvrdila, tam, kde byla potřeba pořádné dávky empatie, neváhala ji použít v dostatečné míře.

„S každým rokem to bylo horší. Pokaždé jsem si myslela, že hlouběji už klesnout nejde. Stále jsem věřila, že se ostatní děti musí smilovat. Že se zastydí a přijdou se mi omluvit. Řeknou, že nechápou, proč se tak chovaly a že si to nezasloužím. Že z nás všech zase můžou být kamarádi. Bohužel se nikdy nic takového nestalo.“

Co se týče hlavních hrdinů, Freyji a Huldara, ti dva by vydali na samotnou knihu. Neskutečně mě jejich životy a potom i jejich pouto (ne, nemyslete si, nic romantického mezi nimi není) baví.
Věřím, že jakmile se do této série začtete i vy, budete si pískat, jak správně jste si vybrali. Vůbec vám nedokážu říct, který díl z těch tří byl nejlepší, takže začněte hezky od začátku.
Katarze je stejně skvělá, jako předchozí díly a mne už teď zajímá, jaký bude díl čtvrtý a tím je Poprava, který za pár okamžiků otevřu.

Spousta z vás už určitě tuto sérii četli nebo aspoň některý z dílů, ale vy, kteří ne, tak se po ní podívejte. Pokud máte rádi thrillery z drsného severu, není co řešit. A když k tomu přičtete opravdu čtivý, napínavý příběh, který v sobě skrývá i wow efekt, nechcete váhat a chcete se začíst. A já vám přeji skvělý zážitek. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Katarze můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *