Gallant – V. E. Schwab

Autor: V. E. Schwab
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

„Olivie, Olivie, Olivie, Nezapomeň-
stíny se tě nemohou dotknout nejsou skutečné
sny jsou jenom sny ti nemohou ublížit
a ty budeš v bezpečí, pokud se nikdy nepříblížíš
ke Gallantu“

Šestnáctiletá Olivia Priorová postrádá tři věci: matku, otce a hlas. Jedinými společníky jsou jí přízraky, které vídá kolem sebe, a matčin deník zachycující matčinu rozbouřenou duši.
Pak ale dostane dopis od strýce, kterého nikdy nepoznala, s pozváním na jeho panství – Gallant. Když však Olivia dorazí, zjišťuje, že strýc je mrtvý a dům prázdný, až na jejího bratrance Matthewa a pár sloužících.
Gallant je dům tajemství. Dům osaměle střežící místo, kde mají přízraky velkou moc. Olivia hledá odpovědi na otázky ohledně své rodiny a své minulosti, a přitom objeví temný odraz všeho, co znala, prastarou říši, kde mají duchové pevné obrysy a kde na ni čeká temný pán domu…

Na titulní stránce je napsáno, že tato kniha je od autorky bestselleru Neviditelný život Addie LaRue. Já knihu nečetla, ale pokud bude aspoň z části tak skvělá jako tato, tak ji musím mít. Gallant je totiž naprosto skvělý příběh, šmrcnutý sice young adult žánrem, ale i trochu hororem, strašidelností, a já se při čtení bavila na stopro, líbilo se mi všechno a zpracování knihy? To je naprosto famózní.

Tak já asi začnu příběhem, jaký byl a jak na mne působil. Od začátku totiž autorka nasadila laťku vysoko, v podobě ubytování pro opuštěné dívky, které dokázala vykreslit v ponurým barvách. Když se k tomu přidá Olivie, která vidí přízraky, tak je zaděláno na skvělou strašidelnou knihu.
A můžu říct, že autorka to dotáhla do vítězného konce. Ono totiž to strašidelné a temnotou prodchnuté prostředí pokračuje i v novém domově od Olivie, kde doufá, že najde své místo, ale hned po příjezdu zjišťuje, že tam není vítána majitelem domu.
A nejen to. Je Priorová a to znamená, že je prokletá. Jenže Olivie je zvyklá bojovat, ač má handicap, jí to nevadí, má své deníky a ví, co udělat, aby vše bylo v rámci možností v pořádku. Nebo si to jen myslí, ovšem nemusí to fungovat. A co potom? Propadne prokletí a bude navždy ztracena? Na všechno dostanete odpovědi v knize Gallant od V. E. Schwab.

„A když se konečně vrátí do své ložnice, do své postele, přejede prstem po zpola dokončené kresbě ležící na zmačkané peřině a myslí na sny. 
Sny, které vzlínají z hlubin spánku a dosáhnou až do vaší postele. Sny, které vás mohou pohladit po tváři, nebo stáhnout do temnoty.“

Ač je Olivii šestnáct let, ač má handicap, který by spoustu lidí brzdil, ona je svou povahou nebojácná, bojovná a odvážná. A to je třeba i druhá autorčina hrdinka, kterou znám, Cassidy Blake. Ta byla také taková, rázná a rozhodná a to jsem na ni měla ráda a mám to ráda i na Olivii. Nemáte pocit, že byste měli tu „holčičku“ chránit, protože ona si poradí sama a jak…!
Ovšem Gallant není jen o silné hrdince, ale také o silném, mateřském, možná spíš se hodí napsat, rodinném poutu. O tom, že ne vždy jsou naše rozhodnutí jednoduchá a ne vždy jednosměrná. I když to může vypadat, že jsme něco udělali schválně špatně, možná jsme to udělali pro dobro někoho, koho doopravdy milujeme celou svou duší?!

Já bych velmi ráda ještě zmínila, jaká je kniha Gallant zvenku. A trochu i zevnitř, ale ne, co se týče příběhu. Nejdříve – ořízka. Úžasná, na první pohled zaujme. Schválně, zajděte si do knihkupectví a koukněte se. Garantuji vám, že s knihou budete odcházet domů, ta ořízka přímo vábí, abyste ji měli doma. 🙂
A jako druhou věc chci zmínit ilustrace, které jsou skvělé. Tajemné, přitom smysluplné, když zjistíte, co přesně by měly zobrazovat. Perfektně doplňují děj a já už jen kvůli nim si čtení o to víc užila.

Myslím, že chvály na knihu Gallant už bylo dost z mé strany. Teď už nezbývá nic jiného, než vám popřát (pokud jste se rozhodli ke čtení tohoto skvostu) příjemné chvíle strávené s Olivií Priorovou a jejími přízraky v Gallantu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Gallant můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *