Autor: Jessica Cornwellová
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Albatros Media – Plus
Orig. název: The Serpent Papers
Počet stran: 456
Překlad: David Petrů
Obálka: Tomáš Cikán
Barcelona, léto 2003
Tři ženy někdo rituálně zavraždil. do kůže jim vyryl podivné symboly a z úst vyřízl jazyk. Inspektor Fabregat si láme hlavu nad umělecky provedenými dopisy, které mu kdosi zanechává. Je v nich ukryto vrahovo doznání, nebo jen stopy? A zatímco celá Barcelona křepčí ve víru oslav svátku Jana Křtitele, Natalia Hernándezová, herečka a miláček barcelonské veřejnosti, umírá na schodech katedrály. Město žádá spravedlivou odplatu, avšak Fabregat se marně honí za tajemnými symboly, které zdánlivě nevedou nikam.
Barcelona, zima 2014
Vědkyně a zlodějka knih Anna Vercová na Mallorce právě objevila prastaré dopisy. Díky nim Fabregat znovu otevře vyšetřování vraždy Natalie Hernándezové. Anna luští tyto šifry, a také každá barcelonská ulička ji vede dál a dál po stopách vraha. Anna je tak blíže nejen k jeho odhalení, ale i k objevu starověkého rukopisu napsaného jazykem čarodějů a alchymistů; k Hadím listinám.
Víte, kdo je Jessica Cornwellová? To je Dan Brown v sukních! 🙂
Na prvních pár stránkách jsem si přišla trochu mimo, protože jsem až tak nechápala, kde jsem, kdo mluví a proč. Když jsem ve své snaze pokračovala dále, došlo mi to. Všechno mi bylo najednou jasné, milovala jsem ty autorčiny vsuvky a jen jsem čekala, kdo bude vrahem, protože to jsem celou knihu ani při sebevětší snaze, nedokázala odhadnout.
Někde jsem četla názor, že kniha není vhodná pro začínající čtenáře. To já si nemyslím. Dle mého kniha je vhodná pro všechny, kteří mají rádi záhady, mystiku, báje a pověsti a Dana Browna. Protože tato kniha se velmi nápadně podobá jeho stylu. Každopádně, pokud jste čtenář, který čte jen knihy s velkými písmeny, čte jen Karla Maye a Foglara, tak ano, není tato kniha pro vás vhodná. 🙂 Pokud hledáte něco nového, neotřelého, tak ano, je pro vás ta pravá. 🙂
Některé věci se můžou u Hadích listin zdát trochu chaotičtější, ale po dočtení, třeba další kapitoly, vám i ta předchozí začne dávat smysl.
Když jsem stránku po stránce poznávala Annu, zjistila jsem kdo je a co „umí“, nebo spíše se dá říct, co ji trápí, tak jsem byla malinko na rozpacích. Vážně? Náměsíčnost? Mluvení cizími hlasy? Místy mi to přišlo zvláštní, přitažené za vlasy, ale v celkovém kontextu to do sebe naprosto zapadalo. Určitě ale můžu říct, že mi tato holka byla sympatická.
Když jsem knihu začala číst, byl večer a já dokonce měla strach. Pořád jsem čekala, kdy uslyším zvuky a budu mít pod postelí hada. Ten pocit se mi vůbec nelíbil. :)) A knihu odložila na ráno. 🙂 hihi :))
Mám moc ráda, když v knize jsou tzv. poznámky pod čarou, které dovysvětlují jevy, jež se zde objevují. Mám ráda vsuvky, které mají co dělat s historií, mýty a báje a pověsti a toho všeho je v knize dost. A to jsem si přišla na své. Kniha je rozdělena do čtyř částí, které jsou od sebe rozděleny vždy černým papírem a v každé části jsou kapitoly, které se věnují jednomu tématu tak, aby jako celek do sebe zapadaly. Kapitoly jsou krátké, což taky přidávalo na praktičnosti. Když už jsem nemohla, v klidu jsem dočetla kapitolu a mohla knihu zavřít.
A taky musím zmínit obálku – i když to skoro nikdy nedělám, tak tato si to zaslouží. Protože je naprosto luxusní. Vyražený znak, takže cítíte symbol pod prsty a obálka je velmi příjemná na dotek – jen jediná vada – jsou na ni vidět otisky prstů – takže ji mám umatlanou :))
Celkově dávám hodnocení 4/5, za těžší začtení, ale jinak se mi to opravdu líbilo. Věřím, že to je kniha, která nesedne každému, ale gurmáni si na ni smlsnou jako na jednohubce. 🙂
Co vy? Četli jste? Jste gurmáni nebo vás kniha neoslovila? Díky za každý komentář. 🙂
Daramegan