Heidi a její kamarádi – Johanna Spyri (převyprávěla Jitka Škápíková)

Autor: Johanna Spyri – převyprávěla Jitka Škápíková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2020
Počet stran: 104

„Hospodyně velmi přísným hlasem pravila: „Promluvím si s tebou později, Adelheid. Teď chci jenom říct, že je od tebe krajně nezpůsobné opustit dům, aniž bys požádala o svolení nebo aspoň někomu něco řekla. To je skutečně neslýchané.“
„Mňau,“ ozvalo se z Heidiny pravé kapsy.
To byla poslední kapka.
„Jak se opovažuješ takhle mě zesměšňovat, navíc poté, cos provedla takovou hanebnost?“ zuřila slečna Rotenmajerová.“

Pokračování dojemného okouzlujícího příběhu o holčičce Heidi
Heidi byla s dědečkem, kamarádem Petrem a kozičkami šťastná. Teta Detý však domluvila s jednou bohatou rodinou ve městě, že Heidi bude dělat společnost jejich nemocné, křehké dceři Kláře. Pro Heidi je to šance na vzdělání: naučí se číst, psát a dobrým způsobům! Heidi je zpočátku okouzlena honosným domem, něžnou Klárou i jejím tatínkem. Stesk je ale větší… Jak to bude s přátelstvím?

Někdy před Vánoci jsem vám představovala z nakladatelství Fortuna Libri knihu Heidi, děvčátko z hor. A dnes tu mám pro vás volné pokračování příběhu o milém děvčátku, jejíž život je jedno velké dobrodružství a překvapení.
Heidi a její kamarádi je opět dojemné vyprávění, které pro dnešní převyprávěla Jitka Škápíková a ilustrovala Sofie Helfertová.

Heidi a její kamarádi je vyprávění, které začíná ve chvíli, kdy se Heidi stává kamarádkou Klárky, která je těžce nemocná a bydlí u ní doma ve Frankfurtu. Jenže je tam nešťastná. Hospodyně Rotenmajerová je velmi přísná a Heidi je zvyklá jen na milé a hodné lidi kolem sebe, kteří ji nic nezakazují.
A protože se v domě necítí dobře, i když všichni ostatní se k ní chovají velmi mile, začne strádat.
A tak jí je jednoho dne doporučeno, aby se vrátila k dědečkovi, k babičce, ke kozám, které z celého srdce miluje a za Petrem, za svým kamarádem. Jenže co bude s Klárkou, s její babičkou? Uvidí se vůbec ještě někdy?

U prvního dílu jsem byla na konci dojatá, i v mých letech jsem měla co dělat, aby mi slzné kanálky nepřetekly. Heidi a její kamarádi už nebyl příběhem pro mne tak emotivním, přesto je nádherně napsán. Je milý, každá postava v této pohádce dokáže udělat velmi okázalá, vlídná a milá gesta, až jsem si říkala, že tohle je fakt jen pro děti, protože v dnešní době se tohle stát nemůže. 🙂

„Když se zase Petr objevil u nich doma, Heidi na něj bez okolků spustila: „O něčem jsem přemýšlela. Musíš se učit číst,“
„Už jsem to zkoušel,“ odfrkl Petr.
„Ale já myslím pořádně, tak abys mohl babičce večer předčítat. Udělalo by jí to strašnou radost,“ nedala se odbýt Heidi.
„Rád bych, ale nemám na učení hlavu,“ opáčil pohotově kluk.
„To je nesmysl, Petře, ty jenom nechceš!“

S každou další knihou, kterou si o Heidi přečtu, se divím, proč mi ji rodiče nekoupili, když jsem byla mladší. Měla jsem spoustu knih, ale tuto ne a proto chci apelovat na nynější rodiče, aby knihy o Heidi svým dětem, svým dcerám pořídili.
Je napsána totiž velmi mile, krásná slova a skutky z nich přímo „stříkají“, po dočtení budou mít děti v sobě takový zvláštní pocit klidu a míru. Že všechno dopadlo správně, přesně tak, jak mělo.
Heidi a její kamarádi můžete číst i bez předešlého dílu, ale v knihovně budou obě vypadat skvěle, takže není nad čím přemýšlet. 🙂

Knížka Heidi a její kamarádi je hojně ilustrována, takže bude bavit i menší děti, kterým ji rodiče můžou předčítat. A myslím si, že bude bavit i rodiče. Ač mi některé okamžiky v příběhu přišly neskutečné, je fajn si pomyslet, že by někde mohli žít takto milí, příjemní a hodní lidé. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Heidi a její kamarádi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *