Heidi, děvčátko z hor – Johanna Spyriová (převyprávěla Jitka Škápíková)

Autor: Johanna Spyriová
Převyprávění: Jitka Škápíková
Ilustrace: Sofie Helfertová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 103

„Jak je to tedy s tím jestřábem, dědečku? Proč tak pronikavě křičí?“
Alp se zamračil. „Vysmívá se všem lidem, kteří žijí tam dole ve vesnicích a mají život samé trápení. Říká: Kdybyste se starali sami o sebe a vystoupali k vrcholkům hor tak jako já, prospělo by vám to mnohem víc než jeden druhého soužit.“ Starý muž promluvil příkře, jeho hlas zazněl skoro stejně pronikavě jako skřehotání obrovského ptáka.“

Dojemný okouzlující příběh o holčičce Heidi zná celý svět. Příběh napsala autorka před více než 100 lety, ale je stále živý. Jitka Škápíková ho s pochopením a láskou převyprávěla pro dnešní děti.
Heidi přišla o oba rodiče a nemá se o ni kdo starat. Jediný nejbližší příbuzný je dědeček, který žije vysoko v horách. Drsná alpská příroda a dlouholetá samota způsobily, že je z něj široko daleko vyhlášený mrzout. Když k němu teta Heidi přivede, rozhodně není nijak nadšený. Co si počne s malou holkou? Ani pro městské děvčátko není jednoduché zvyknout si na nový život a na mrzutého dědečka…

Když jsem byla malá a pak i mladší, tak knížka Heidi, děvčátko z hor mne minula. Nejdříve jsem nechápala, proč mi ji rodiče, kteří mě opravdu podporovali ve čtení, nekoupili, ale teď tomu rozumím. Oni mě chtěli uchránit před pláčem, protože jako malá bych konec knihy rozhodně probrečela. 🙂

Heidi, děvčátko z hor je sirotek. Po tragické smrti obou rodičů vyrůstá u své tety, matčiny sestry Déty. Jenže ta stále chce růst „po kariérním“ žebříčku, a tak Heidi zanechá u otce jejího zesnulého tatínka, čili u dědečka.
Dědeček Alp bydlí vysoko v horách, na samotě, kde se nestýká s žádnými lidmi. Pouze pasáček koz Petr ho sem tam zahlédne, konkrétně, když si bere kozy a zase na večer, když je vrací dědečkovi do chlívku.
Heidi už od začátku působí jako energická dívka, možná kvůli toho, že o rodiče přišla v jednom roce jejího života, neupíná se na nic a tak, když je zanechána „cizí“ osobě, tedy dědečkovi na pospas, nic si z toho nedělá a naopak z každého dne vymačkává maximum.

Její dědeček to neměl v životě lehké, což se dozvíme z vyprávění Petrovy maminky a babičky, a čtenáři pochopí, co ho bolí, co ho provází celým jeho životem. Jestli to je pravda nebo ne, to se možná dozvíme v dalších příbězích. Věřím, že nakladatelství bude vydávat i další tyto nádherně ilustrované knihy o děvčátku Heidi.

„Heidi ale uměla být šťastná kdekoli. S radostí se motala kolem dědečka. Pozorovala ho při truhlaření, sledovala, jak vyrábí kozí sýr. Jak si vyhrne rukávy, ponoří paže do velkého hrnce s mlékem a důkladně ho míchá, dokud neuhněte dobroučký kulatý pecen.“

Upřímně, jsem překvapena a trochu i zaskočena, jak Heidi, děvčátko z hor končí. Samozřejmě z toho konce vyplývá, že tohle bude mít ještě pokračování, ale věřím, že citlivější dušičky to nebudou mít jednoduché a jen tak se s tím nesmíří. 🙂

Kapitoly v knize jsou tak akorát dlouhé, rozhodně je to čtení už pro starší děti, kolem osmi, devíti let a spíše pro dívčí publikum.
Font písma je větší, celý příběh o Heidi je provázen spoustou krásných ilustrací, ale není jich mnoho, najdete i zde stránky pouze s textem.
Papír, na kterém je Heidi, děvčátko z hor vytištěno, je křídový a větší formát knihy tomu všemu dodává šmrc.

Musím říct, že si nakladatelství s touto publikací pohrálo a jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou, že jsem si ji mohla přečíst. Ač už dávno nesplňuji věkové podmínky cílové skupiny, s radostí jsem se začetla do tohoto jemného, citlivého příběhu, kde je tááák dojemný konec, že bych to opravdu nečekala.
Také chci zmínit, že vše je jednoduše napsáno, ale s jistým smyslem pro krásno a tak nějak poeticky, takže se starší děti můžou rozplývat nejen nad dobrodružstvím, které Heidi, děvčátko z hor zažívá na horách u dědečka, ale také nad krásnou přírodou, západem slunce či kvetoucími rostlinami.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Heidi, děvčátko z hor můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *