Hitlerovy ukradené děti – Ingrid von Oelhafen, Tim Tate

Autor: Ingrid von Oelhafen, Tim Tate
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320

„Muže… je nutné postřílet, ženy pozatýkat a poslat do koncentračních táborů a děti je nutné vyrvat z jejich vlasti a namísto toho ubytovat na území staré Říše.“

„Před více než sedmdesáti lety jsem byla dárečkem pro Adolfa Hitlera. Jako miminko mě ukradli a stala jsem se součástí jednoho ze zrůdných nacistických projektů: Lebensbornu.“ Program Lebensborn, výtvor Heinricha Himmlera, unesl až půl milionu dětí z celé Evropy. Prostřednictvím procesu nazvaného germanizace se měly stát příští generací árijské rasy během druhé fáze konečného řešení. V létě roku 1942 museli rodiče napříč nacisty okupovanou Jugoslávií podrobit své děti zdravotním kontrolám určeným k posouzení rasové čistoty. Jednomu takovému dítěti, Erice Matkové, bylo pouhých devět měsíců, když nacističtí lékaři prohlásili, že je vhodná k tomu, aby byla „dítě Hitlera“. Převezli ji do Německa a umístili k politicky prověřeným pěstounům. Z Eriky se stala Ingrid von Oelhafen. O mnoho let později začala Ingrid odhalovat pravdu o své identitě. Přestože s blížícím se koncem války nacisté mnoho záznamů o projektu Lebensborn zničili, podařilo se jí objevit dokumenty a důkazy, které ji zavedly zpět do místa narození a k její původní rodině. Postupně tak odhalila a zrekonstruovala celý svůj příběh – příběh Hitlerova ukradeného dítěte.

Na téma holocaustu jsem přečetla již mnoho a mnoho knih. Pořád vychází nové, pořád zjišťuji další informace, ale Hitlerovy ukradené děti jsou pro mne naprosto unikátní, protože až tady jsem se dozvěděla o tom, že existoval Lebensborn, germanizace malých dětí, které byly podle různých měřítek rozděleny do skupin a poté odebrány vlastním rodičům a předány do východy německým občanům.
Tahle „novinka“ ve mě vyvolala doslova šok a samotný příběh Ingrid pro mne dostal nový, mnohem větší rozměr.

V této knize se neocitnete v koncentračním táboře, ale budete žít život malé holčičky, poté i dospělé ženy, která ve svém dětství nikdy nepocítila rodičovskou lásku a něhu. Postupně, jak vyrůstala, získávala určité kousíčky skládanky, a po spojení všeho, co se dozvěděla, zjistila, že ta, kterou považovala za její matku, není její krev a tam začalo hledání její identity a toho, kdo vlastně je, odkud pochází a proč nebyla a není se svými rodiči.

Bylo neskutečné číst, co všechno musela Ingrid podstoupit, a to teď nemluvím jen o jejím hledání vlastní minulosti.
Ale také jakým podmínkám musela čelit, když chtěla studovat nebo někde vycestovat. Jak s ní bylo manipulováno a jak se jen málokdy vzepřela své „nevlastní“ matce.
V tomto čtení se ocitnete na začátku v knihy v době, kdy Třetí říše vše ovládala, pak budete svědky jejího úpadku, poté se dostanete až pádu Berlínské zdi, otevření hranic… Je zde spousta historických událostí, které znáte a díky hlavní hrdince si je zase o něco přiblížíte, protože se na ně budete dívat očima „obyčejné“ německé ženy.

„Musím dál pátrat po čemkoliv, co mi pomůže zjistit, kdo byli mí skuteční rodiče a kde jsou pohřbení. Pak splním svou povinnost jakožto jejich syn. Vzdám svým rodičům čest.“

Hitlerovy ukradené děti je další knihou, kterou by si měli přečíst všichni, jenž se o toto téma zajímají, ale také ti, kteří si neváží toho, co dnes mají. Tehdy mnoho lidí nemělo nic. Museli se o všechno zasloužit. Tvrdě pracovat, tvrdě bojovat, tvrdě si jít za lepším životem a ne všem se to vždy podařilo.
Když jsem si já tuto knihu přečetla, zjistila jsem, že mám v sobě ještě více síly, než jsem si myslela. Nejen, že mi autorka dala nové informace, o kterých jsem nic nevěděla, ale také mě nějakým způsobem nakopla, protože když chcete a uděláte pro to vše, není možné, aby se aspoň částečný úspěch nekonal.

Kapitoly jsou příjemně dlouhé, ale stejně to nikdo řešit nebude, protože je děj napsán velmi poutavě a vy nebudete chtít přestat, dokud se nedozvíte, jak to s Ingrid dopadne. A v tu chvíli, ač budete žít její život, si ani neuvědomíte, kolik takových cizích dětí v cizích rodinách vyrůstalo proto, aby Třetí říše zachovala budoucnost árijské rasy.

Pokud vyhledáváte tento žánr, rozhodně si tuto knihu nenechejte ujít, kupte si ji. A doporučte ji i svým známým, opět další čtenářsky zajímavá část naší minulosti, která by neměla být zapomenuta a mělo by se mluvit o tom, jaké následky měly, a až kam dosahovaly, mocenské drápy Hitlera a jeho nohsledů.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Hitlerovy ukradené děti můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *