Holka od koní – Carrie Seimová

Autor: Carrie Seimová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240

„Milá V.,
sleduji věrně každou jízdu tvou,
tebe i Clyda a to pouto vás dvou.
Je zlé, že kulhá, kéž se uzdraví.
Tak odvahu! Všechno se zas napraví.“

Třináctiletá Vilma je až po uši zamilovaná do koní. Když se jí naskytne příležitost trénovat v prestižní jezdecké akademii v Dubině, je nadšená. Snaží se co nejlépe zapadnout do kolektivu a hlavně se chce naučit správně jezdit a skákat na koni, aby se mohla zúčastnit jezdeckého Poháru. Najde si Vilma v jízdárně konečně nějaké kamarády a podaří se jí zachránit koně Clyda?
Veselá a vtipná knížka o koních, jezdeckých závodech, kamarádství, trapném otci, otravné sestře a vzdálené mamince.

Holka od koní – vtipná, zábavná knížka pro čtenářky od 10 let, která jim nejednou vykouzlí úsměv na rtech. Pokud budou holky, které se do čtení pustí, milovat pohled na svět z koňského hřbetu, tak není co řešit, stane se tato knížka jednou z jejich nejoblíbenějších.

Hlavní hrdinkou je Vilma, třináctiletá dívka, která miluje koně. Ze všeho nejvíc na světě. Ale nerada je „viděna“ nebo středem pozornosti. Jednoho dne se ji poštěstí a stane se členkou jezdeckého klubu Dubina. Má vlastního koně, z klubu, jménem Clyde, na kterém je doslova závislá a nic jiného ji nezajímá. Je ráda, že se může kolem něj točit. Jenže jednoho dne spadne z koně, stane se středobodem pozornosti, do toho se trenérka z klubu rozhodne, že je nejvyšší čas, aby začala dělat i něco jiného, než se jen starat o vyjížďky – měla by začít skákat a stát se členkou skupiny Letců a zkusit první závody.
Vili to nejdříve odmítá, je přece velká, neohrabaná, nehezká, vysoká a já nevím, co všechno – prostě klasické mindráky. Jenže dostane tajemný vzkaz, od „přítele“, který ji věří, její starší sestra ji sice zlobí, ale ukáže i svou hezkou stránku, taťka, sice trochu trapným způsobem, ale i tak ji povzbuzuje a mamka ji dokáže i na dálku dodat sílu.
Je to jen na Vili, jestli všechno zvládne. A zjistí, kdo je ten tajemný přítel, který ji tak věří? Je to taťka? Nebo snad její ségra? Určitě to ale není Amara, holka, která ji od začátku, co se objevila v jezdeckém klubu nesnáší… Co všechno se ještě musí stát, aby byla „opravdová“ Holka od koní?

„Vili, připravila ses na tu zítřejší písemku z matiky?“ zeptá se táta.
Ach jo. Copak si tady člověk nemůže v klidu sníst snídani k večeři?
„Skoro,“ odpovím a strčím si do pusy k lívanci hrstku křupavých oříšků. Otevřu sešit s matikou a halabala do něj zapíšu k pár rovnicím výsledek, přičemž převrhnu láhev se sirupem.
(Jejda… zdá se, že x2 – 22x  = sirup.)“

Koukám, že ohledně příběhu Holka od koní jsem se poměrně rozepsala na své standardy, když ale tento příběh si to zaslouží. Je vtipný, od začátku to bylo zábavné, Vili je tak trochu Bridget Jonesová za mlada, pokaždé, když něco chtěla udělat, tak se to tak úplně nepovedlo. Tu ji neposlechl kůň, tu ji spadlo sedlo… Při čtení knížky, která je pro slečny od deseti let, jsem se nechala naprosto unést a vůbec mi nedošlo, že čtu něco pro tak mladé čtenářky a bavila se od první do poslední stránky.

Ač nepatřím mezi milovníky koní, vím, že k malým holkám to patří, a jsem živým důkazem toho, že i když vaše dcera nebo sestra neholdují koním, bude tohle čtení pro ně super. Je tam i několik poznámek pod čarou, aby při čtení pochopily, o čem je řeč, ale hlavně, je celý příběh Holka od koní napsán jednoduše, s pořádným drivem a humorem, takže věřím, že si zaslouží u vašich malých slečen místo v knihovně.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Holka od koní můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *