Horké vafle a ledové koupele – Karin Härjegard

Autor: Karin Härjegard
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

„Jak malé místo člověk na zemi mívá, menší než strom, co v lese se kývá. Jak velké prázdno po něm však zůstane, že celičký svět se do něj dostane.“

Helena chystá večeři na oslavu narozenin svého muže, když vtom jí zavolá kolegyně ze školy a oznámí jí, že má s jejím manželem už dva roky vztah.  Heleně se zhroutí celý svět, protože ji zradil ten, komu věřila ze všech nejvíc. Učiní zásadní rozhodnutí, odejde z města, opustí svůj zažitý stereotyp a odstěhuje se na samotu do hor v Härjedalenu. Ocitá se v pekle samoty, tíživých vzpomínek z minulosti i strachu z budoucnosti. Postupně však nachází sama sebe, a když se posléze seznámí s mladou energickou dívkou Louise, které začne pomáhat v horské kavárně, uvědomí si, že vlastně celý život chtěla dělat něco úplně jiného než doposud.

Horké vafle a ledové koupele je románem, který vás přenese z gauče do horské oblasti, do krajiny, které vládne sníh a mráz, případně déšť, ale občas i sluníčko, ale hlavně tam, kde jsou lidé otevření, přátelští a kde vám příběh ukáže, že čas je opravdu nejlepším lékem.

Helena je se svým životem spokojená a se svým manželem šťastná. Jen do chvíle, než zjistí, že ji podvádí. Aby se rozhodla, co bude dál, využije nabídky Sonji a odjede na několik týdnů do její chaloupky, která se nachází v horách. Bude na čerstvém vzduchu, pryč z města, pryč od lidí a možná zjistí, co bude s jejím životem. Po jejím příjezdu upadá do depresí, jenže zvládne se z nich dostat, a to nejen díky lidem, které v horské vesnici potká. Její život začne nabírat na správném směru, i její přemýšlení začíná být čistší a jasnější. Ta návštěva chaloupky je pro Helenu obrovským a hlavně, zásadním krokem.

„Proč ses stala učitelkou?“ zeptala jsem se jednou na podzim Piy.
Byly jsme spolu na obědě a ona si stěžovala, jak je pro ni učitelský život těžký a náročný.
„Já jsem chtěla studovat cokoli na dálku,“ prohlásila, „protože jsem se nechtěla stěhovat z města.“
Byl to ten nehorší důvod, proč se stát učitelem, jaký jsem kdy slyšela.
Pak se zeptala ona mě:
„A ty, Heleno, proč ty?“
„Já v tom vidím poslání,“ odvětila jsem a vím, že je to jedna z největších lží, kterou jsem kdy vypustila z úst.“

Horké  vafle a ledové koupele dává čtenářům znát už z názvu, o co tam půjde. Ale rozhodně to není všechno. Nejen, že je příběh krásný, smutný, ale i veselý, svým způsobem romantický a opravdu příjemně poklidný, ale to, jak autorka umí popsat přírodu, atmosféru, proměnlivé počasí a také určité okamžiky je téměř famózní. Nejednou jsem si přála, aby se v těch horách mohla „ztratit“ i já.

Knížka Horké vafle a ledové koupele je románem, který doporučím každé čtenářce. Hlavně těm, které si chtějí odpočinout u čtení příběhu, jenž působí reálně, obyčejně, jako něco, co se může stát komukoliv. Někomu, kdo si rád přečte o obyčejných starostech jiných lidí a o tom, jak se rozhodnout bojovat, aby došly ke svému cíli. My ženy jsme prostě silnější, než si myslíme.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Horké vafle a ledové koupele můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *