Hra o sen – Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková

Autor: Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková
Ilustrace: Martina Fojtů
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 256

„Nezapomeňte, že nikdy nejste sami. Sledujeme každý váš krok a každou vaši myšlenku.“

NAPÍNAVÁ KNIŽNÍ REALITY SHOW PRO TY, KDO SE RÁDI BOJÍ. Deset třináctiletých, výjimečně nadaných dětí odjíždí do staré zapomenuté vily uprostřed divoké přírody. Čeká je tvrdý boj. Byly vybrány do nové televizní soutěže TAJNÝ MECENÁŠ. Kdo vyhraje, získá vlastního mecenáše – člověka, který mu zaplatí vše, co bude potřebovat, aby mohl rozvíjet svůj mimořádný talent. Soutěžící děti totiž spojuje jedna věc – vyrůstají v rodinách, které nemají peníze. Jde tedy o hodně. Vyhrát ale může jen jeden! Bude to zapálená šachistka, nadějný spisovatel, geniální houslistka, matematik nebo někdo úplně jiný? Soutěž je podivná, nebezpečná a její pravidla se vymykají zdravému rozumu. Teď už ale není cesty zpět. Neúprosný boj právě začíná!

Hra o sen je kniha, kterou vydalo nakladatelství Bambook, jež se specializuje na dětské příběhy a já ho mám zafixováno, jako mnoho jiných čtenářů, jako vydavatelství pro nejmenší a trochu větší děti.
Ovšem tímto příběhem u mě stouplo hodně vysoko, ona totiž tato kniha je sice pro děti, ale už větší, cca od dvanácti let, zabývá se aktuálním tématem, je to trochu strašidelné a rozhodně pořádně napínavé čtení. Bavila jsem se od začátku do konce, výborný zážitek!

„Bojuj o to, co chceš. A buď připravený to dostat. Avšak nezapomeň, že skutečný přítel je ten, kdo rozumí tvým slzám.“

Příběh začíná vyprávět Filip, který se touží zúčastnit soutěže Tajný mecenáš. Tato soutěž má pár podmínek – děti musí být ve věku 13-14 let, musí mít výjimečný talent, musí být ze sociálně slabých rodin. A ten, kdo vyhraje celou soutěž, jeden jediný ze všech, dostane svého mecenáše, který ho bude podporovat na jeho cestou za snem a naplnění jeho talentu.
Deset vybraných dětí, mezi nima i Filip, odejdou do Mecevily, kde jsou odříznuti od světa a svých rodin a musí plnit různé úkoly. Některé jsou těžké, jiné lehčí, ale z každého je jímá hrůza.
Úkoly jsou zvláštní, tak stejně samotný mecenáš, který zůstává až téměř do konce knihy v tajnosti.
Jak to dopadne? Kdo vyhraje? Komu půjde o život? Co tato reality show udělá s takto mladými lidmi? To vše se dozvíte, až si přečtete knihu Hra o sen.

„Mysl, která je plná strachu, nemá místo na další tah.“

Když pominu větší font písma, větší řádkování a ilustrace, které v knize objevíte, musím říct, že Hra o sen by klidně mohla být i pro dospělejší čtenáře. Příběh autorky vymyslely naprosto skvěle, od první stránky jsem byla vtažena do děje, vůbec jsem si neuvědomovala, že hlavní hrdinové jsou teprve puberťáci a ač nejsem cílová skupina, naprosto jsem se do knihy zamilovala.
Pamatujete si třeba Stopy hrůzy? Tato kniha je něco podobného, jednoduché, trefné, mírně strašidelné, zvláštní, ale přitom čtivé. Ideální pro dospívající čtenáře, kteří ještě nemůžou číst žádné detektivky nebo thrillery, ale přitom by chtěli při čtení pocítit nějaké to napětí a třeba i husí kůži, když se na stránkách potkají třeba se Zombíkem (nebojte,není to oživlá mrtvola, ale pouze přezdívka pro správce Mecevily). 🙂

Troufám si říct, že kniha Hra o sen upoutá všechny čtenáře, kteří budou připraveni na příběh, jenž je může překvapit, odhodí předsudky, že se jedná o dětskou literaturu a vrhnou se do čtení po hlavě. Pro mnohé, tak jako pro mne, to bude jednohubka, ale za to opravdu taková, u které nebudou litovat ani minuty, kterou u knihy stráví.
A pro dospívající – je to čtení, u kterého je bude mrazit, budou se podivovat nad tím, co hlavní hrdinové musí podstoupit a jaké úkoly budou plnit a taky si možná uvědomí, že pokud člověk něco chce, má si jít pevně za tím, ale není dobré chodit opravdu „přes mrtvoly“, protože jednou se to může vrátit, když to budou nejméně čekat.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Hra o sen můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *