Hvězdy ti poradí – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 141

„Měla strach z Jasona a strach z tlaku, který na ni vyvíjeli. Strach z toho, že by se mohla ocitnout u oltáře s mužem, jímž pohrdá.     
A pak pochopila , že musí uprchnout.     
Jason rozhodně nemíní na nic čekat, jak doufala, a ona stejně nenajde žádnou cestu, jak před manželstvím uniknout, aniž by urazila vévodu.     
Past sklapla.   
„Ale já nemohu. Nemohu to udělat,“ zaúpěla. „Nemohou to po mně chtít.“   
Divoce se rozhlédla po pokoji, téměř jako by doufala, že se zdi rozestoupí a za nimi objeví tajný úkryt.   
A pak náhle, jako by ji vedla nějaký vyšší síla, pochopila, co musí udělat.“

Krásná a inteligentní Della žije jako v bavlnce na anglickém venkově se svým strýcem, lordem Laindenem. Della miluje koně, projížďky a přírodu, v níž by dovedla trávit celé hodiny. Vše se však změní jako mávnutím kouzelného proutku, když jí strýc sdělí, že si přeje, aby se provdala za muže, jehož Della nejenom nemiluje, ale dokonce z něj má strach.
Zraněná a vystrašená Della se rozhodne uprchnout mezi své přátele, potulné cikány, kteří právě táboří na pozemcích jejího strýce. Dívka totiž skrývá tajemství, jež ji s nimi pojí – stejně jako oni umí nahlížet do lidské mysli a věštit budoucnost.
Pomůže jí tento dar, aby našla správnou cestu a opravdovou lásku? Dokáže v temnotách najít štěstí? A rozhodne se správně, až bude volit mezi povinností a svým srdcem?

Útlá kniha Hvězdy ti poradí je historický román, ve kterém najdete příběh, který zvládnete jedním dechem. Jednoduchá romance, která se točí kolem lásky a povinností šlechty. Seznámíte se s historií cikánů a jak vypadal jejich život v minulosti.

Della žije se svým strýcem na anglickém venkově v domě jeho kamaráda vévody z Machwoodu. Lord Lainden byl ministrem zahraničí a když odešel do důchodu, tak se se svou neteří odstěhoval na venkov, do většího klidu, aby mohl psát své paměti.
Della byla šťastná, milovala přírodu, lesy a koně. A vévoda ji dal k dispozici celé své stáje. Její život byl bezstarostný, každý den jezdila na koni, četla a povídala si se strýcem. Každý rok na jejich pozemky zavítali cikáni. Jejich nestarší žena předpovídala budoucnost. Tentokrát Della potřebovala vědět, jak to s ní dopadne, protože vévoda chce, aby si vzala jeho o 20 let staršího syna. Muže, který doposud jen utrácel rodinné jmění a tahal se s každou lehkou dívkou, kterou potkal, jednu si i vzal. Jeho žena umřela a on slíbil, že se usadí a bude sekat latinu. Della ho nemilovala a neměla o něm žádné hezké mínění, takže ji tato informace velice rozrušila. Nevěděla co dál a nechtěla trápit strýčka, takže nasedla na maringotku a odjela s cikány. Aby měla pár dní na přemýšlení a urovnala si myšlenky, obarvila si vlasy, aby ji nikdo od cikánů nerozeznal. Díky svému talentu dokázala nahradit nejstarší při věštění na jiném panství. Zde ale musela Della své putování ukončit a rozhodnout se, zda bude následovat své srdce, jak ji radila cikánka Hvězdy ti poradí nebo splní svou povinnost.

„Chvilku se na sebe dívali. Pak si Della uvědomila, že markýz má na sobě stále smoking, který měl u večeře, a že vůbec nešel spát.
     Téměř proti své vůli vyhrkla: „Proč jste přišel? Co tady děláte?“     
Na okamžik se rozhostilo ticho. Pak řekl markýz velice tiše: „Přišel jsem vám položit otázku.“     
Della si rukama zacpala uši a vykřikla: „Ne! Ne! Bylo to tak nádherné – tak dokonalé – nesmíte to zničit.“   
S těmi slovy se otočila. Nedokázala se na něj už déle dívat.“

Hvězdy ti poradí je chvilková záležitost. I když se jedná o historický román, řeč je srozumitelná a jasná. Celý příběh je jednoduchý, žádné kotrmelce, nudné pasáže a nezbytné popisy. Díky tomu se příběh dobře čte a nemáte potřebu ho odkládat. Život cikánů je zde hezky popsán a jde vidět, že kdysi to byli jiní lidé než dnes. Kdysi opravdu šlo o kočovníky, které většinou měli lidé rádi a naopak.

Pokud jste milovníky historických příběhů a nemáte na četbu moc času, tak Hvězdy ti poradí je kniha pro vás. Má necelých 140 stran a přesto vám poskytne hezký romantický příběh, který potěší. A pokud patříte k těm, kteří si najdou na čtení času více, tak neváhejte sáhnout i po tomto krátkém příběhu. I vám určitě přinese hezké chvíle, i když třeba pouze jen na jeden večer.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Hvězdy ti poradí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *