Izabela – Eva Ava Šranková

Autor: Eva Ava Šranková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2020
Počet stran: 240

„Řeholník ji zavedl do kanceláře opata a zanechal ji tam. Se strážemi za dveřmi měla čekat, dokud opata nezavolá.
Izabela nezamířila k lavici stojící ve výklenku s nevelkým oknem a nevydala se ani ke křeslu se sametovým polštářem, které stálo naproti opatovu pracovnímu stolu.
Zůstala stát na prahu místnosti, protože její pohled upoutaly dvě věci, na které užasle hleděla: Freska namalovaná na vysoké valené klenbě, zobrazující výjev zvěstování a rozsáhlá knihovna s úhledně seřazenými knihami, pergameny a svitky.“

Francouzské království bylo zdrojem nejkrásnějších, ale i nejkrvavějších příběhů evropských dějin. Právě na jeho půdě se odvíjí část románu, který je tak trochu romancí, a tak trochu tragédií. Po strastiplných událostech, které ovlivnily život Izabely de Vosges, hlavní hrdinka přišla na to, že jen vášeň na vztah nestačí. Zklamaná láskou, odvržená milovaným mužem, našla štěstí po boku toho, kdo ji po celou dobu oddaně miloval. Ale osud s ní měl jiné plány… Když už se zdá, že se Izabelino štěstí naplnilo, že svůj život prožije s dcerkou a s mužem, který ji neskonale miluje, zasáhne ji novou krutostí. Sudba však ještě neřekla poslední slovo. Najde Izabela nakonec svoje štěstí? Získá si lásku muže, kterého ztratila nemilosrdnou hrou osudu? Bude jí dopřáno milovat a být milována?
Úspěšné příběhy o ženě vzbuzující vášně mnohých mužů (Izabela a její lásky: Izabela – Láskou spoutaní a Izabela – Ve stínu Notre-Dame), která se v 15. století odvážila postavit nejen svým nepřátelům, ale odhodlala se bojovat i s osudem, si na Slovensku i v Čechách získaly srdce mnoha čtenářů. Autorka posléze vyhověla jejich přání po dalších dobrodružstvích oblíbené hrdinky a přichází s volným pokračováním příběhu o krásné Izabele, jejímž prokletím bylo jen to, že milovala až příliš…

Poprvé jsem se s autorkou seznámila, když jsem četla její knihu Hříchy mocných, kterou vydalo nakladatelství Fortuna Libri v minulém roce. Věděla jsem, že i teď mne čeká historická romance, se kterou si slovenská spisovatelka pohrála tak, aby každá čtenářka po dočtení měla mírumilovný pocit, že všechno je v pořádku, že i když se nedaří, osud ví, co s vámi zamýšlí a vše je napsáno ve hvězdách. A přesně o tom je Izabela, o touze, o lásce, o upřímném milování tělem i duší, o odvaze, a snaze bojovat proti všemu a všem, až do vítězství.

Nejdříve bych ráda napsala, že ač je Izabela volným pokračováním ze série o této hrdé, statečné ženě, přesto se kniha dá číst samostatně. Možná vám nedojdou všechny detaily a drobnosti, ale rozhodně vás to nepřipraví o ten správný požitek, protože autorka všechny důležité souvislosti zmíní, někdy možná i trochu více, než bych sama chtěla a v některých jménech jsem se ztrácela.

„Vždyť dá se vůbec na smrt připravit?
Když ranní paprsky pronikly do renesančního paláce Mozziů, Izabela stála u okna a hleděla do zahrady. Její vzpřímená záda nesla neklamné znaky neměnného rozhodnutí…
Mladá, pětatřicetiletá žena s krásnou tváří, kterou kdysi miloval a laskal princ a které se klaněl král, byla odhodlaná bojovat s osudem.“

Izabela, jakožto hlavní hrdinka celé knihy na mne působila jako sečtělá žena. Na dobu, ve které žila, jako žena, která se nebojí jít si za svým cílem a rozhodně se nehodlá chovat jako loutka v rukou mocných mužů. Dokázala s elegancí dámy ukázat svůj postoj, říct svůj názor, aniž by někoho urazila. Přesně taková ta dáma, která nosí rukavičky, ale s nikým se v nich nemazlí a dokáže využít své ženskosti.
A také samozřejmě jako správná žena uměla v určitých okamžicích zahrát na tu správnou strunu, aby dosáhla svého.

A přesto, že se mi kniha Izabela líbila, tento příběh hodnotím tak nějak průměrně, ze dvou prostých důvodů.
Tím prvním je opravdu můj vnitřní pocit, že kdybych se s Izabelou seznámila už dříve a znala všechnu její minulost, dokázala bych více pochopit, proč je, jaká je a našla bych si k ní mnohem lepší cestu.
Druhým důvodem, pro mne podstatnějším, je rozsah knihy. Mám za to, že toto vyprávění by se dalo více protáhnout a neztratilo by na svém půvabu. Mnohokrát mi přišlo, že některé situace by si zasloužily více popisů, které autorka umí, květnaté, správně zasazené do té doby, ve které se děj odehrává, aby na mne dýchla ta správná atmosféra.

Vážené dámy, i když nedávám knize plný počet hvězd, věřím, že Izabela si najde ve vašem srdci místo a co více, budete prahnout po dalších jejích příbězích z pera autorky, protože její styl psaní je takový něžný, milý, a ač se kolikrát setkáte s nehezkými okamžiky, nenechají ve vás žádný šrám a budou „utlumeny“ právě tou něhou a milostí a opatrností, která na vás bude působit po celou dobu čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Izabela můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *