Já, smrt – Aleš Novotný

Autor: Aleš Novotný
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

„Smrt je nejjistější obranou proti všem bolestem a smutku. Život je krutější.“

NĚKDY JSME SCHOPNI ČEHOKOLIV, ABYCHOM DOSÁHLI SPRAVEDLNOSTI…
Místní gymnázium se potýká s vandalismem nebývalého rozsahu. Souvisí nějak posprejovaná zeď školy, vyplavené záchody a rozbité okno ředitelny s nedávnou brutální vraždou studentky Julie Formanové? Vše ukazuje na partičku teenagerů soustředěnou kolem Julčina dvojčete Sabiny.
Tajemství, které spojuje nesourodou skupinu přátel, roztočí kolotoč krutých událostí. Na povrch začíná vyplouvat skutečnost, že někteří z nás jsou schopni zabíjet druhé bez mrknutí oka…
Jenže i tam, kde vládnou nenávist a lži, může přežívat naděje.

Já, Smrt je knihou ze školního prostředí. Když si k tomu připočtete, že se jedná o thriller, vezmete k tomu, že jej napsal mladý, český autor, a není zde nouze o překvapení a pořádné zvraty, tak si pište, že u tohoto čtení se nudit nebudete. Niko z vás nebude mít šanci.

Ze začátku na mě vykouklo spousta jmen. Tak, jak se to stane vám. Ale rozhodně se toho nesmíte zaleknout. Julie je mrtvá. Její dvojče, Sabča truchlí po svém, a jejich parta se rozhodne zahrát si na Juliinu počest hru. Pravidla jsou dána. A všem jasná. Jenže někdo se do jejich hry dostal, dostal se jim pod kůži a ostatní začínají tušit, že už nic nebude tak, jak má být. A když se do všeho vloží policie, v čele s Alešem, tak už si nikdo nemůže být jistý pevnou půdou pod nohama… Pozor, Já, Smrt přichází…

„Nenávist je kolikrát ta jediná skutečná věc na světě. Je možné, že někoho jednou přestaneme milovat, že se láska promění v pouhý zvyk. Nenávist je tu pro nás.“

Líbilo se mi, že ač autor dal hodně prostoru všem postavám, tak je dopodrobna dokázal představit, nejen, jací jsou, ale i jaký měli (a stále mají) život, a tím pádem si k nim nejen najdete cestu, ale budete vědět, kdo je kdo a za čím si jde.
Já, Smrt je thrillerem, ale také psychologickým románem. Některé postavy dokáží skvěle manipulovat se svým okolím, autor moc dobře vybalancoval poměr mezi napětím a klidem, pořád budete čekat, jaký strašák na vás ještě vyskočí.

Já, Smrt má také tu výhodu, že téměř až do konce budete v nevědomosti, co se tam doopravdy děje. A na konci budete překvapeni. Autor sice v některých chvílích byl hodně „tvrdý“, některé okamžiky mě byly do očí, bolelo to, bylo to až emotivně přehnaný, ale v té kompozici, v té kompletnosti, to sedělo velmi dobře. Nemám žádné mínus, které bych zde zmínila. A proto pro všechny, kteří si chtějí přečíst thriller v žánru young adult, tak ráda doporučím tuto knihu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Já,Smrt můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *