Jak to bylo s panem Vlkem – Iva Gecková

Autor: Iva Gecková
Ilustrace: Bára Buchalová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 69

„Starý pán už chtěl vejít do domu a dohlédnout na stěhováky, když se z auta ozval ještě jeden hlas: „Héj, sousedé, a co tady to křesílko? To se mi hrózně líbí. Prodal byste mi hó?“ a za chvíli se z auta vynořila postava, která táhla malé růžově polstrované křeslo. A nebyl to nikdo jiný než jejich babička.“

Karkulka jde lesem za svou babičkou a do téhle sváteční návštěvy krutě zasáhne vlk. Už jste tu pohádku poslouchali asi tisíckrát, že? Co když to s Červenou Karkulkou a s vlkem bylo trochu jinak, než se dětem obyčejně vypráví? V našem příběhu se všechno točí kolem starého opuštěného mlýna. Pan Vlk, který se sem nastěhoval, je dost podezřelé individuum. Kdyby se ho ale Karkulka zalekla, nikdy by se nedozvěděla, co je ten starý podivín zač. „Nemusíte se svými kouzelnými vlastnostmi bojovat, můžete je využít pro dobro ostatních.“

Iva Gecková pochází z jihočeského Písku, kde vystudovala obchodní akademii. Po studiu dlouhou dobu pracovala ve státní správě a při třetí mateřské dovolené se konečně začala naplno věnovat svému koníčku – psaní. Pro Český rozhlas napsala několik pohádek, jejichž knižní vydání se chystá. Se svojí velkou rodinou žije v Lysé nad Labem.

Nechcete svým dětem číst pohádku o Karkulce, kde vlk babičku i s malou holčičkou sežral? Kde mu bylo rozpáráno břicho? Přijde vám to morbidní a neláká vás tato naše česká klasika? Tak to se podívejte po knize Jak to bylo s panem Vlkem, protože autorka tady vaše děti strašit nebude. Naservíruje jim moderní Karkulku, která bude Vlkovi dokonce lakovat nehty a rozhodně nebude jeho obědem… a ani večeří.

Karkulka Červená bydlí se svou maminkou a tatínkem ve městě jménem Šlehačková Lhota. Její babička má zase chaloupku v lese, kousek od města. Cesta k ní vede kolem starého, docela strašidelného mlýna. Ale jinak nic. Žádný vlk.
Po vyzvednutí vysvědčení jde za maminkou do obchodu, kde prodává všechno bio a eko a domácí výrobu, jako jsou marmelády, sirupy. Vezme košík do jedné ruky, do druhé maminčinu ruku a odchází za babičkou na slavnostní oběd.
Když procházejí kolem mlýna, zahlédnou velké auto – stěhováky?! – a zezadu z jednoho auta uslyší hlas babičky! A ona mluví s panem Vlkem! O co tady jde? Kdo je ten nový pan Vlk? A proč chce bydlet v mlýně, který je neobyvatelný?
To vše a k tomu ještě všechno kouzelné umění babičky se dozvíte, když si se svými dětmi přečtete tuto moderní, vtipnou pohádku.

„Himl laudón! Ještě to nemám vychytaný!“ zaklela a křikla: „Mýdlus-pěnus-stop!“ Mýdlo spadlo do umyvadla a už se ani nehnulo.“

Jak to bylo s panem Vlkem je zcela nová pohádka, která má v sobě spoustu prvků jiných pohádek. Od Karkulky, přes Popelku, v mýdle jsem viděla Hrnečku vař, v babičce jsem viděla Jiřinu Bohdalovou z pohádky Šmankote, babičko, čaruj! a ve Vlkovi zase se smíchaly všechny vyprávění, které znám o vlkodlacích.
Přijde vám to divné? Ale vůbec ne! Fantazie vám pojede na plné obrátky a zúročíte u čtení všechny své pohádkové zkušenosti. 🙂

Tuto knihu bych doporučila dětem od cca šesti let, kdy už spoustu věcí chápou. Jeníček dává totiž fotky perníku, který kupuje u Ježibaby na Instagram, Karkulka nemá signál u babičky v chaloupce, Popelka svým sestrám shání jen eko a bio a podobně. Může se to zdát složitější, ale je to vtipné. Pro dospělého čtenáře určitě je! 🙂
Jak to bylo s panem Vlkem je doplněna pěknými ilustracemi, ale text převládá, takže opět důkaz, že je to pohádka pro větší čtenáře.

U mého syna ještě úspěch neměla, ale u mě sklidila obrovský. Usmívala jsem se, líbilo se mi, že jsem stále hledala nějaké náznaky dalších pohádek a mluva babičky byla doslova návyková. 🙂 Pokud hledáte krátkou pohádku pro své malé čtenáře, tak zkuste tuto. Věřím, že se bude líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si můžete knihu Jak to bylo s panem Vlkem zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *