Jen jeden rok – Penelope Ward

Autor: Penelope Ward
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 312

„Můžu ti říct tajemství?“ zeptal jsem se.   
„To by bylo už tvoje druhý tajemství z desíti…takže si dobře rozmysli, jestli stojí za to.“ Usmála se.
     
Je tak hezké vidět, jak se směje.     
„Fajn, pak bych měl asi říct, že to vlastně tak úplně tajemství není. Už jsem to naznačil, když jsme mluvili o tvé inteligenci. Ale dnes se to týká spíš tvýho celkovýho charakteru. Nevím, jestli ti to už někdo řekl, ale měla bys to vědět.“     
„A co?“     
„Jsi frajerka, Teagen.“     
„To je to tvoje tajemství? Že jsem frajerka?“     
„Jasně.“     
Koutky úst se ji zvedly v úsměvu. „Tak fajn díky.“   
„Fakt jsi cool. A myslím, že to musíme dneska oslavit.“

Druhý ročník mého vysokoškolského studia nezačal zrovna šťastně. Hned první den jsem se chytla s jedním arogantním Angličanem – a věřte tomu, nebo ne, bylo to na pánských záchodcích (dámské byly mimo provoz a mně nezbylo nic jiného než zamířit na pánské – ale nesuďte mě za to). Druhá rána přišla, když jsem navečer konečně dorazila domů a zjistila, že student, který u nás měl pronajatý pokoj, byl alergický na naši kočku. Takže si pokoj pronajal jiný student – a věřte tomu, nebo ne, byl to ten otrapa, s nímž jsem se pohádala! Tak začal můj příběh lásky a nenávisti s Calebem Yatesem.
Ten chlapík přesně věděl, jak mi zabrnkat na city. Hrál si se mnou jako kočka s myší. Občas jsem mu napsala mail plný rozhořčení a pohrdání… odpověděl mi vždycky ve stejném duchu. Byl tak otravný a protivný! Ale uměl být i vtipný a roztomilý… a tak vzrušující!
Brzy mi přirostl k srdci a stal se mým nejlepším přítelem. Jen škoda, že se musel vrátit zpátky do Anglie. Od začátku jsem věděla, že se do něj nesmím zamilovat… z mnoha důvodů. Ale hlavně proto, že jsme před sebou měli jen jeden rok společného života.

Letos se knihami od Penelope Ward roztrhl pytel, čeká nás jich celkem 9. Některé samostatně, některé ve spolupráci s Vi Keeland. Doufám, že se mi všechny dostanou do rukou a budu vás moct o nich informovat formou mých recenzí.
Dnes přišel na řadu titul s názvem Jen jeden rok.  Obálku má velmi poutavou a příběh, který skrývá je ještě poutavější. Když lásku dělí oceán vždy to znamená spoustu emocí a napětí. Čekáme zda jedna ze stran nakonec ten oceán přeplave. A to je případ i Teagen a Caleba.

Když žijete v rodině, kde je vlastní jen otec, který si založil novou rodinu, cítíte se trochu odstrčení. Ne každý se přes to umí přenést. Ten, kdo má to štěstí, a vyrovná se s tím, že ho vlastně potkalo nové štěstí, protože má úplnou rodinu, která ho miluje, dokáže i k ostatním lidem přistupovat otevřeněji.
Teagen Carrollová žije v ulitě, její nevlastní matka, která ji vychovala, jí má moc ráda, ale Teagen to nedokáže přijmout, s mladší sestrou se moc nebaví a otci nechodí moc na oči, protože vypadá jako její matka a nechce otci připomínat tu špatnou zkušenost. Až student na výměnném pobytu z Anglie, kterého u nich jejich nevlastní matka ubytuje, ukáže Teagen, že milující rodina je to nejdůležitější na světě a měla by vylézt se své ulity v suterénu a být k těm lidem nahoře více vděčná.
Teagen je mladá a krásná dívka, která skrývá své krásně vlasy v uzlu a tělo pod volným a velkým oblečením. Je velice chytrá a vše ji jde od ruky, ale pokud jde o srdce a city, je úplný začátečník, který má z této oblasti strach .Když otevře své srdce lásce, nakonec zůstane se zlomeným srdcem, ale novým pohledem na svět.

Caleb Yates pochází z Anglie. Potřeboval se nadechnout a tak utíká z domova v rámci výměnného pobytu do Ameriky. Chce utéct od všech problémů, které doma prožívá. Nakonec skončí bydlet u jedné rodiny, která má dceru v druhém ročníku na stejné vysoké škole, kam bude chodit. Je strašně protivná a otravná, pořád se mračí a mlčí. Promluví jen tehdy, když ji něčím vytočím a mě to tak moc baví, protože u toho vždy celá zrudne a konečně se v ní objevuje plamen, který je schovaný někde hluboko uvnitř ní. Oba mají velká tajemství, která je užírají zevnitř. Nakonec se z ní stane jeho nejlepší kamarádka, které svěří úplně vše. Ví, že se nesmí zamilovat, protože tady je Jen jeden rok, ale srdci neporučíte. I kdyby chtěl, nemůže tady zůstat a tak na konci roku odjíždí zpátky domů, aby si vyřešil všechny své problémy a mohl začít plánovat, jak se vrátit zpátky do Ameriky.

„Co se ti tady v Bostonu nejvíc líbilo?“ otázala se Shelley.     
Rozhodně tvoje sestra. 
„Na to je těžký odpovědět, je toho spousta. Ale musím přiznat, že vy jste k tomu hodně přispěli – ta vaše pohostinnost, rodinné večeře… rozhodně na vás nezapomenu.“     
K mému překvapení se Shelley rozplakala. Vstal jsem a objal ji. Byla to tak milá dívka a měl jsem ji moc rád. Zřejmě to bylo oboustranné.     
Zdálo se, že Teagen má co dělat, aby se nerozplakala s ní.“ 

Teagen a Caleb jsou postavy, které k sobě zapadají jako puzzle, věříte jim každé slovo, každý pocit, každou emoci. Příběh vám ukáže, že láska i hory přenáší. Určitě si řeknete, že je to jen kniha, ale věřte, že takových pravdivých příběhů je i hodně kolem nás. Najdete zde emoce, vtip, sarkasmus, lásku i očekávání, jak to celé dopadne. Jen jeden rok má vše, co takový román má mít.

Pokud jde o styl psaní, tak Penelope píše srozumitelně a poutavě. Příběh plyne bez nudných míst, každá stránka vás posunuje dál a odkrývá další detaily příběhu. Tím, že se jedná o nějakých 300 stran, věřím, že někdo z vás to dá i na jeden zátah. Určitě bych to taky zvládla, ale mám syna, kterému se přes den věnuji, takže mi Jen jeden rok zabral dva večery, které jsem si opravdu užila.

Ti co mě znají, ví že knihy některých spisovatelů a spisovatel doporučuji úplně všechny, ať už patří mezi topky nebo jde jen o odpočinkové čtení, které se už nebude opakovat. Jde o to, že vím, že mě nikdy nezklamou a každá další kniha nemůže být pořád lepší a lepší.
Navíc jde i o aktuální náladu, protože jednou si raději vezmete do rukou román s pozitivním obsahem, po druhé klidně s těžkými osudy hrdinů. Jen jeden rok je takový střed, nic úplně smutného, ale nějaké klacky pod nohami hrdinové najdou. Proto i tento román dostane mé doporučení všem, co dávají těmto knihám přednost. Přeji krásně prožité chvíle při čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Jen jeden rok můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *