Jih proti Severu – Margaret Mitchellová

Autor: Margaret Mitchellová
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 1232

„Nikdy si nedejte ujít nový zážitek, Scarlett. Obohatíte jimi jen svou zkušenost.“

Máte před sebou možná největší milostný román – a současně velký příběh životního optimismu.
Nezkrotnou šestnáctiletou Scarlett rodina miluje. Všichni muži s ní chtějí tančit! Rozhodne se pro mírného, pohledného Ashleyho…, jenže se rozhoří občanská válka, začíná nejistota a s ní příběh plný zvratů. Scarlett se tvrdohlavě drží svých nadějí. Bude mít dost sil? Na poraženém Jihu se daří dobrodruhům a podvodníkům, možná k nim patří i Rhett Butler, jenž tvrdí: „Budováním říše se vydělá hodně peněz. Ale ještě víc se dá vydělat na jejím rozkladu.“
Ve vichru války lidé umírají hladem, vládne násilí a beznaděj. Scarlett O’Harová však nezdolně prosazuje svůj sen o velké lásce, svoje přesvědčení, že zítřek bude lepší, že má smysl radostně a nekonečně doufat. Dobře ví, že zítra zase vyjde slunce. Jedna z nejtvrdohlavěji optimistických postav, s jakou se můžeme setkat…

Můj táta teď tam někde nahoře, na obláčku, ze kterého na mne dává pozor, si mne ruce, potutelně se usmívá a říká: „Já si to říkal! Měl jsem pravdu!“ a mi nezbývá než dodat, že ji rozhodně měl a já byla blbá. 🙂
Už před hodně lety (ehm dvaceti určitě, ale bude to ještě více), mi táta dával ke čtení Jih proti Severu. Já nad tím ohrnovala nos, to se nečte, není to „moderní“ příběh, a podobné výmluvy, které vás jen napadnou, když se puberťačka brání čtení něčeho, co ji doporučuje rodič.

Ten, když vyšel tento „dvojromán“ u nakladatelství Leda, s nádhernou obálkou od Tomski&Polanski, řekla jsem si, že to zkusím. Spousta lidí okolo mne, i když třeba knihu nečetli, viděli aspoň film. Já byla nepolíbená obojím, a protože každý ví, že filmům moc nedám, rozhodla jsem se jít do vydání z letošního roku.
Nelituju ani jedné minuty, ani jedné stránky. Tohle bylo naprosto úžasné čtení, které mne chytlo za srdce, edice Démanty literatury je přesně sedící, autorka je vítězkou Pulitzerovy ceny – a vůbec se nedivím.

Hlavní hrdinkou, a to hrdinkou s velkým H, je Scarlett O´Harová. Poprvé se s ní setkáme v době, kdy jí je 16 let a od té chvíle si každý čtenář projde útrapami jejího života, a že jich je, na tak mladou dámu, spousta.
Je pravdou, že jsem si ke Scarlett chvilku cestu hledala, protože mi přišla jako nepřející dívka, která chce všechno a všechny pro sebe, ale když jsem pochopila, co se v ní odehrává, tak mi bylo jasné, proč to dělá.
Rhett Butler, který je nejčastěji vzpomínán se Scarlett a románem Jih proti Severu, je chlap, který působí jako arogantní, namyšlený člověk, se kterým se žádná slušná dáma nemůže zaplést, aniž by přišla do řeči, a v té době to bylo něco nepředstavitelného. Pošpinit nejen pověst svou, ale také rodiny.
Jenže opět, autorka si Butlera vymyslela naprosto dokonale a nic není jen černé a bílé. Musíte si přečíst každé slovo v tomto románu, abyste pochopili, jak je tohle zamýšleno a jak dokonale vymyšleno.

„Umí všechno, ale nedělá to od srdce. Proto říkám, že je divný.“

Další výhodu vidím v tom, že o občanské válce jsem toho moc nevěděla. Jen určité kousky, které jsem pochytila při sledování Mistrů zastavárny. 🙂 A teď už vím dokonce i to, kdo byl ten slavný generál Lee, o kterém všichni mluví v daném pořadu.
Líbilo se mi, že autorka uměla vytěžit z těžkého tématu války všechno, co jen mohla. Nejednou jsem se radovala společně s hrdiny, když bitva postoupila, ale také jsem se tak, jako oni, bála, aby se to mých oblíbenců nedotklo více, než je nutné.
Když Scarlett četla seznamy padlých, nejednou jsem zalapala po dechu, protože ač dané postavy vystoupily v příběhu Jih proti Severu minimálně, byly pro mne důležité.

Román Jih proti Severu se prodává ve dvou svazcích a líbí se mi, že první končí kapitolou třicátou a druhý začíná kapitolou třicátou první. Při čtení jsem měla pocit, že neskáču z knihy do knihy, ale pokračuji v příběhu, který mne okouzlil a doslova se mi vryl do paměti.
Věřím, že na film se nepodívám, ale po knihách sáhnu znova.
Už jen pro to, že v nich mám spoustu lepítek, kterými jsem si označila nádherné myšlenky, jež jsou pro mne něčím zvláštní a pravdivé.

Pokud jste tento román ještě nečetli, jestli jste viděli film, ale knihu nedrželi v ruce, zdali máte rádi milostné příběhy na pozadí skutečných událostí, pak věřím, že Jih proti Severu vás očaruje nejen svou obálkou, ale také slovy, které vás pohladí a pobaví.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Jih proti Severu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Jedna odpověď na “Jih proti Severu – Margaret Mitchellová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *