Jsem holka. Co s tím? – Holly Bourne

Autor: Holly Bourne
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 423

„Nejtrapnější na tom je, že já chci být premiérkou. Vím, že to zní asi tak směšně jako tvrzení, že chci být baletkou nebo profesionální fotbalistkou anebo astronautkou či tak něco – ale když se nad tím zamyslíte… Někdo to dělat musí, tak proč bych to nemohla být já?“

Středoškolačka Lottie má plán. Odmaturuje se samými jedničkami, dostane se na Cambridge, stane se předsedkyní vlády, změní svět! Jenže když ji cestou do školy na ulici obtěžují dva dělníci, uvědomí si, že svět je potřeba začít měnit hned. A tak přijde s novým plánem: založí si vlog, pomocí kterého začne bojovat s všudypřítomným sexismem. Pomáhají jí nejen nejlepší kamarádky Evie a Amber, jejichž příběhy vyprávějí první dva díly série, ale taky nadějný filmař Will. Ten jí sice zpočátku úplně do oka nepadne, ale čím víc času spolu tráví, tím víc oba zjišťují, že protiklady se přitahují. Třetí díl série pro holky, které chtějí změnit svět.

Holly Bourne píše romány pro mládež a má blog o feminismu. Ze všeho nejraději si hlasitě stěžuje na stigmatizaci duševního zdraví, ženská práva a nedoceňování hereckých schopností Keanu Reevese. Hollyiným prvním dvěma knihám, Soulmates a The Manifesto on How to be Interesting, se dostalo velkého uznání a byly přeloženy do šesti jazyků. Am I Normal Yet? byla roku 2016 vybrána jako kniha Světové noci knih a inspirovala vznik klubů starých panen po celé Velké Británii.

Jsem holka. Co s tím? je třetím dílem ze série Být holka je dřina. Je to příběh o Charlotte, Lottie, o jejím snech, plánech do budoucna. O tom, jaká je, čeho chce docílit a hlavně čtenářům ukáže, jak si jde za tím, v co věří. První dva díly se mi líbily, a nejsem v tuto chvíli v rozpoložení, že bych vám dokázala říct, který je lepší. Každá hrdinka se svým příběhem měla něco do sebe, s každou byste měli strávit pár stránek, abyste zjistili, jestli vám to klapat bude nebo ne.

Co chci z tohoto příběhu vyzdvihnout, o čem se chci zmínit, tak je odhodlanost Lottie. Její snaha udělat svět lepším. Vůle hlavní hrdinky byla neskutečná, silná, a i když místy váhala, stejně se snažila vše dotáhnout do konce.
Jednoho dne se totiž Lottie vypravila do školy, a byla obtěžována dvěma neznámými muži z dodávky. Pěkně ji to semlelo, ale po nějaké době si uvědomí, že mnoha ženám se dějí takové a ještě i horší věci. A proto je tu Lottie, aby poukázala na všechny známky sexismu, který uvidí, aby lidé kolem ní otevřeli oči a začali bojovat za lepší svět. Jenže to všechno má svá úskalí.
Lottie ze sebe musí udělat jistého obětního beránka, ale také hvězdnou celebritu, která se dokáže ozvat a hlavně strhnout sebou davy. Záda ji kryjí její nejlepší kamarádky, Amber a Evie, jenže je tohle dost? A když se začne Lottie veřejně objevovat na internetu, opravdu ji všichni budou přát „její malé vítězství“? Nebo ji budou odsuzovat?

Na jednu stranu jsem s hlavní hrdinkou měla trochu problém, protože mi přišlo, že nehledí do budoucna a nepřemýšlí nad tím, co všechno může její chování a její kampaň Vagiliantka způsobit. Jenže potom mi zase došlo, že je to mladá holka, která věří nejen v to, že může být prezidentkou, ale také to, že dokáže aspoň trochu změnit svět k lepšímu. Její naivita byla ale krásně popsána a místo, aby to působilo zle, mělo to na mě úplně opačný účinek. Fandila jsem ji, i když jsem věděla, že to, co dělá je malý krok pro lidstvo, byl to ovšem veliký krok pro ni.

„Nebyla jsem si jistá, jestli jsem na to připravená.
Na to, že mě budou zkoušet. Odsuzovat. Na to, že budu jako zářící maják světla, že budu veřejně bojovat za to, na čem mi v životě záleželo úplně nejvíc.
Co když to podělám? Co když to, co řeknu, nebude dávat smysl?“

Jsem holka. Co s tím? tak, jako předchozí díly, doporučím dívkám, které stojí „na prahu dospělosti“. Které přemýšlí nad sebou, nad svým životem, nad tím, co chtějí dokázat a kam chtějí směřovat. Ač je ve všech dílech hojně propírán feminismus, tak nehledejte v tom nic zlého ani negativního.
Autorka se snaží o přiblížení různých postojů různých lidí ať už k feminismu jako takovému, ale také k dalším skutečnostem, které se toho, byť jen okrajově, dotýkají.

Tady v recenzi zmiňuji slova jako feminismus nebo sexismus, tak nebojte se, i v tomto díle se dočkají čtenářky nějaké té romantické dějové linky a kdo ví? Třeba se některá z ústřední trojice hlavních hrdinek zamiluje, i přesto, že by si to na začátku příběhu vůbec nepomyslela.

Jsem holka. Co s tím? je další autorčina kniha, která se vyznačuje nejen tím, že obsahuje docela specifické téma, ale také je čtivá a vtipná. Jo, vtipná je opravdu dost! A když se dívám s nadhledem na celý příběh, tak je jasné, že šlehačkové dorty a klaksony fakt nemohly dopadnout dobře, ale co už? Byla to zábava! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Jsem holka. Co s tím? můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *