Jsi tam? – Dolly Aldertonová

Autor: Dolly Aldertonová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

„Nedokázala jsem si vybavit, jak přesně Max vypadá. Můj mozek si uchoval pouze čtyři jeho konkrétní rysy. Celý týden od našeho posledního setkání mi tyto vzpomínky vířily myslí jako čtyři různé talířky jednohubek na rautu. Jakmile jsem se přejedla z prvního paměťového talířku, sáhla jsem do paměťového talířku číslo dvě. A když jsem si pochutnala na něm, zobla jsem si z dalšího a tak dál a tak dál. Z těch čtyř vzpomínek jsou pohodlně živila setrvale zasněnou náladu, navíc mě bavilo lámat si hlavu, proč se moje paměť zakousla zrovna do těchto, a ne jiných výjevů.“

Nina je autorkou kuchařek, má vlastní byt, skvělé kamarády a milující rodinu. Od rozchodu je několik let sama. V den svých dvaatřicátých narozenin se rozhodne přihlásit na seznamku, kde se potká s Maxem, který jí na konci první schůzky řekne, že si ji jednoho dne vezme. A co je překvapivější – Nina si na okamžik, po letech nedůvěry k lásce, dovolí uvěřit.
Nová láska nemohla přijít v lepší chvíli. Ninin život je totiž harmonický jen na první pohled. Kde jsou ty šťastné a dobrodružné roky plné svobody po třicítce, které jí slibovaly časopisy, které hltala od puberty? Místo toho ji všichni pomalu, ale jistě opouštějí. Přátelství vyprchávají, kamarádky se vdávají a mají děti, ex-partneři se zasnubují, současní partneři potichu a bez vysvětlení mizí.

Kniha s názvem Jsi tam? v sobě skrývá příběh svobodné ženy po třicítce, která touží znova najít lásku a mít spokojený život. Partner je totiž to jediné, co v její rovnici schází, když pomineme útrapy života, které člověk neovlivní.

Nina slaví 32 let, je single, má svůj byt a vysněnou práci. Žije v Londýně, přímo ve městě a vše si užívá plnými doušky. Jediné, co ji schází, je láska. Její dlouholetý vztah se rozpadl, ona si dala na chvíli pauzu od randění, ale už cítí, že ji to chybí, a tak si na radu kamarádky stáhne seznamovací aplikaci.
Hned první domluvené rande vypadá slibně. Nakonec je ji s Maxem tak dobře, že začnou svůj vztah rozvíjet. Když už vypadá vše růžově, tak začne zase skřípat její vztah s nejlepší kamarádkou. Ta už má manžela, děti, dům na předměstí a má pocit, že ten, kdo to nemá, je špatný a Nina to všechno omlouvá, ale každý hrnek jednou přeteče.
Další pohroma, která se na ni valí je zhoršující stav jejího otce a její pocit, že to máma nebere dost vážně a tak hledá řešení. Max nakonec ze dne na den zmizí a po něm následují další útrapy běžného života. Nina má pocit, že její šťastný život se jí před očima hroutí, ale opravdu jsou některé změny v životě pohromou?

Jsi tam? se odehrává v jednom roce, kdy se ukáže, kolik toho člověk může zažít. Pro někoho bude její život hektický, pro jiného standart. Zhoršující se stav otce, rozkol s matkou, pár zádrhelů v lásce a přátelství. Není toho mnoho, ale záleží, jak se s tím každý popere. Někomu stačí na bolavé srdce pár týdnů, jiný potřebuje i roky.

„Katherinin chlapeček se narodil počátkem dubna. V noci, kdy se narodila Olive, se mi zdál sen, že Katherine rodí. Její táhlé naříkání mě probudilo přesně ve 4:12 ráno a já věděla, že je dítě na světě. Rozsvítila jsem lampičku na nočním stolku a zapsala si časový údaj na kousek papíru.
Druhý den ráno mi Mark poslal fotku čerstvě narozené Olive s černýma očima, růžovými rtíky a nateklými tvářičkami s tím, že se narodila ve čtyři ráno. Svůj kousek papíru jsem věnovala Katherine – zasunula jej na zadní stranu zarámovaného obrázku Olive. Když jsem tentokrát dostala od Marka textovku, že se těsně po poledni narodil jejich tříkilový syn Frederick Thomas, žádnou předtuchu jsem neměla. Jako by se přetnula nějaká neviditelná struna propojující naše duše.“

Celý příběh Jsi tam? je psán z pohledu hrdinky, a tak se nevyhneme spoustě vysvětlování, odbočování a vzpomínání skoro při každém rozhovoru. Dějová linka nijak negraduje. Zjistíme, že i když to vypadá, že se člověk za rok nikam viditelně neposune, tak myšlení vám každá prožitá situace pomalu točí jiným směrem.

Možná bych knize Jsi tam? ubrala pár stránek, ale díky tomu, že vás čeká jen 19 kapitol, vám ty trochu méně zábavné, rychle utečou. Nečekejte žádné sexuální výstřednosti, láskyplné projevy a zamilovaná psaníčka. Čeká vás reálný pohled do života žen po třicítce a změny, které nastávají s lidským vývojem v životě.

Jsi tam? bude pro někoho oddechovka, pro někoho inspirace nebo i varování, jak nakládat s problémy, které se vám postaví do cesty. Není to příběh na jeden zátah, je třeba počítat s tím, že budete knihu otevírat vícekrát. Ale obávat se, že se ztratíte díky tomu v ději, to není třeba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Jsi tam? můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *