Kamarádi z naší ulice – Markéta Bolfová

Autor: Markéta Bolfová
Ilustrace: Lukáš Fibrich
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 136

„Uděláme ji pelíšek v kůlně na zahradě. Tak nebude maminka kýchat ani smrkat a Julča bude mít konečně své zvířátko, o které bude moct pečovat.“
Hned nato zpřísnil tón a podíval se na dcerku.
„Musíš ale slíbit, že ji budeš každý den krmit, doplňovat jí misku s vodou a hrát si s ní.“

Kluci a holky z našeho města prožívají každý den spoustu zábavy. A ty můžeš s nimi!
Vydej se s Vojtou a jeho tatínkem na vodu a pak pomoz Jůlince postarat se o zatoulanou kočičku. S Radimem a jeho sourozenci pofrčíte z kopce na starém kole po dědovi. Jen pozor, ať se nevybouráte! S rozbitým kolenem přece na lov tajemné umbošky lesní nemůžeš. Verunka s Klárkou už jsou jí na stopě a doufají, že jim ji pomůžeš přivábit na vůni opékaných špekáčků.

Kamarádi z naší ulice je knihou příběhů, které na sebe nenavazují a zachycují všechny děti, ať už malé či větší, holky nebo kluky, s rodiči nebo bez. Když jsem synovi předčítala, pořád mi vyprávění připomínalo Děti z Bullerbynu. Jinými slovy, vrátila jsem se hodně rychle do dětství a každou příhodu jsem si užívala společně s mým Jiříkem. 🙂

Jak už jsem trochu předestřela, setkáte se tu s příběhy, které na sebe nenavazují. Ale vůbec ničemu to nevadí. Jsou to příběhy trošku delší, takže mají hlavu a patu, ukončení, které vždy stojí za to. V knize Kamarádi z naší ulice na vaše děti čeká 15 příběhů, které se liší nejen aktéry, ale také prožitým dobrodružstvím. Ovšem to, co je důležité, jejich prožité chvíle nejsou nijak neobvyklé, můžou se stát komukoliv a kdykoliv. Jsou reálné, uvěřitelné a věřím, že nejedno dítko bude od teď chtít strom místo průlezek nebo navštívit Punkevní jeskyně s jejich proslulými lodičkami.

„Paní průvodkyně je přivítala a řekla jim, že se právě ocitli v Punkevních jeskyních. Prohlídka byla nesmírně zajímavá a napínavá. Hlavně ve chvíli, kdy jim paní průvodkyně ukázala, jak vypadá pravá jeskynní tma. Zhasla světla, která ozařovala chodníček i kamenné stěny, a děti v tu ránu neviděly zhola nic.“

Ale příhod je v knize mnohem více, kdy se děti ocitnou ve strašidelném zámku, budou hledat umbošku lesní, dědeček jim povypráví něco ze svého dětství, podniknou dalekou cestu a další.
Kniha Kamarádi z naší ulice je pro děti od šesti let, ilustrace a obrázky jsou ideální, lahodí nejen dětskému oku, jsou velké i malé, krásně doplňují text.
Ale písmo je hustší, takže začínající čtenáři s tím můžou mít trochu problém, ovšem s pomocí rodičů jim to určitě půjde a byla by škoda o tohle vyprávění přijít, protože rozhodně stojí za to.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Kamarádi z naší ulice můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *