Kamarádi ze záhrobí – Iva Gecková

Autor: Iva Gecková
Ilustrace: Josef Pospíchal
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 112

„Když tam takhle seděli a naříkali asi čtvrt hodiny, viděli, jak se k nim blíží Martin Liška na svém frí-staj-lo-vém kole. Trénoval všechny možné smyky, triky a skoky a nutno říct, že by se ihned mohl přihlásit do nějaké soutěže, kterou by jistojistě vyhrál. Ale to už byl Martin u nich a zastavil před nimi smykem, až starostou a popelářem proletěla sprška kamínků odlétajících od kola.“

Je to tu sice samý nebožtík, ale mrtvo tu rozhodně není. Za hřbitovní zdí to žije. Sešla se tu povedená společnost – od motorkáře přes starostu až po ukašlaná dvojčata. Co tahle dušičková sešlost nestihla zaživa, to si vynahradí po smrti. Užijte si černý humor. Jsou tu veselé i napínavé příběhy kamarádů ze záhrobí. Černohumorné příběhy Ivy Geckové s nadsázkou ilustroval Josef Pospíchal.

Iva Gecková pochází z jihočeského Písku, kde vystudovala obchodní akademii. Po studiu dlouhou dobu pracovala ve státní správě a při třetí mateřské dovolené se konečně začala naplno věnovat svému koníčku – psaní. Pro Český rozhlas napsala několik pohádek, jejichž knižní vydání se chystá. Se svojí velkou rodinou žije v Lysé nad Labem.
www.iva-geckova.cz

Můžete mi věřit, že dětská knížka Kamarádi ze záhrobí předčí očekávání všech rodičů, kteří ji koupí svým dětem. Už titulní stránka uhrane všechny velké i malé čtenáře ilustrací, kterých je v knize tak akorát, ale jsou naprosto bombastické. Už jen u těch obrázků jsem se bavila a co teprve příběh. Výborně zpracováno!

Knížka, ač působí, že je rozdělena na kapitoly, které se věnují různým hrdinům, respektive duchům, přesto je pohádka celistvá a navazuje na sebe. Seznámíte se například s hodným a moc milým pánem, vlastně tedy duchem, Josefem Havelkou a třeba také dvojčaty, Toničkou a Jiříkem, kteří umřeli na tuberkulózu.
Že vám to přijde lehce morbidní? Může být. Ale když si odmyslíte, že se jedná o duchy, o lidi, kteří se po své smrti probudili na hřbitově, tak vám zbude jen vyprávění o tom, jaké příhody, nesnáze, trampoty, ale také radostné okamžiky se dají zažít po smrti.

Kamarádi ze záhrobí je již mou třetí knihou, kdy se setkávám s autorčiným psaním a zatím tedy můžu za sebe říct, že jednoznačně tento příběh vede! Možná právě ta „šílenost“, že se nejedná o živé hrdiny, ale mrtvé, že se všechno (nebo aspoň většina důležitých věcí) odehrává za hřbitovní zdí, je pro mne kouzelné. Myslím si, že ani děti se tohoto čtení nemusí bát, a tím pádem rozhodně ne ani rodiče, protože zde nedochází k ničemu nepřístojnému, snad jen Martin Liška se svou motorkou dělal poněkud velký humbuk, ale jinak jsou všichni duchové docela příjemní, milí a hodní.

„Neustále chodil a sbíral pohozené papírky, uhraboval štěrkové cestičky, zastřihoval trávu a bujně rostoucí keře, zametal a leštil náhrobní desky a náhrobky, odstraňoval ze soch na hřbitově holubí hovínka (pokud si je sochy neodstranily samy) nebo promazával hřbitovní bránu, aby nevrzala.“

Nakladatelství se podařilo tuto knížku naprosto vymazlit, téměř až k dokonalosti. Hlavně tedy ilustrace, které jsou, troufám si tvrdit, skvostné, tak křídový papír, velikost písma. Tohle dohromady dělá z knihy opravdu jednu z těch krásných a vhodných na výstavku do dětské knihovny.
Jediné, co mne trochu drží při zemi, tak jsou nějaké nesrovnalosti v ději samotném, ale pro děti, které to budou číst, se jedná o zbytečnosti, a proto o tom psát více nebudu. Dospělí si uvědomí pár faktů, které tak úplně nesedí s realitou, ale na druhou stranu, Kamarádi ze záhrobí je pohádka, autorka využila svou fantazii k tomu, aby mohla čtenáře obohatit o několik chvil plných radosti, smíchu a zábavy.

Možná se mezi vámi najdou rodiče, kteří tuto knihu svým dětem nechtějí koupit, právě kvůli duchům, ale já říkám, že by to byla škoda. Už od mala se děti dozvídají o tom, že duchové možná existují, tak stejně jako třeba andělé, čerti nebo vodníci, tak proč ne Kamarádi ze záhrobí, kteří jsou navíc všichni hodní a obětaví? 🙂
Určitě to není kniha určená pro batolata, ani pro nejmenší, ale od šesti let (odhadem) si myslím, že je to fajn. Nejsou tam žádní zombíci, zlí a krutí duchové, ale naopak postavičky, které vám vykouzlí úsměv na rtech.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Kamarádi ze záhrobí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *