Katka, Ťapka a nejlepší kámošky – Anica Mrose Rissiová

Autor: Anica Mrose Rissiová
Ilustrace: Meg Parková
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128

„Dneska v zoo uvidím opravdickou gorilu,“ oznámila jsem tátovi.
Můj brácha Tom si do mě rýpl: „Stejně jako vždycky, když se podíváš do zrcadla?“
„Pořád lepší než v něm vidět obrovského slimáka jako ty!“ oplatila jsem mu to hned.“

Katka a její nejlepší kamarádky Julie a Isabela se těší na školní výlet do zoo. Ale když chce Julie ukázat Katce žirafy nebo zebry, Isabela ji táhne k velbloudům nebo želvám – zkrátka se celý den o Katku přetahují! Vymyslí Katka s pomocí táty a věrného pejska Ťapky, jak zvládnout kamarádství ve třech?

Katka se s Ťapkou hlásí po druhé a to v knize Katka, Ťapka a nejlepší kámošky. Autorka hezky navazuje na její první díl, a ač je vždy vyprávění uzavřeno, takže můžou vaše holčičky číst na přeskáčku, nedoporučuji to.

Ono totiž to začíná tak, že Katka a její pes Ťapka mají jednu kamarádku, Julii. Něco se zvrtne, poté se něco narovná a najednou jsou tři kamarádky, přidala se k nim Isabela. A právě o přátelství třech dívek je tohle vyprávění.
Katka, Ťapka a její kámošky dokážou a hlavně ukážou všem svým čtenářkám, jak je důležité chovat se na rovinu ke všem svým kamarádkám, jak se vypořádat s přehnanou pozorností a dávat ji všem rovnoměrně, jak je to důležité jak pro hlavního aktéra, tak pro jeho okolí.

„Jasně, že je to fér,“ namítla jsem. „Ty jsi byl ve třetí třídě taky se školou v zoo. A já jsem tam nebyla ještě nikdy.“
„Ale byla.“ Ukázal na mě svou lžící. „Odkud si myslíš, že tě máme? Máma s tátou tě našli v pavilonu opic.“

Katka se svou třídou jedou do zoo a neskutečně moc se těší, protože v zoo nikdy nebyla. Těší se na zvířata, o kterých jim paní učitelka už říkala, že je tam uvidí. Těší se také na to, jak krásně stráví tento dobrodružný den se svými nejlepšími kamarádkami, s Julií a Isabelou. Jenže už na začátku dojde k rozkolu a to se pak s holkama veze i po celou dobu školního výletu. Jak tohle dopadne, to neví nikdo, kdo si knihu Katka, Ťapka a nejlepší kámošky nepřečte.

Autorka opět v příběhu zaválela a zasadila do vyprávění spoustu okamžiků, které jsou opravdu veselé. Samozřejmě nezapomněla na to, aby byl příběh poučný pro všechny malé čtenářky.
Katka je ve třetí třídě, a právě takto starým dívkám doporučím knihu k přečtení. Je zde spousta krásných ilustrací, ale také hodně textu, ovšem ten je tištěn velkým fontem, tudíž se bude velmi dobře číst i těm, které trochu se čtením bojují.
A hlavně, příběh Katka, Ťapka a nejlepší kámošky je zábavný, plný dobrodružství a krásného, velkého přátelství, takže se malé čtenářky rozhodně nudit nebudou.

Pokud máte doma malou čtenářku, které chcete dát přečíst milý příběh o opravdovém přátelství, tak tato kniha bude pro ně ideální. Ale přimlouvám se, začněte autorčinou první knížkou a to Katka, Ťapka a kamarádství v ohrožení, aby vaše dítka pochopila, proč teď bojují holky ve třech… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Katka, Ťapka a nejlepší kámošky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *