Kazatel – Honza Vojtíšek

Autor: Honza Vojtíšek
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2019
Počet stran: 327

„Přešel ke stolu. Rychle přelétl jeho obsah. Nějaké lahvičky, pár srolovaných papírů, prázdný kalamář s nalomeným husím brkem. Průhledná karafa se spirálou, zpola plná narudlé tekutiny. Vedle kovový pohár s jakousi rytinou postav klanějících se bohu slunce. Nebo tak něco. Obrazec vypadal hodně kýčovitě.“

Kazatel je temný, mrazivý hororový román o středověkém knězi Řehořovi a mladíkovi ze současnosti, Gabenovi. Jedině jejich společné úsilí jim dává šanci jednou provždy skoncovat s něčím, co nechce nic víc než se dostat na světlo. Za jakoukoli cenu!

Když jsem v létě viděla u kamarádky recenzi na knihu Kazatel, řekla jsem si, že tohle by nemuselo být vůbec marné. Domluvila jsem se s nakladatelstvím a během pár dní měla knihu doma. Sice mi docela dlouho trvala tato recenze, ale nakonec je na světě a vy si teď můžete přečíst můj názor na český horor z pera Honzy Vojtíška.

Nejdříve bych ráda zmínila, že s autorem jsem již měla tu čest, a to osobně, kdy jsem na veletrhu Svět knihy v Praze byla na jeho besedě, kterou měl společně s dalšími hosty. Pan Vojtíšek na mne působil jako „cool“ člověk, věděl, o čem mluví, co si od hororu představovat a sem tam i použil něco vtipného ve své řeči, takže jsem se pobavila, a proto jsem si nadšeně mnula ruce nad jeho knihou. Konečně jej poznám i z jiného pohledu.

Kazatel je tajemný, hororový příběh, který se odehrává ve dvou rovinách. Tou první je minulost, středověk, 15. století, kde je hlavní postavou kněz Řehoř a tou druhou současnost, v níž má hlavní roli mladý kluk jménem Gabriel, ale nechává si říkat Gaben. Zde nastal první kámen úrazu, jméno Gaben se mi vůbec nelíbilo. Neuměla jsem se s tím smířit.
Kněz Řehoř se ve svém příběhu dostane do jeskně, která se „objevila“ a není prozkoumána. Rozhodne se tam vkročit, ale v tu chvíli netuší, jaké to bude mít pro něj fatální následky.
V přítomnosti Gaben se díky svému kamarádovi, kterému pomáhá s jeho experimenty, dostane mimo realitu a při svém návratu netuší, že i pro něj má tohle „cestování“ fatální následky.
Obě postavy se totiž při návratu ze svých poutí mění a tím čtenář získává přesně to, po čem prahne. Velkou dávku tajemna, mystiky, zvláštních úkazů.

„Kazatel silně stiskl víčka, promnul si prsty a pohlédl na Gabena.
„Mluvím teď k tobě. A doufám, že mi odpovíš ty. Chceš se toho zbavit?“

Pro některé vítaným, pro jiné zatracovaným prvkem této knihy je prostředí, kde se děj odehrává. Konkrétně je to u nás. V České republice.
Dějová linka, která se týká kněze Řehoře, byla skvělá, tam mi přišlo, že vše sedí do puntíku, dokonce jsem si dokázala zhmotnit kostel, kde měl kněz zázemí, skálu, která se otevřela.
Jenže v případě Gabena už to pro mne byl problém. I když jeho kamarád Martin měl normální jméno, Gaben mi nejde přes pusu ani teď, když to píšu, pak se tam objevilo pár dalších postav, u kterých jsem si nebyla jistá, jestli je to pro naše končiny v pohodě. Autor měl svůj záměr, a věřím, že někteří čtenáři tohle ocení, ale u mě to úplně nevyšlo.

Musím se přiznat, že jsem se těšila na takové to mrazení, když vidím slova jako horor, tajemný, temný příběh, tak doufám, že bez světla nepůjdu na záchod. Jenže tady to opět na mě nepůsobilo tak, jak jsem si představovala.
Jsou tam určité pasáže, které jsou nechutné a zacházejí opravdu do divokých detailů, a z těch mi sem tam mráz po zádech přeběhl, ale jinak to bylo pro mne docela „klidné“ čtení.

Co se mi naopak velmi líbilo, tak je fakt, že autor zde v knize Kazatel ukázal všem, jak má bohatou slovní zásobu a že má co nabídnout. Hlavní plusové body u mne získal díky zápletce, můžu říct i díky ZLU, které je pochopitelné, můžu říct i uchopitelné a dokážu si jej nějakým způsobem zhmotnit. Zlo má zde konkrétní podobu, takže nemusíte se bát, že by ve vás vyvstaly nějaké otázky, ale na druhou stranu, ke konci se možná nějaká vyloupne, kdo ví?! 🙂

Za mě je Kazatel dobrým čtením, nechci říct průměrným, protože to slovo průměrný v mých očích negativně působí, ale není to kniha, kterou bych si znovu přečetla a není to ani příběh u kterého bych se bála. Což mne trochu mrzí, ale zase neházejme flintu do žita. Sto lidí, sto chutí a věřím, že je zde spousta čtenářů, kteří si tento příběh užijí na sto procent se vším všudy.
Rozhodně nelituji času, který jsem čtením strávila a děkuji za rozšíření mých čtecích obzorů. Tohle určitě nebude poslední kniha českých hororových autorů.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Golden Dog, kde si knihu Kazatel můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *