Kirke – Madeline Miller

Autor: Madeline Miller
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Opravdu jsem se někoho takového bála? Vážně jsem se před nimi deset tisíc let krčila jako myš? Teprve teď jsem chápala Aietovu troufalost, jež mu dovolila stanout před naším otcem jako závratný horský štít. Když jsem kouzlila, připadala jsem si také tak mohutná a mocná. Sledovala jsem, jak po nebi ujíždí otcův planoucí vůz.“

V paláci boha slunce Helia, nejmocnějšího z Titánů, se narodí dcera. Malou Kirku všichni považují za nedochůdče – nevládne na první pohled zřejmou mocí jako její otec ani zlomyslnou krásou jako její matka. Teprve když se pokusí zahnat samotu mezi smrtelníky, zjistí, že přece jen dostala do vínku jisté nadání – čarodějnou moc, jež jí dovoluje měnit sokyně v příšery a postavit se samotným bohům.
Román Kirke se svými plnokrevnými postavami, podmanivým jazykem a stránkami plnými napětí nabízí mistrovsky zpracovaný příběh o rivalitě mezi příbuznými, palácových intrikách, lásce a ztrátě a přináší svědectví o nezdolné ženské síle ve světě ovládaném muži.

Madeline Miller se narodila v Bostonu a vyrostla v New York City a Filadelfii. Vystudovala Brown University a získala zde tituly BA a MA z klasických studií. Posledních patnáct let přednáší a doučuje latinu, řečtinu a dílo Williama Shakespeara. Její první román Achilleova píseň (česky Host, 2014 a Slovart, 2019) byl v roce 2012 vyznamenán oceněním Orange Prize for Fiction a stal se bestsellerem New York Times. Byl přeložen do pětadvaceti jazyků. Madeline Miller píše také eseje, které byly publikovány v řadě periodik, jako jsou The Guardian, Wall Street Journal, Lapham´s Quarterly nebo NPR.org. V současné době žije v Pensylvánii poblíž Filadelfie.

Kirke je příběhem o silné ženě, která se z naivní holčičky stala mocnou, sebevědomou čarodějkou. Tento román, obsahující spoustu prvků z řecké mytologie osloví převážně dámy – čtenářky, které dokážou ocenit nádhernou češtinu a skvělý děj, jenž i přes všechny události je pomalu plynoucí, ovšem v žádném případě nudný.

Kniha Kirke vyšla na Velký knižní čtvrtek a rozhodně si zaslouží pozornost čtenářů, a to nejen milovníků a fanoušků řecké mytologie.
Hlavní postava, což je Kirke, provází celým příběhem a ten je vyprávěn tedy její postavou. Ze všeho nejdříve se budete na svět bohů, polobohů, smrtelníků a dalších bytostí dívat očima malého dítěte, které je pro svůj skřípavý hlas a nehezkou tvář odsouzeno k titulu „ošklivého káčátka“, jež nechce žádný muž.
Později se díky Kirke budete na tento bohémský svět dívat očima dospívající ženy, která všem ukáže, co dokáže se svou touhou, oddaností a zvídavostí.

Přiznám se, dobrovolně a bez mučení, že ze začátku jsem měla docela problém se zorientovat v tom, kdo je kdo, kdo kam patří a kdo má jaký úkol. Postupem času se ale vše vykrystalizovalo, a já se dozvěděla nejen spoustu nových informací, ale hlavně, což je nejdůležitější, dostala příběh, o kterém řeknu, že se k němu určitě jednou vrátím.

Život Kirke, její dětství, příkoří, kterým si musela projít, její nalezení vlastní podstaty a magie v sobě samé, její prozření, co všechno dokáže, i když byla ve vyhnanství, bylo tím rozhodným motorem, kvůli čeho dokážu o tomto románu říct, že byl úžasný.
Ač tam dochází k několika vypjatým, napínavým situacím, stejně se vše ubírá ve velmi poklidném tempu, ale zdaleka mi to nevadilo, jako u jiných knih. Kirke je prostě výjimečná.

„Během minuty tak rozluštil jednu z velkých hádanek mého života. Zvedla jsem ruce ke svému hrdlu, jako bych se mohla té podivnosti, jež se v něm skrývala, dotknout. Bohyně s hlasem smrtelnice. Byl to pro mě šok, zároveň jsem však někde hluboko uvnitř cítila, že je mi tato novina přece jen trochu povědomá.“

Velkým plusem knihy je dozajista její přebal a i její zpracování. Na první pohled nádherné pokoukání, na pohled druhý to samé. Když kolem ní projdete v knihkupectví, nemůžete ji minout. Vyniká mezi ostatníma. Naprosto s přehledem. A až ji budete držet v ruce, třeba v tom knihkupectví, sundejte přebal a čekejte další skvost.

Co se autorce povedlo na sto procent, tak je popsání prostředí, kde se příběh odehrává, s tím, co dokázala, budete mít pocit, že mořské vlny omývají vaše nohy, a že cítíte ve vlasech nejen vánek, ale také slunce.
Další je perfektně zpracovaná hierarchie bohů, antických hrdinů, ale také smrtelníků, co pro ně znamenali. A v neposlední řadě je skvělý samotný příběh Kirke, který je citlivě napsán, ale s důrazem na odvahu vzepřít se i těm nejmocnějším bytostem a jít si svou vlastní cestou.

Nemám v sobě už více slov, přečtěte si to!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Kirke můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *