Kletba vítězů – Marie Rutkoski

Autor: Marie Rutkoski
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2018
Počet stran: 349

„Na kůži cítila ledové jiskřičky. Sníh padal na ni a padal i na Arina, ale Kestrel si byla jistá, že žádná ze sněhových vloček se nikdy nemůže dotknout jich dvou zároveň.“

Některá vítězství stojí víc, než jen velký balík peněz…
Jako dcera mocného valoriánského generála si Kestrel užívá bezstarostného života. Její osmnácté narozeniny se ale blíží a ji čeká zásadní rozhodnutí: buď se přidá k armádě, nebo se vdá.
Když jednoho dne míjí na trhu místo, kde právě probíhá prodej otroků, upoutá její pozornost mladík hrdě vzdorující ponížení, kterému je vystaven. Kestrel se impulzivně pustí do dražby a vyhraje. Vítězstvím však na sebe přivolá kletbu, jejíž následky ji budou stát mnoho.
Zakázané přátelství, které mezi nimi záhy vznikne, se stane nebezpečným nejen pro ně, ale i pro celou zemi. Kestrel – představitelka silného národa dobyvatelů a válečníků, a Arin – otrok z pokořeného národa Herranů, se totiž stanou důležitými figurkami ve vysoké politické hře plné intrik, tajemství a zrady…

Marie Rutkoski vyrostla na předměstí Chicaga jako nejstarší ze čtyř dětí. Po absolvování University of Iowa žila nějaký čas v Moskvě a Praze. V současné době bydlí s manželem v New Yorku. Vyučuje na Brooklyn College renesanční drama, dětskou literaturu a kreativní psaní. Je autorkou série Kronos Chronicle, za jejíž první díl The Cabinet of Wonders získala řadu ocenění, včetně Indie Next Kids´ List Great Read a Bank Street Best Children´s Book of the Year.

Kletba vítězů byla trefa do černého! Naprosto skvělá, jednoduše napsaná kniha, která mě zaujala nejen hlavními hrdiny, ale také prostředím a samotným příběhem. Nemůžu se dočkat pokračování, je to první díl ze tří a já věřím, že tohle bude ještě zajímavé.

Kestrel je mladá holka, která je postavena před zdánlivě neřešitelnou situaci. Tomu ovšem předchází ještě návštěva trhu, kde koupí otroka, který ji svým vlastním způsobem uhrane. Přihazuje tak dlouho, dokud není její. Ale proč? Co ji na něm tak zaujalo?
Příběh se odehrává ve smyšleném, nějakém historickém prostředí, které je ale autorkou popsáno tak úžasně, že byste se ve všech uličkách, s trhem otroků a pomerančovými sady chtěli ocitnout.
Arin je kluk, kterému bylo „odepřeno“ dětství a také rodina. Protlouká se životem jak se dá, ale jednoho dne přijde ta chvíle, kdy získá moc, aby se aspoň pokusil získat zpátky to, na čem mu v životě nejvíc záleží.

Kestrel je velmi sympatická hrdinka, které budete fandit a chápat, co dělá a proč. Já se do její situace dokázala vžít a chápala jsem každý záměr, co ji k tomu vedlo. I přesto, že někdy na mě byla pomalejší nebo opatrnější, protože já být na jejím místě, už bych dávno zatnula drápy do své „kořisti“, k ní její povaha seděla. Na konci příběhu mě dostala do kolen, netušila jsem, že je tak silná, jak se ukázala být.
Arin, otrok, kterého si Kestrel koupila na trhu, je tajemný mladík. Začne Kestrel opatrně, pomalu odkrývat téměř vše, co umí a neumí a já se nestačila divit, s jakým klidem to nejen Kestrel přijímá, ale některé věci i oplácí. S jakou grácií nechá svou reputaci za sebou a soustředí se jen na sebe. Přitom v době, kdy se příběh odehrává tohle nebylo normální a o to víc se mi líbila hlavní hrdinka, protože se dokázala povznést nad názory okolí a dělat si, co se ji zachce.

„Namiřte kýly tam, kde se lámou vlny, četla. Po mořské soli na cestu se vydejte.“

Kletba vítězů je kniha, kterou jsem slupla jako malinu a po dočtení se dostavil pocit, že mám málo. Potřebuju mnohem víc. Je to přesně ten příběh, u kterého nutně musím číst dál, protože se dostávám úplně mimo realitu a neskutečně si to užívám. Líbily se mi všechny postavy, a to i Jess, kamarádka Kestrel, se kterou bych normálně třískla o zem, jak byla povrchní. Ale přesto měla silné chvilky, které dokazovaly, jak je dobrou přítelkyní a rádkyní.

Původně jsem přemýšlela, že si nechám nějakou rezervu v tom hodnocení, které přijde, ale i s postupem času si uvědomuju, jak se mi příběh líbil. Jak mám problém se začíst do jiné knihy a proto budu hodnotit plným počtem. I přesto, že je Kletba vítězů určena mladším čtenářům, já si ji ve svých letech užila na sto procent a budu ji doporučovat dále.
Najdete zde všechno, od romantického brnkání až po pořádnou porci napětí a také nějaké to úmrtí, které vás úplně nepotěší.

Takže, pokud hledáte příběh, který bude lehce a bez zbytečných složitostí napsaný, který vás přenese do jiné doby a dá vám skvělý spád a napětí, který vás ohromí a bude bavit, není nic jednoduššího, než si tuto knihu koupit. Za mě tedy:

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Kletba vítězů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *