Kniha o životě a smrti – Axel Munthe

Autor: Axel Munthe
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 469

„V čem tkví tajemství úspěchu? Že člověk vzbuzuje důvěru. Co je to důvěra? Odkud pramení – z hlavy, nebo ze srdce? Má původ ve vyšších sférách naší mentality, anebo je to mohutný strom poznání dobra a zla, jehož kořeny sahají až do samotných hlubin naší bytosti?“

Švédský rodák, módní lékař v Paříži a v Římě, člověk s neuvěřitelně silnou láskou ke slabým a bezmocným, zachránce životů lidí a zvířat, sběratel antických pokladů, muž, jenž si postavil dům snů. A jenž prohlásil:
Co toužíte zachovat, o to přijdete – čeho se vzdáte, to s vámi zůstane navždy.
Axel Munthe.
Jeho kniha, jedna z nejčtenějších ve světové literatuře a přeložená do více než padesáti jazyků, často úmyslně vzdoruje realitě plynoucího času: události deseti let jsou přeneseny do jediného střídání ročních období, zatímco týden se může jevit jako rok. Jsou tu podivně nejisté obrazy, jejichž odpojení od času a příčinnosti způsobuje závrať. Proud vyprávění nás nese teď tím, za chvíli jiným směrem. Snad tohle jsou důvody, že obliba téhle knížky je tak trvalá…

Kniha o životě a smrti patří mezi nejčtenější knihy světa, byla přeložena do více než padesáti jazyků a když se podíváte na její hodnocení, kdekoliv, kde se nějaké hodnocení uděluje od čtenářů, překvapí vás, jak jsou vysoká. Ale poté, co si knihu přečtete, už překvapeni nebudete.
Já se do čtení ponořila s velkým očekáváním, která byla naplněna. Navíc obálka od Tomski&Polanski je opět skvělá!

Prvních asi padesát stran, jsem se neuměla začíst. Netušila jsem, co od čtení očekávat, proto mi ten začátek přišel kostrbatý a nijaký. Jenže od chvíle, kdy se Axel stal lékařem, kdy začal léčit hraběnku na kolitidu, už jsem byla doma a naprosto jsem hltala každou stránku, každé písmenko.
Život tohoto muže nebyl vůbec jednoduchý, ale přišlo mi, jako by se svým stoickým klidem proplouval všemi bouřemi bez jakéhokoliv problému, bez zakolísání. Jeho přístup k životu, k lidem a zvířatům, byl obdivuhodný a ač mi přišlo, že někdy si protiřečil, bylo to jeho součástí a já se do toho bláznivě zakoukala.

Kniha o životě a smrti je sice biografií autora, ale psána takovým způsobem, aby na vás působila jako deník, s těmi nejdůležitějšími událostmi, které se Axelovi staly a které ho nějakým způsobem posunuly v jeho životě dál.
Díky němu si dokážu představit, že odcestuji na Capri, tam si postavím svůj vlastní San Michel a už nikdy se nevrátím zpět do ČR. Ten jeho sen na mne působil doslova jako balzám na duši.
Líbilo se mi, že je v příběhu zakomponována spousta filozofických úvah, ale takovým způsobem, aby je zachytil každý a čtenář si mohl sám domyslet, co se za tím vším skrývá. Jemným popostrčením od autora se dostanete na vlnu jeho myšlenkových pochodů a ať už s ním budete souhlasit, nebo ne, rozhodně jej nebudete zatracovat, ale obdivovat, jak se se vším popral.

„Kdyby člověk znal hodinu své smrti, neunesl by život.“

Kniha o životě a smrti vyšla poprvé v roce 1929, a proto o ní můžu s klidným svědomím říct, že je nadčasová. Oblíbené slovo dnešních recenzentů a kritiků – že je něco nadčasové. Ale spousta knih, které vyšly dávno předtím, než se u nás objevily všechny ty bestsellery a různé nové žánry, mají co dát svým čtenářům a je jen dobře, že nakladatelé sahají nejen k novým autorům, ale také už k těm ověřeným, že se knihy, jako třeba tato, dostane v novém kabáte k dnešní generaci čtenářů.
Já bych se do čtení knihy z roku 1929 nepustila – přiznám se dobrovolně, a bez mučení, ale když ji nakladatelství Leda vydalo v nové reedici, s překladem, který je mi blízký a tím pádem pro mne čtivý, není už důvod se ji vyhýbat.

Jsem za to ráda, že k tomu došlo a já si tento příběh, o muži, který byl módním lékařem v Paříži a Římě, o muži, který miloval zvířata a lidi, o muži, který si postavil svůj dům snů, mohla přečíst.
Kniha o životě a smrti totiž v sobě ukrývá mimo jiné i spoustu nádherných myšlenek, které nejen že stojí za poznamenání, ale také za to, abych se nad nimi zamyslela, abych si řekla, že tohle je přece zatraceně pravda opravdická.

Nejsem ten typ čtenáře, který by četl jen „knihy na úrovni“, víte, že přečtu vše, od young adult až po složení ledu, co se mi tvoří v mrazáku, ale když vím, že kniha může čtenáři hodně dát, že mu může otevřít dveře v novém způsobu uvažování, tak ji doporučím, ač to třeba nepatří do jeho oblíbeného žánru. Jsou knihy, které by si měl každý přečíst a mám za to, že Kniha o životě a smrti se mezi ně řadí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Kniha o životě a smrti můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *