Knihkupectví na Bylinkovém náměstí – Éric de Kermel

Autor: Éric de Kermel
Nakladatelství: Metafora/edice 7lásky
Rok vydání: 2019
Počet stran: 262

„Život za nic nestojí, ale nic se nevyrovná životu.“

Iniciační cesta do země knih začíná… Natálie a Nathan vychovali dvě děti a ocitají se ve věku, kdy je důležité společně začít novou životní etapu, a tak se rozhodnou pro odvážný krok – opustí Paříž a zamíří do půvabného středověkého městečka Uzès na jihu Francie, kde Natálie, původně profesorka francouzštiny, koupí malé knihkupectví. Tím si splní svůj dávný sen – žít mezi knihami. Se svou velkorysostí, empatií a životním elánem dokáže Natálie rychle porozumět všem, kdo vcházejí do dveří jejího obchůdku. Stává se jejich důvěrnou posluchačkou a svého druhu „apatykářkou“, která namísto léčivých bylin a čajů ordinuje svým „pacientům” knihy na míru. Knihkupectví na Bylinkovém náměstí ožívá příběhy Natáliiných zákazníků – ať už to je mladá dívka Cloé s velmi přísnými rodiči, která si touží rozšířit literární i životní obzory, neúnavný cestovatel Filip nebo pošťák Arthur, který sní o životě herce… Majitelka knihkupectví v Uzès naslouchá citlivým příběhům plným něhy, humorným i smutným životním historkám a svým zákazníkům vždy ráda doporučí, která kniha je pro ně právě teď ta pravá. Z kouzelného knihkupectví na náměstí s platany na vás dýchne atmosféra půvabného jihofrancouzského městečka, kde z každé všední drobnosti čiší vyhlášené francouzské umění žít neboli „joie de vivre“. Vyprávění Érica de Kermel je poctou knihám, čtenářům a knihkupcům. Knihy a vztahy k nim jsou součástí příběhu, který je plný odkazů na známé i méně známé knížky, mezi nimiž si určitě vyberete tu svou.

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je příběhem, který dá svým čtenářům další příběhy. Hlavní postavou je Natálie, ale přestává být hlavní hrdinkou ve chvíli, kdy k ní do knihkupectví vkročí nějaký zákazník.
Všechno, co je zde v knize napsáno, je téměř až poetické, spousta nádherných a úžasných myšlenek, citátů, které ve čtenářích můžou rozjitřit různé emoce.

Natálie je učitelkou na škole, ale protože jsou se svým manželem, dá se říci, dobrodruzi, rozhodnou se odstěhovat ze zaplněné Paříže do Uzés, malého městečka v departmentu Gard. Při svých toulkách městem v prvních dnech, natrefí Natálie na knihkupectví, které je k prodeji, a protože je učitelka literatury, ke knihám má blízko, je to pro ni znamení, že do koupě má jít.
A tak se stává Natálie majitelkou knihkupectví, které není ale úplně obyčejným obchodem. Její znalosti nejen knižních světů pomůžou nejednomu člověku, který k ní zavítá s úmyslem koupit si něco pěkného na čtení…

„Když se odnaučíš doufat, naučím tě chtít.“

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je rozděleno do několika kapitol, kdy v každé má hlavní místo jiná postava. Seznámíme se s umělcem, který kvůli svým obrazům procestuje téměř celý svět, s mužem, jenž posílá různé knihy vždy na jedno místo, se ženou, která ukáže Natálii, jak je důležitá pro některé lidi víra.
Každá kapitola se věnuje jinému životnímu osudu, ale jednoho jmenovatele mají společného – a to jsou knihy.

O knihách, o různých autorech a jejích dílech, se zde dozvíte mnoho. Líbilo se mi, jak se autor snažil nám, čtenářům, přiblížit knihy, které nejsou úplně známé. Na konci je výčet všech děl, o kterých se v příbězích mluvilo, a já si jich pár vypsala, musím se po nich kouknout.
Nejsou to žádné „bestsellery“, takže nečekejte, že budete všechny znát, ale spíše jde o klasickou literaturu, která vás, nějakým způsobem, což Natálie hodně hezky poví, může posunout v životě zase o kousek dál.

„Myslím, že první zlaté pravidlo lásky je, že nesmí působit utrpení, nikdy! Láska působící utrpení je znamením, že je třeba ji rychle opustit…“

Pro mne a můj zápisníček, byly také důležité různé citáty a myšlenky, kterých je v knize několik. Tak, jak si hlavní hrdinka vede zápisníky s úryvky z knížek, mám to stejně. Už jich mám pět, a pořád je co zapisovat. Tato kniha mi ale dala nejvíc. Četla jsem ji v době, kdy mi nebylo úplně nejlíp a dokázala ve mne vyvolat nejen smutek, ale také naději. Jeden citát byl: „Pokud je nutné si vybrat mezi tím, co ničí, a něčím jiným, nejistým, dávám přednost vykročení k tomu nejistému. Protože právě v téhle nejistotě spočívá naděje.“ A tohle si namaluju na zeď! 🙂

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je také hodně filozoficky zaměřené, různé co by kdyby na vás vykouknou. Donutí vás přemýšlet nejen nad hrdiny, ale i nad sebou samým. Je to určité pohlazení po duši, ale také pořádný vítr ve vlasech, záleží na tom, z jaké strany se na všechny ty životní osudy podíváte.
Věřím, že každý, kdo se pustí do čtení, si najde v příbězích to své, objeví třeba i svůj citát či myšlenku, kterou bude chtít možná právě na tu zeď. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Knihkupectví na Bylinkovém náměstí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *