Knihkupectví pana Livingstona – Mónica Gutiérrez Artero

Autor: Mónica Gutiérrez Artero
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 248

„Jedné noci za úplňku, během pikniku ve světle staré svítilny pod střešním oknem Moonlight Books, pan Livingstone poprvé požádal Sioban o ruku.
„Vezmi si mě,“ řekl, zatímco si s nakladatelkou připíjeli skleničkou chardonnay.
„Edwarde!“
„Mám všechny knihy z tvého edičního plánu. Takhle vypadá láska.“
„Láska ke knihám.“
„Vezmi se mě kvůli knihám.“
„To zrovna.“
„Vezmi si mě kvůli mým penězům.“
„Ty žádné peníze nemáš.“
„No tak si mě vezmi, protože tě miluju, jak jsem ještě nikdy nikoho nemiloval. Dokonce ani knihy.“

Mladá archeoložka Agnes Martíová se z rodné Barcelony přestěhovala do Londýna v naději, že najde práci v jednom z britských archeologických muzeí. Když se však po několika měsících neúspěšného hledání chystá zklamaně vrátit domů, při melancholické procházce čtvrtí Temple zabloudí do útulného knihkupectví Moonlight Books.
Bručounskému majiteli Edwardu Livingstonovi se bystrá dívka ihned zamlouvá, a tak ji zaměstná jako svou pomocnici. Třebaže se Agnes nevzdává svého archeologického snu, brzy propadá kouzlu onoho obchodu i jeho stálých návštěvníků, jako je přemoudřelý chlapeček Oliver Twist, horlivá čtenářka paní Dresdenová, mlčenlivý spisovatel píšící ve světle modré lampičky nebo Edwardova sympatická přítelkyně, nakladatelka Sioban, a zjišťuje, že Edward není zas takový misantrop, za jakého se vydává.
Poklidný každodenní život knihkupectví však naruší krádež – drahocenný deník Edwardova předka zničehonic zmizí a Agnes se obává, že podezření padne na ni. A když se navíc vyšetřování ujme pohledný inspektor John Lockwood, archeoložka přijde o poslední zbytky klidu.

Knihkupectví pana Livingstona je knihou, která mi připravila opravdu velké překvapení. Čekala jsem romantiku, spojenou s knihami, ale že se budu tak dobře bavit a několikrát se od srdce upřímně zasměju, nebo že se co chvíli budu culit jako měsíček, to jsem neočekávala. Tohle čtení bylo kouzelné, sedlo mi do nálady a trvalo nějaké 4 hodiny po obědě. Výborná záležitost.

Edward Livingstone je majitelem malého knihkupectví Moonlight Books, kde na vás už jen přes stránky dýchne přesně ta atmosféra, kterou od takového obchodu očekáváte.
Agnes Martíová se rozhodla opustit rodné Španělsko a zkusit štěstí v Londýně. Profesí je archeoložka a doufá, že v Londýně se uchytí, bude mít stálou práci, kterou miluje. Jenže všechno je jinak. Jakmile se ocitne v knihkupectví Moonlight Books, všechno se změní a Agnes začíná tušit, že není důležité za každou všechno lámat přes koleno a ono to štěstí přijde samo.
Knihkupectví pana Livingstona je obchodem, kde se setká spousta lidí, každý je úplně jiný, ale spojuje je mnoho jiných věcí, nejen láska ke knihám.

„Co byste si chtěla přečíst tenhle týden?“
Paní Dresdenová ani na okamžik nezaváhala a odpověděla:
„Horor.“
„Opravte mě, jestli se pletu: matně si vzpomínám, že Stephen King už vám za vyučenou dal.“
„King se mi moc líbí, ale chci zkusit jiného autora.“
„Co vám nahání strach?“
Paní Dresdenová pokrčila rameny a Edward si všiml, že přišla do knihkupectví v papučích.
„Vidím, že dneska už vás jen tak něco nevyděsí,“ zhodnotil.
„Když jsem byla mladá, strach mi nahánělo daňové přiznání, babiččiny příběhy o ponocných a moje svatební noc.“

Měla jsem tušení, že Knihkupectví pana Livingstona bude mít v sobě romantickou linku, což jsme se nemýlila. Ale že se mi dostane i spousta zábavných a úsměvných okamžiků, to by mne ani nenapadlo. Autorka skvěle naservírovala svým čtenářům v tomto příběhu mix romantiky a humoru, který vás zaručeně pobaví a odvede vás pryč z reality.

„Promiňte,“ obrátil se zdvořile na pana Livingstona, „potřebuju si přečíst Alenku od Lewise Carrolla.“
„V říši divů nebo Za zrcadlem?“
„U sebe doma, prosím.“
„Propána! Hned vám běžím najít vydání s oběma díly. Jestli si někdo v tomhle městě zaslouží přečíst Carrolla, jste to vy.“

Knihkupectví pana Livingstona je příběhem, u kterého se nemusíte nijak rozčilovat, nebudete tápat ani muset hádat, i přesto, že na scéně bude i Lockwood ze Scotland Yardu, je to čtení, u kterého se zaručeně pobavíte a možná i zasníte. Já to tak teda měla, celou dobu jsem si představovala, jaké by to bylo, mít takové malé knihkupectví… Ach, to je božská představa, fakt že jo…
Všem, kteří se na čtení chystáte, tak přeji příjemnou četbu, i když na konci je to moc okaté všechno, stejně si každou stránku užijete na sto procent. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Knihkupectví pana Livingstona můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *