Koho má znát správný Čech – Michal Vaněček

Autor: Michal Vaněček
Ilustrace: Václav Ráž
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 144

„Bratříčku, nevzlykej,
to nejsou bubáci
Vždyť už jsi velikej,
to jsou jen vojáci“

Víš, které naše osobnosti se celosvětově proslavily? Co velkého dokázaly, proč se staly slavnými, v čem vynikaly nebo v čem byly a jsou výjimečné? V této knížce se dozvíš odpovědi nejen na tyto otázky, ale také spoustu dalších informací a zajímavostí o významných lidech naší země a zjistíš, co by o nich měl znát každý správný Čech, Moravan i Slezan!
Máme právo být hrdi na to, co všechno naše osobnosti dokázaly. Kam díky nim naše malá země posunula vědu a techniku, jak a čím přispěla na světové výzkumy a objevy. Dozvíte se, co úžasného jsme dokázali v umění nebo kam jsme posunuli lidské možnosti i výkony ve sportu.
Tato kniha pro vás jistě bude inspirací a připomene vám, proč být hrdí na naše významné osobnosti, a také na to, že žijete právě v České republice!

S autorem Michalem Vaněčkem jsem již měla tu čest, nejen co se týče těchto velkoformátových knih pro děti, ale také co se týká knih pro dospělé.
Ovšem nikdy mne nepřestane udivovat, jak umí hezky psát informace o důležitých místech či osobnostech nebo věcech v naší republice tak, aby to bavilo i menší čtenáře.

Koho má znát správný Čech je v pořadí třetí knihou, která se mi dostala do rukou. Je „stejná“ jako předešlé, plná zajímavých informací o různých osobnostech z naší vlasti. Ať už o spisovatelích, o hercích, zpěvácích, politicích nebo sportovcích.
Autor sám v úvodu píše, že bylo těžké vybrat sto nejdůležitějších lidí, kteří měli vliv na Česko, protože kdyby měl jmenovat všechny, knihu by nikdo neunesl a to je pravda.

Líbí se mi, že se snažil do tohoto pomyslného žebříčku začlenit i takové osobnosti, které jsem já neznala, které nejsou tak známé jako jiní lidé a tím pádem se může kdokoliv z nás něčemu přiučit.

„V postavách konkrétních lidí s konkrétními jmény dostává naše historie zcela konkrétní obrysy, v nichž vyvstávají úspěchy i osobní tragédie.“

Každá osobnost v knize má svůj malý medailonek, který je ovšem plný důležitých prvků a pokud si bude někdo myslet, že je toho málo, rozhodně si může dohledat další fakta na internetu.
Za mne je to ovšem skoro vyčerpávající studnice vědomostí a věřím, že až můj syn doroste do věku, kdy bude některé osobnosti probírat ve škole, kniha Koho má znát správný Čech se mu bude hodit.

Chcete ochutnávku jmen, na koho na stránkách můžete natrefit? Tak třeba známý fotbalista Petr Čech, objeví se (pro mne neznámá) českofrancouzská malířka Marie Čermínová (Toyen), rozhodně nechybí Karel Jaromír Erben, Sigmund Freud, Miloš Forman nebo Jan Masaryk.
Velkých jmen je zde opravdu rovná stovka, věřím, že se budete při čtení nejen bavit, ale také svým způsobem vzdělávat, či si osvěžovat paměť.

Na konci knihy Koho má znát správný Čech je pár vysvětlivek, ty jsou víceméně určeny právě dětem a týkají se zejména politického života, aby čtenářům autor přiblížil určitá hesla a co si pod tím mají představit.
O ilustrace se postaral můj oblíbený ilustrátor Václav Ráž a u některých obrázků jsem doslova kulila oči, jak dokázal osobu vystihnou. Třeba známá herečka Jiřina Jirásková nemá v knize skoro žádnou konkurenci. 🙂

Pokud máte doma děti, které zajímá historie naší republiky a kdo ji výrazně omluvil, nebo naopak máte doma malého školáka, který uvítá zajímavé informace o osobnostech naší vlasti, pořiďte jim knihu Koho má znát správný Čech. Věřím, že i vy, dospělí, se začtete. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Koho má znát správný Čech můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *