Konkurz na nevěstu – Helen Hoangová

Autor: Helen Hoangová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 304

„Čištění záchodů obvykle nebývalo tak zajímavé. My tuto činnost vykonávala už natolik dlouho, že ji měla plně zautomatizovanou. Drhnout, drhnout, drhnout, drhnout. Otřít. Otřít. Spláchnout. Hotovo za necelé dvě minuty. Pokud by se konala soutěž v čištění toalet, My by byla horký kandidát na vítěze. Dnes to ale bylo jiné. Neustále věnovala pozornost zvukům vycházejícím z vedlejší kóje.“

Khai Diep necítí téměř nic. Trochu podráždění, když mu někdo přemístí věci, spokojenost, když mu do poslední položky sedí účetní knihy. Nechce si přiznat, že emoce jen odlišně zpracovává, neboť je autista. Namísto toho dojde k závěru, že je divný, a rozhodne se vyhýbat lásce. Jeho matku to dohání k zoufalství, a proto začne jednat. Odcestuje domů do Vietnamu, aby mu našla nevěstu.
Esmeralda Tranová, dívka americko-vietnamského původu, žijící v slamech Ho Či Minova Města, má pocit, že nikam nepatří. Pak se objeví příležitost: vdát se za Američana a změnit život celé rodině. Svádění Khaie však nejde tak, jak měla v úmyslu. Lekce lásky totiž fungují jen na ni. Beznadějně se zamiluje do muže, který se domnívá, že její náklonnost nikdy nedokáže opětovat.
Esme musí Khaie přesvědčit, že láska má nejrůznější podoby. Khai zase musí vyřešit hlavolam vlastního srdce. Podaří se jim najít společné štěstí?

Konkurz na nevěstu je kniha, ve které najdete příběh minulých dob, i když v některých zemích stále aktuální, jen trochu modernější. Každopádně problematika dohodnutých manželství je stále na pořadu dne a nemyslím, že někdy vymizí. Zde je to popsáno a přizpůsobenu dnešnímu modernímu světu, což vás určitě zaujme a vtáhne do sebe.

Nevěsta, která vyhraje konkurz ve Vietnamu je My, poté přejmenována na Esmeraldu Tran. Je americko-vietnamského původu, svého otce nikdy neviděla, žije ve slamu se svou dcerkou, matkou a babičkou.
Esme je uklízečka a zrovna když uklízí záchody v hotelu, tak je svědkem konkurzu na nevěstu pro jednoho muže vietnamského původu, který žije v Americe a maminka mu přijela vybrat nevěstu, protože to podle ní nedokáže sám.
Když se Co Nga, maminka ženicha, po konkurzu ocitne na záchodech a dá se s Esme do řeči, stává se z Esme adeptka v konkurzu, který hned vyhraje. Dostane šanci žít dva měsíce v Americe, kde má přesvědčit jednoho muže, aby si ji vzal, pokud ne, musí se vrátit. Dosáhne Esme svého cíle nebo nic není tak jednoduché, jak se zdá a osud nebo bůh nebo Budhha zamotá i „dohodnutým“ manželstvím?

Khai Diep je autista. Vnímá realitu jinak než ostatní. Podle něj nemá žádné emoce a život má mít svůj řád. Proto si myslí, že je nejlepší vyhýbat se lidem. To si ale nemyslí jeho máma a tak mu do Vietnamu zajede pro nevěstu.
Když se to Khai dozví, už je pozdě říct ne, protože nevěsta je na cestě do Ameriky. Rozhodne se ji ignorovat a nějak ty dva měsíce přežít, ona se pak vrátí zpátky a on bude dál žít svůj šťastný život.
Nemohla jsem si pomoct, ale Khai mi nepřišel jako autista, ale natvrdlé pětileté dítě. Stále se obviňoval, podceňoval, plácal ve všem okolo emocí. Několikrát si je sám v sobě přiznal, ale pak tvrdil, že to vlastně nejsou emoce. Jako kdyby neznal význam některých slov. V určitých chvílích mi lezl dost na nervy.

„Na 8. srpna je stále rezervovaný sál. Pokud se za tebe neprovdá, 9. srpna odjíždí. Co z toho bude? Svatba, nebo odjezd na letiště? Tento víkend mi sděl, jak ses rozhodl.Na Michaelově svatbě, abych měla čas vše zařídit,“ pronesla Co Nga.
„A teď vás nechám o samotě, ano? Jděte se třeba projít. Venku je hezky a momentálně tu skoro nejsou zákazníci.“ Vyklouzla z lavice a létajícími dveřmi zmizela do kuchyně.
Než Khai stačil cokoliv pronést, Esme vyskočila na nohy, odvázala si zelenou zástěru a popadla telefon. „Chci jít ven.“ Hlavně chtěla oddálit rozhovor. Děsila se toho, co Khai řekne.“

Celý příběh Konkurz na nevěstu je o tom, jak chudá a nevzdělaná holka dokazuje svou chytrost a inteligenci a naopak vystudovaný člověk, který je ve své práci jednička, v běžném životě selhává v racionálním uvažování i v jeho vlastním světě.
I když mu jeho bratr vyjmenuje pocity a city, kdy mu klade otázky a on na ně odpovídá ano, že to tak cítí, tak jeho závěr je, že nic necítí a nemá emoce. Našlo se bohužel pár okamžiků, kdy jsem musela knihu odložit a vydechnout si, protože jsem ztrácela trpělivost a to mám doma malé dítě.

Po stylistické stránce nemám co vytknout, kapitoly na sebe navazují, příběh Konkurz na nevěstu díky tomu plyne rychle, velikost písma je ideální k hustotě popsaných stránek a kapitoly jsou přehledně očíslované. Děj se odvíjí z pohledu obou stran, jak Esme, tak Khaie, takže nepřijdete o názor obou hlavních hrdinů na konkrétní situace.

Kdo má rád knihy, které zpracovávají aktuální témata ve světě, které jsou dnes spíše pro zbytek světa staromódní nebo neetické, tak si knihu užije. Také je pro všechny co mají rádi společenské romány s romantikou a trochou sexuálního napětí a tématem, které je pro většinu světa tabu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Konkurz na nevěstu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *