Kouzelná kniha babičky Jůlinky – Marcela Kotová

Autor: Marcela Kotová
Ilustrace: Kateřina Kofroňová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 128

„Kubo, vstávej!“ volá Terezka.
Kubík otevře oči, protáhne se a povídá: „To bylo úžasné! To mi nikdo neuvěří.“
„Budou si myslet, že sis to vymyslel!“ smála se Terezka.
„Máš pravdu, bude to naše tajemství.“

Také jste někdy zatoužili prožít dobrodružství z pohádek na dobrou noc?
Terezce se toto přání splnilo. Když přijela k babičce a dědečkovi na letní prázdniny, našla na půdě starou knihu pohádek. Babička jí z ní každý večer předčítala, až Terezka usnula a vklouzla přímo do kouzelné knihy.
Seznámila se tam se skřítkem Lodunkou a prožila spolu s ním a se svým kamarádem Kubíkem spoustu dobrodružství. Jednoho dne ale kouzelná kniha zmizela. Podaří se Terezce získat ztracenou knihu zpět?

Jak už to tak v pohádkách bývá, objevují se v nich různé nadpřirozené bytosti, které můžou být hodné nebo zlé. V knížce Kouzlená kniha babičky Jůlinky se objeví jeden hodný skřítek, který ovšem není ledajakou pohádkovou bytostí. Zjevuje se totiž Terezce jen ve chvíli, kdy spí.

Terezka je šestiletá holčička, která odjíždí na letní prázdniny k dědečkovi a babičce. Jelikož mají hodně zvířátek, vůbec ji nevadí, že ve vesnici nejsou žádné další děti. Ovšem hned po příjezdu zjistí, že do vedlejšího domu se nastěhoval Kuba se svými rodiči, je stejně starý jako Terezka a určitě z nich budou kamarádi.
Krom této dobré zprávy zjistí Terezka ještě jednu. Může navštěvovat ve svých snech skřítka Lodunku, díky kouzelné knížce, kterou najde na půdě. Ale to by nebylo pořádné dobrodružství, kdyby se jednoho dne kniha záhadně neztratila… Jak to všechno dopadne? Co prožije Terezka s Kubou a skřítkem Lodunkou? Najde ještě někdy knihu a uvidí díky tomu zase Lodunku? To se vše děti dozví v knize s názvem Kouzelná kniha babičky Jůlinky.

„Zdálky už bylo slyšet veselí a písničky se rozléhaly na všechny strany. Vůně cukrové vaty lákala snad všechny lidi z vesnice. Labutě poletovaly v oblacích nahoru a zase dolů a Terezka se nemohla dočkat, až do nich také nasedne.“

Začnu nejdříve ilustracemi. Ty jsou totiž moc hezké, Terezka je na každém obrázku krásná jako panenka, to se musí malířce Kateřině Kofroňové nechat, že dokázala opravdu divy, nejen se všemi hrdiny, ale také s ostatními detaily – příroda, mravenci a podobně.
Ilustrací je v knize Kouzelná kniha babičky Jůlinky dost. Ať už jsou přes celou A4 formát, nebo menší, je jich plno a za mě je to jen a jen dobře!

Autorka napsala příběh o Terezce, který je prostý, obyčejný, ale přitom magický a pro děti bude mít kouzelnou moc. Hlavní hrdinka zažívá nejen všední dny s dědečkem a babičkou, obyčejné okamžiky jako je nákup, návštěva pouti či krmení zvířat, ale ve chvíli, kdy ulehá do postýlky a babička ji čte pohádku z kouzelné knížky, ocitá se na úplně jiném místě, kde společně se skřítkem Lodunkou zažívá velká, napínavá dobrodružství.

Navíc za každou kapitolou jsou pro děti připraveny malé úkoly. Tím prvním je pár otázek, s porozuměním textu. Aby nejen rodiče, ale i děti věděly, jak dobře četly a zda všechno pochopily. Autorka sama v úvodu píše, že čtení je zábava, ale chce to trochu soustředění a cviku. A právě Kouzelná kniha babičky Jůlinky jim v tom pomůže.
Pak se tam ukrývá ještě jeden úkol pro šikulky, ale aspoň něco si nechám jako překvapení, abych neprozradila všechno. 🙂

Nesmím zapomenout zmínit, že Kouzelná kniha babičky Jůlinky je paperback, formát A4 a má opravdu velký font písma, vhodný pro malé čtenáře, spoustu obrázků, úkolů a zajímavý příběh o Terezce a jejích kamarádech. Takže pokud chcete některému prvňáčkovi udělat radost, určitě se po této knížce podívejte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Kouzelná kniha babičky Jůlinky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *