Kouzelná třída – další rok s vílou Jasmínou – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Drahomír Trsťan
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 64

„Tak co? Nezapomněl jsi?“ vyptávala se druhý den ráno Maruška.
„Na co?“ zeptal se s hranou nechápavostí Oskar.
„Na skleněnku přece!“
„No jo!“ plácl se Oskar do čela.
Ale Sára do něj šťouchla a se smíchem za něj odpověděla: „Jasně, že nezapomněl, když má mě. Připomínala jsem mu to každou chvilku, až si ji nachystal do aktovky. Tady jen hraje divadýlko.“

Děti z kouzelné třídy jsou zase o rok starší. Pouto s jejich bývalou vílí učitelkou ale stále trvá. Jaká dobrodružství je čekají tentokrát?
Páťáci vyrazí s panem učitelem Maxem Novým na školní výlet, který rozhodně nebude obyčejný, protože jako dozor pozvou i Jasmínu Bílou. Žáci stráví tři dny v opuštěné chatě a vyzkoušejí také kouzelný sirup, s jehož pomocí dokonce zachrání jeden psí život.

Sice neuplynul rok od toho, kdy jsem vám sem dávala poslední recenzi na Kouzelnou třídu, ale v příběhu už je tomu tak, a proto nyní vám představuji Kouzelnou třídu – další rok s vílou Jasmínou, kde se (už z našich známých dětí) stanou páťáci, ale jejich školní dobrodružství pořád stojí za to.

Jak už jsem napověděla v předchozím odstavci, tentokráte se ocitnete v páté třídě. Po nešťastné čtvrté, která byla kvůli chřipkovým prázdninám smutná, se všechno napraví. Děti přišly o výlet na konci školního roku ve čtvrté třídě a tak jim pan učitel Nový, který je jejich třídním učitelem, domluví u ředitele výlet už v září, aby jim vše vynahradil.
Děti jsou nadšené, nejen, že pojedou v září na výlet, ale i z toho, že bude trvat tři dny a hlavně, pojede s nimi i víla Jasmína. Kam pojedou? A co všechno se tam stane? A bude potřeba opět kouzlení? To vše se dozvíte v knize Kouzelná třída – další rok s vílou Jasmínou.

„Práce bylo víc než dost, ale chaloupka se jim za jejich úsilí odměnila. Zářila jako nová, a v kuchyni na stole se dokonce objevil oběd – obrovské hrnce s polévkou, vařenými bramborami a hromadou řízků.
Všem z té usilovné práce vyhládlo, a tak se s chutí chtěli pustit do jídla. Předtím si ale museli umýt ruce u studny s pumpou, která byla dvoře. René se s každým pošťuchoval a předbíhal. Chtěl se umýt jako první, aby mohl začít jíst.
Pan učitel ho ale převezl: „Výborně, René. Když jsi tak rychlý, můžeš začít pumpovat vodu, aby se i ostatní mohli umýt.“

Další rok s vílou Jasmínou je trochu jiná, než předešlé díly, které jsem vám představila a to hlavně ve fontu písma, které už není velké, jako pro malé školáky, prvňáčky. Písmo už je malé, vcelku nahuštěné, takže příběh „stárne“ společně se svými hrdiny.
Ovšem ilustrace jsou opět úžasné, pan Drahomír Trsťan nikdy nezklame a tak se můžete na obrázky, které lahodí oku a budou bavit všechny malé čtenáře.

Tak jako předchozí díly, i tento, další rok s vílou Jasmínou, je napsán jednoduše, s ponaučením, s lehkostí a s radostí. Líbí se mi, že autorka umí oslovit děti, udržet jejich pozornost a zbytečně nic nenatahuje, jde přímo k věci. Takže se děti budou bavit, zažijí dobrodružství, něčemu se naučí a věřím, že si u tohoto čtení i odpočinou a zasní se.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Další rok s vílou Jasmínou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *