Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát – Cressida Cowellová

Autor: Cressida Cowellová
Ilustrace: Cressida Cowellová
Nakladatelství: Brio/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 400

„Život sestává ze smutku i radosti a není bez důvodu, že slzy jsou součástí tolika kouzel a lektvarů. Člověk se někdy může snažit sebevíc, a stejně selže…“

Z Čáry a Zara jsou teď psanci na útěku. Pronásledují je válečníci, kouzelníci, a co je ze všeho nejhorší, také jezinky… Budou mít štěstí i potřetí?
Čára je dívka z kmene válečníků, má však magické oko a kouzelnou lžíci. Zar je chlapec z kmene kouzelníků a má na dlani nebezpečné jeziznamení. Dokážou najít přísady do lektvaru, kterým se lze zbavit jezinek, dřív než jezikráli padne do spárů čarovná moc působící na železo? Čeká je nejděsivější a nejnebezpečnější výprava ze všech. Hvozd zachvátil strašlivý požár a někdo se je chystá zradit…
Třetí díl nové série od autorky knihy Jak vycvičit draka vás znovu zavede do dávných dob, kdy byl svět ještě plný kouzel, obrů, skřítků a huňatých sněžných rysů. Do časů létajících dveří a mluvících ptáků, jezinčích úšklebků a lítých vlkodlaků…

Už potřetí se v knize Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát setkáváme s Čárou a Zarem a jejich suitou. Příběh, který autorka vymyslela, zůstává tak, jako u prvního a druhého dílu, napínavý, zajímavý, vtipný a po přečtení mám pocit, že nemám dost a chci ihned pokračování. Sice je to dětská kniha, ale věřte mi, že i dospělí, kteří v sobě mají kousek té dětské duše, si přijdou na své.

Přemýšlím, jak vám více přiblížit děj, který vás v tomto díle čeká, aniž bych vyzradila nějaký spoiler. To je můj problém u všech sérií, mám pocit, že toho chci hodně napsat, ale při zpětném pohledu na text vidím, že spousta věcí by měla raději zůstat nevyřčena, abych čtenáře neochudila o dobrodružství, které můžou zažít.
Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát je opět příběh, který vypráví neznámý vypravěč a stále nám svou identitu neprozradí. Čára se Zarem, se ocitnou nejednou v problémech, protože jejich mise je nebezpečná. Potřebují druidské slzy a hlavně, šupiny z naklava, aby se mohli zbavit jezinek, aby Zarovi zmizelo jeho jeziznamení, aby byl ve hvozdu klid. Při své cestě natrefí od Kaliburna na sestru – Perditu, kterou si okamžitě zamilujete.

Čářina a Zarova cesta za všemi ingrediencemi, které do svého lektvaru proti jezinkám potřebují, rozhodně není procházka růžovou zahradou. Protože královna Sycharoxa a kouzelník Zaklan jim také pěkně zavaří. A nejen oni, jezinky se na scéně objeví taky, naklan vůbec není kamarádský a aby toho nebylo málo, probudí se i jezikrál. Musím říct, že tento díl je plný akcí a nebezpečí, které lépe nebo i hůře, ovšem vždy s hlavou zdviženou, děti zvládají.
A pokud jste první dva díly četli a tak, jako já, si oblíbili Tulicha, tak vězte, že on bude mít co říct v Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát a i přes jeho zvláštnost usnout v tu nejnevhodnější chvíli, si získá svůj vlastní kousek slávy.

„Občas teprve ve chvíli, kdy cítíme, že o něco přicházíme, začneme vnímat jasně a vážit si toho, co máme.“

Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát je opět doplněna ilustracemi, které si autorka sama nakreslila a celému příběhu dodávají na atraktivitě. Navíc, když si k tomu přičtete Ždibišťávka a jeho řeč, tak tuto sérii si musíte zamilovat.
I přesto, že se kniha jeví jako pořádná bichlička, nemusíte se bát ji pořídit svým ratolestem. Tím, že ilustrace jsou kolikrát přes celou stránku, nebo přes její půlku, počet stran k přečtení ubíhá rapidní rychlostí a dětem ani nepřijde, že by se s tímto trápily.

Další zajímavostí, kterou se může kniha Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát pyšnit, ostatně tak, jako její předchozí díly, je velikost písma, které se v průběhu textu mění. Jednou je to velké, podruhé úplně prťavé, potom průměrné – můžu říct, že na každé stránce se něco děje, čeká vás překvapení, čeká vás něco speciálního, což si myslím, že je pro malé – ale i velké čtenáře – atraktivní a poutavé.

Nemůžu jinak, než tuto knihu, vlastně celou sérii, opravdu doporučovat. Jedná se o příběh dvou dospívajících teenagerů, kteří zažívají nevšední situace, umí kouzlit, jejich kamarádi jsou skřítci, vlci, vlkodlaci, jejich nepřátelé jsou jezinky, ale přitom vám všechno, co se zde bude odehrávat, bude připadat jako naprosto „normální“ a užijete si jejich putování se vším všudy, co k tomu patří.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Brio/Slovart, kde si knihu Kouzelníci z pradávna: Klepejte třikrát můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *