Kouzelníci z pradávna: Kouzlo druhé šance – Cressida Cowellová

Autor: Cressida Cowellová
Nakladatelství: Brio/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 400

„Ale ne… ale neee…“ bědoval vyplašeně krkavec. „Nechceš mi, doufám, tvrdit, že máš v plánu ukrást velitelskou ovládací hůl?“
Zar přikývl. Přesně to měl v plánu.
„To je genilájní! Genilájní plánek!“ štěbetal Ždibišťávek, bzučel kolem a samým vzrušením div nezačal blinkat.“

Do pralesa se vrátily strašlivé jezinky a za každým stromem teď číhá nebezpečí…
Čára je dívka z kmene válečníků, ale ovládá podivnou a mocnou magii, která působí na železo. Zar je chlapec z kmene kouzelníků a má na dlani zhoubné jeziznamení, které nejspíš nejde odstranit. Zar a Čára pochází ze dvou znepřátelených kmenů, dělí je ta nejvyšší zeď, jakou si dokážete představit, a času je málo… Už to, že se tihle dva hrdinové setkali poprvé, nebylo moc pravděpodobné. Je vůbec možné, aby se setkali podruhé?
Druhý díl nové série od autorky knihy Jak vycvičit draka vás znovu zavede do dávných dob, kdy byl svět ještě plný kouzel, obrů, skřítků a huňatých sněžných rysů. Do časů létajících dveří a mluvících ptáků, jezinčích úšklebků a lítých vlkodlaků.

Cressida Cowellová je autorkou úspěšné knihy Jak vycvičit draka (na jejíž motivy vznikl stejnojmenný film a seriál) a navazující série Škyťák Šelmovská Štika III.
Vyrůstala v Londýně a na neobydleném ostrůvku u západního pobřeží Skotska. Nyní žije v londýnské čtvrti Hammersmith s manželem, třemi dětmi a psem jménem Holub. K napsání knihy Kouzelníci z pradáva ji inspirovala krajina jihoanglického Sussexu, kde jako malá žila její babička.

Kouzelníci z pradávna je nová série populární autorky, která opět napsala fantasy příběh pro mladší čtenáře. Ovšem, já jsem chodící a žijící důkaz, že tyto příběhy budou bavit i dospělé, kteří si libují v napínavých, dobrodružných pohádkách.
Druhý díl nese jméno Kouzlo druhé šance a je to nejen opět výpravné povídání o dramatických událostech Zara a Čáry, ale tentokrát má v sobě i lehké ponaučení, které se bude líbit většině čtenářů.

Zar a Čára na konci prvního dílu sice zachránili sami sebe a obyvatelé svých území, ale také vypustili do čarovných lesů Jezikrále, nejhorší a nejmocnější jezinku ze všech.
Zjistili sice o sobě spoustu věcí, stali se z nich kamarádi – i když Zar z rodu zaklínačů a Čára z rodu válečníků by o přátelství neměli ani uvažovat, pochopili, že bojují proti mnohem horším protivníkům, než by jim bylo milé, ale také vypuštěním Jezikrále obnovili pobyt jezinek v okolních lesích a nikdo se už nemůže cítit v bezpečí.
A tak ti dva musí udělat něco pro to, aby napravili svou chybu, kterou udělali tím, že Jezikrále osvobodili z jeho zakletí a musí svým rodičům dokázat, že mají na víc, než být jen „obyčejnými“ dětmi.

Hrdinové, Zar a Čára se s dalším příběhem nijak extrémně nevyvíjí, protože neuplynula téměř žádná doba. Zar je pořád ztřeštěný, potrhlý a tak trochu otcem odmítaný, a Čára stále hledá porozumění u své ledové matky, a také své místo mezi všemi lidmi. Ví, že je výjimečná, ale stále to není pro ni dokonalé a postupně objevuje své možnosti, které můžou mít za následek i nechtěné výbuchy. 🙂
V knize Kouzlo druhé šance se krom mých oblíbených skřítků, jako je třeba Ždibišťávek, objevují znovu i mnou milovaní sněhopardi, obři, ovšem přibude nová postava, která poleze všem na nervy. Čáryčuch -bijec, lovec jezinek a čarodějů. Nejen to jeho jméno mi lezlo krkem, protože mi Čáryčuch nešel přes pusu, pořád jsem ho překřtívala, ale také jeho blbost neznala mezí. Ovšem do děje skvěle zapadl – byl to prostě „hňub“. 🙂

„Hrad Smrt byl napůl zarostlý a zbývala z něj v podstatě jen smutná zřícenina, kterou zakrývaly trnkové a šípkové keře a zrádná mlha a kolem níž se vznášelo natolik zlověstné ovzduší rozkladu, že bylo docela těžké odolat nutkání vzít nohy na ramena a co nejrychleji odtud prchnout.“

Kouzlo druhé šance je skvělé, tak jako první díl. Ilustrace, o které se postarala samotná autorka jsou perfektní, doplňují atmosféru i samotný děj. Ohromně se mi líbí, jak se střídají bílé stránky s černým textem a černé stránky s bílým textem. Jak jsou ilustrace velké a malé, jak se mění velikost písma, jak jsou u některých obrázků doprovodné texty. Všechno lahodí čtenářovu oku a i jen při prohlížení této knihy si to budete užívat.

Tento pohádkový příběh je ideální volbou nejen pro děti, ale také pro dospělé, kteří si rádi přečtou něco mimo jejich věkovou kategorii.
Kouzlo druhé šance v sobě ukrývá všechno, co byste od dobré fantasy knihy pro děti a mládež očekávali. Napětí, děsivé situace, dobrodružné výpravy, úsměvné chvíle, ironické okamžiky, dětské odmlouvání, „rodičovskou vždy-pravdu“, vyvádění někoho z omylů, pomstu a mnoho dalšího.

Nejen tento díl, ale samozřejmě i předchozí, protože bez něj vám nebude příběh dávat smysl, že jo, doporučuji všemi deseti. Je to nejen super četba, ale také i samotné zpracování knihy je kouzelné. Za mě naprostá spokojenost, tohle si musíte vy i vaše děti, případně vaši sourozenci přečíst. Věřte mi. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Brio/Slovart, kde si knihu Kouzelníci z pradávna: Kouzlo druhé šance můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *