Královnou krásy z donucení – Teri Wilson

Autor: Teri Wilson
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 240

„Výrazové čtení? To si děláš legraci, že jo?“ zděsí se Ginny. Zašklebí se tak přehnaně, že vypadá spíš jako emotikon než jako člověk.     
„Proč mám pocit, že se ti to nezamlouvá?“     
„Protože to tak je. Tohle soutěžící dělají, jenom když zhola nic neumějí. Co se týče talentu, je to poslední možnost.“ Změří si mě od hlavy k patám. „Úplně poslední.“     
Její poznámka se mě ani nedotkne. Úžasné, jak jsem si zvykla na urážení, a to všechno jen pro tu korunku.     
„Co sis plánovala ty?“     
Ginny mimo jiné koketuje s moderním tancem, tradičním flamenkem a klasickou flétnou. Na rozdíl ode mě je požehnaná darem charismatu. Dokáže toho na pódiu dost.“

Charlotte Gormanová miluje svou práci knihovnice na základní škole a volný čas tráví nejraději s nosem zabořeným v knihách. Kdežto její sestra Ginny, dvojče, s níž jsou si podobné jako vejce vejci, je královnou sociálních sítí a majitelkou korunek královny krásy z nejrůznějších soutěží. Jedna cenná tiára jí ale ještě ve sbírce chybí, a to ze soutěže Miss American Treasure, kterou před lety vyhrála jejich matka. Ginny je odhodlaná jít v máminých stopách a využít poslední rok, kdy se může soutěže zúčastnit. Jenže zasáhne osud a dvojčata si podobně jako kdysi v dětství vymění místa. Promění se Charlotte s pomocí napletených vlasů, prodloužených řas, tuny mejkapu a vysokánských podpatků ve svou atraktivní sestru, nebo se jí povede zůstat sama sebou?

Kniha Královnou krásy z donucení se odehrává v prostředí soutěže královny krásy, konkrétně Miss American Treasure. Příběh ukazuje, jak vypadá prostředí těchto soutěží a jak mezi sebou bojují účastnice o korunku. Určitě se vám hned vybaví film Slečna Drsňák, stejně jako hlavní hrdince, ale nic není jako pohádka, všechno je vždy dřina a to i vypadat jako miss.

Když se narodí jednovaječná dvojčata stejného pohlaví, tak je to i pro rodiče trochu oříšek, protože rozeznat je od sebe závisí vždycky na úplných detailech. Proto cizí člověk většinou nemá šanci. Spousta rodičů navíc své děti obléká úplně stejně, což to rozlišování hodně stěžuje a tak to bylo i se Charlotte a Ginnou.
Když ale jejich máma umřela, tak táta už na toto neměl čas a byl rád, když na sobě holky měly čisté oblečení. Každá se se smrtí mámy vyrovnávala jinak. Charlotte se upnula na otce a knihy a Ginna k soutěžím krásy, protože jejich máma jednu vyhrála.
Ginna má teď poslední šanci tuto soutěž vyhrát, protože je omezena věkem. Pozve Charlotte, aby s ní po celou dobu soutěže sdílela pokoj a užila si dovolenou. Ta je nadšená, protože miluje Harryho Pottera a kousek od hotelu je jeho park, koupí si neomezenou vstupenku, vezme knihy a těší se na několik dní užívání. Zapomněla jsem se zmínit, že Charlotte je knihovnice a učitelka malých dětí. Ve svých skoro třiceti letech jsou tudíž tyto dvě dobře rozpoznatelné. Ginna vypadá jako „miss“ a Charlotte se nemaluje, nosí culík, tričko, kalhoty a tenisky.

Soutěž o královnu krásy je vlastně soutěž o stipendium, jak tvrdí Ginna a postupem času Charlotte změní názor a to, když se stane součástí tohoto programu a příprav. Zjistí, že projít se na podpatcích po molu či mluvit tři minuty v kuse o něčem, co musí za tu dobu mít začátek a konec, hlavu a patu a ještě nadchnout porotu, není zrovna lehký úkol. Královnou krásy z donucení je příběh, který vám přiblíží život těchto dívek a ukáže, že je to opravdu fyzicky i psychicky náročná práce. 

„Trvá to nejmíň měsíc, než mi vybledne umělé opálení.     
Teda vážně, co za chemické utrejchy do toho dávají? Nic zdravého to být nemůže. Ne že by mi na tom osobně nějak záleželo, protože já už nic takového v životě nepoužiju. Nikdy.     
Ale postupný přechod mé pleti zpátky k jejímu standardnímu odstínu – který láskyplně nazývám knihomolská bledule – je dobrý způsob sledování času. Stala se toho mezitím spousta.     
Spousta.“

Charlotte je velmi chytrá a bystrá žena, ale nemá tak velké sebevědomí jako její sestra a tak má pocit, že je celý život za tu škaredou. Je to takový protiklad, když jsou to dvojčata, když je hezká jedna, musí být i druhá, ale když si něco nasadíme do hlavy, věříme tomu dokud se nám nerozsvítí ta správná žárovka v hlavě.
A i když potká znova lásku, tak ji chvíli trvá než dostane odvahu a postaví se na zadní a dokáže říct své sestře ne. Za to Ginna překypuje sebevědomím a má pocit, že ji každý musí vyjít vstříc. Často je dost sobecká a necitelná.

Romantický příběh, který tato kniha ukrývá je velmi čtivý, hezký a odpočinkový. Vše je zde srozumitelné a blyštivé. Královnou krásy z donucení je pohádka s realistickými prvky, které knihu obohatí a dodají ji lesk a punc zajímavosti.
Nevím, co bych ji vytkla, kromě toho, že je to slaďák, ale to byl určitě autorčin záměr.
Děj je bez sexuálního námětu, ale najdete zde smysl pro humor, odkazy na filmy či jiné knihy, které vám přiblíží vtipné dialogy či pocity.

Královnou krásy z donucení se určitě bude vyjímat ve vaší knihovně pokud milujete zamilované romány. Každá mladá slečna, dívka, ale i žena si najde zalíbení na stránkách této knihy.
Je to nenáročné a odpočinkové čtení, ke kterému se budete rádi vracet po těžkém dni. Já si teda čtení užila a tak věřím, že pokud se rozhodnete knihu pořídit, tak se vám bude líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Královnou krásy z donucení můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *