Krása, která přetrvá – Ashley Woodfolk

Autor: Ashley Woodfolk
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320

„Říká se, že mrtví, kteří mají nevyřízené záležitosti s živými, se stanou duchy. Že jejich duch zůstává tady nebo zkrátka někde a že nemohou odpočívat v klidu, dokud neudělají to, co udělat potřebují. Ale nikdo nikdy nemluví o živých, kteří mají nevyřízené záležitosti s mrtvými. Kam se podějí a jak vůbec ještě někdy najdou klid?“

Krásně smutný román nejen o vyrovnávání se s žalem a ztrátou blízkých, ale také o tom, co přetrvá navždy.
Autumn vždy přesně věděla, kým je – talentovanou umělkyní a věrnou kamarádkou. Shay charakterizovaly dvě věci: pouto s její sestrou dvojčetem a láska k hudbě. A Logana zas milostný život inspiroval ke skládání zamilovaných písní. Když ale každého z nich potká nějaká tragédie, hudba už najednou nestačí. Shay třeba píše blogy o hudbě a snaží se nesesypat. Autumn zase posílá zprávy, přestože ví, že na ně už nikdy nikdo neodpoví.
Navzdory smutku, který prožívají, je právě hudba něčím, co by je mohlo opět spojit – tím krásným, co zůstává.

Krása, která přetrvá je kniha, jež přesně ukazuje, co je pomíjivé a co vydrží, ať už se stane cokoliv, i to nejhorší, třeba smrt. Děj má tři linky, tři hlavní hrdiny a všichni prožívají smrt blízkého člověka, a každý se s tím vyrovnává jinak.
Zároveň je tam jeden hlavní bod a tím je láska k hudbě, která všechny spojuje. Je to tobogán emocí, avšak připravte se spíše na ty smutné.

Jako první se vám představí Autumn a její nejlepší kamarádka Tavia. Autumn je šestnáctiletá holka, která místo užívání puberty zažívá noční můru, a to smrt své nejlepší kamarádky.
V jejím vyprávění se mísí minulost s přítomností, zjistíte, jak prožívá den za dnem, opatrně a pomalu jen proto, aby našla tu správnou cestu, jak všechnoo zvládnout, jak se nezbláznit a hlavně, nezapomenout na Taviu, navždy v mysli i srdci ji mít. Pomáhají ji v tom přátelé, a také Dante (bratr Tavii). 

Další kdo přišel o svého blízkého, i když to nebyla tragická smrt, ale očekávaná, je Shay. Její dvojče Sasha podlehla leukémii, i když se léčila několik let, nikdy se na tento okamžik nepřipravíte. Navíc Shay má teď pocit jako by ji chyběla půlka, Sasha přece byla její dvojče, jak teď bez ní může existovat? Snaží se dál chodit do školy, věnovat se hudbě a bavit se s přáteli.
Se sestrou založili stránku THF, která se věnuje novým kapelám, píši recenze, hodnotí koncerty, alba, písně, prostě všechno okolo. Najednou jeden člen chybí, a i když si to na začátku nepřizná, propadá se do depresí čím dál více. Kdo ji z toho vytáhne a naučí se žít bez dvojčete?

„Dříve to bylo, jako kdybych se topila. Voda vypadala klidně, ale já jsem se motala ve vlnách a snažila se nadechnout. Teď jsem se vynořila nad hladinu a lidi mě vidí. Ale jsem příliš daleko od břehu, aby mě zachránili.“

Poslední z tragického trojlístku je Logan. Zpěvák kapely Nestálý půvab, která se rozpadla, protože se nedokázal vyrovnat s rozchodem se svým přítelem Bramem. Ten je teď po půl roce mrtvý, spáchal sebevraždu a Logan má pocit, že je to jeho vina. Že mu řekl něco, co ho muselo ovlivnit a nikdy se mu neomluvil. Vydá se na cestu za poznáním, co Bram toho půl roku dělal a proč se tak změnil. Pomůže mu to, aby se přestal obviňovat a začal opět normálně žít nebo ho to více potáhne ke dnu?

Všechny tyto tři hrdiny spojuje nejen smutek ze ztráty někoho blízkého, ale také láska k hudbě a všem možným jejím podobám. Jak to s nimi dopadne? Dojdou klidu a dokážou se smířit nejen se smrtí, ale hlavně s tím prázdným místem, který jim najednou v životě a srdci vzniklo? To vše se dozvíte v knize Krása, která přetrvá.

Děj celé knihy Krása, která přetrvá se zabývá smrtí  a uvidíte zde různé možnosti, jak se určití lidé můžou s její přítomností ve svém životě vyrovnávat. Každý z hrdinů se vrací ve svém vyprávění do minulosti a snaží se určité okamžiky a třeba i pochopení aplikovat v přítomnosti. Jenže jim to moc nejde. A víte co se říká? Že hudba je balzám na duši. A asi na tom něco bude. Tyto tři hrdiny, který jsem výše vám přiblížila, spojí nějakým způsobem právě ta hudba a jejich životy dostanou nový rozměr.

Autorka si v příběhu Krása, která přetrvá ukousla docela velké sousto. Napsat knihu pro mládež, v žánru young adult o smrti, je opravdu těžké. A tady se mi potvrdilo, že o nic jednoduchého nejde.
Hrdinové, kterých se týká ztráta, mi místy splývali v jednoho. Jde o to, že jejich způsob deprese, jejich pád na samotné dno byl skoro stejný, byli tak hluboko a tak špatně na tom, že neexistovalo v tu chvíli žádné východisko, takříkajíc žádné světlo na konci tunelu.
Já sama jsem přišla o milovaného člověka – mého tatínka – moc brzy, brzy než byla potřeba, byla jsem v tu dobu těhotná, takže ani nepoznal svého jediného vnuka… Byla to těžká doba, byla jsem na tom špatně, ale přijde mi, že naši hrdinové v této knize přeháněli a autorka z nich udělala totální trosky. Prostě to příliš zveličila. Možná to bylo míněno jako odstrašující případ – já nevím, ale na mladé středoškoláky bylo tohle místy fakt příliš.

Je to opravdu smutný příběh, kde určitě několik z vás uroní i pár slz. Není to žádné oddechové čtení a myslím si, že to i lidem, co něco takového prožívají, může nějakým způsobem pomoct, protože to, co je v knize Krása, která přetrvá moc hezky popsáno, tak je návrat do normálního, běžného života.
Tudíž v doporučení nevynechám žádnou skupinu lidí, pokud máte náladu a povahu na tento typ románů, tak jen do toho.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Krása, která přetrvá můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *